Konutta kredi faizleri çok yüksek

Konutta kredi faizleri çok yüksek

Konutta kredi faizleri çok yüksek!
Dekar DK Yönetim Kurulu Başkanı Salih Kuzu, konut finansmanının tam çözülemediğini söyledi. İpotekli gayrimenkullerin menkul değere dönüştürülmesi ve sigorta edilmesi durumunda tüketicilere daha uygun kredi faizleri uygulanabileceğini söyledi.

Hürriyet gazetesinin haberine göre, Dekar DK’nın Yönetim Kurulu Başkanı Salih Kuzu, inşaat sektöründe yıllarca profesyonel olarak rol aldıktan sonra, kendi şirketini kurdu. Dekar DK, az katlı ve bahçeli evlerde marka olma hedefiyle yola çıkarken, ABD ve Avrupa’da yaygın olan bu tip konutlarla orta sınıfı buluşturma niyetinde. Şu anda Bahçeşehir’de devam eden Asmalı Evler Projesi’nin yanı sıra yine aynı bölgede yeni bir projeye hazırlanan Dekar DK, Çengelköy’de hayata geçireceği 46 konutluk projeyi büyütme kararı aldı.

Gayrimenkul sektörünün önemli mesafeler kaydettiğini vurgulayan Salih Kuzu, sektörün tek eksiğinin konut finansmanın henüz tam çözülmemiş olması olduğunu söylüyor.

25 yaşında sorumlu oldu
Üniversiteden sonra genç bir mühendis olarak iş bulma umudunun neredeyse olmadığını söyleyen Salih Kuzu, inşaat sektörüne girişini şöyle anlatıyor: “Şans eseri yabancı dil kursunda tanıştığım firma yetkilisinin teklifiyle Eska isimli şirkette çalışmaya başladım. Eska İncirlik Hava Üssü’nde de çalışıyordu. Standartlar çok yüksekti ve firma o dönemde prefabrik sistemlerle ilgili know-how sahibi nadir isimlerdendi. Benim için şans oldu. 1.5 yıl içinde şantiye şefi oldum. 25 yaşında bir projenin başında sorumlu oldum. Sekiz yıl çalıştım şirkette. Sonra, 1991’de İsrail’de Semtash’ta çalışmaya başladım. Bu transferde Eska’daki tecrübem çok önemliydi. İsrail’deyken Eston’dan teklif aldım ve Türkiye’ye döndüm. Türkiye içinde ve Rusya’da pek çok proje gerçekleştirdik. Sonra şirket, Eston Yapı’yı kurma kararı aldı. Ben de genel müdür oldum. 9 yıl genel müdür olarak çalıştıktan sonra Eston’dan ayrıldım.”

Bahçeli evde marka olacak
Çalışma hayatı boyunca 3 bine yakın bahçeli ev inşa ettiğini, 5 yıl önce profesyonel hayatını sonlandırarak kendi şirketi Dekar Yapı’yı kurduğunu belirten Salih Kuzu, şu anda ilk projesi Bahçeşehir’deki Asmalı Evler’i yürütüyor. Az katlı bahçeli konutların marka şirketi olmayı hedeflerine koyduklarını söyleyen Salih Kuzu, şunları söyledi: “Önceliğimiz bu tür yapılarla ilgili uzmanlığımızı geliştirmek ve sektörün güvenilen ve beğenilen bir markası olarak konumlanmaktır. Bahçeli ev yapmak için arsa bulabildiğimiz sürece bu tür evleri yapmaya devam edeceğiz. Bahçeşehir’de gerçekleştireceğimiz yeni projemizde daha küçük metrekare bahçeli evler ile orta sınıf için bu konsepti yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Bu sayede daha uygun fiyatlar ile müşterilerimizin bahçeli evlerde yaşamalarını sağlayacağız.”

Konut finansmanı çözüm bekliyor
Türkiye gayrimenkul sektörünü de değerlendiren Salih Kuzu, şöyle konuştu: “Sektör, çok önemli mesafeler kaydetti. Artık dünya ölçeğinde projeler planlayıp hayata geçirebiliyoruz. Sektörün belki de tek eksiği konut finansmanın henüz tam çözülmemiş olması. Mortgage sisteminin en önemli ayağı olan ipotekli gayrimenkullerin menkul değere dönüştürülmesi ve sigorta edilmesi ayağının henüz tam kurulamamasıdır. Bu kısım da devreye girerse hem daha uygun kredi faizleri olabilir hem de ipotek garantili menkul kıymetlerin iç ve diş piyasalarda satılması konut kredilerinin finansmanını kolaylaştıracaktır. Yurt dışı satışların ülkemizin cari açığını kapatmaya yapacağı katkıda bir başka yararı olacaktır.”

Bahçeli eve talebin artması kaçınılmaz
Bahçeli ev projelerinin diğer projelerden en önemli farkının konutun bulunduğu çevre ile bütünleşmesi, onun bir parçası haline gelmesi olduğunu vurgulayan Salih Kuzu, şu bilgileri verdi: “Bahçeli ev toprak sıkıntısı olmayan tüm gelişmiş ülkelerde insanların en çok kullandıkları ev tipi. ABD’de insanların yüzde 70’den fazlası bu tür evlerde oturuyor. Avrupa ülkelerinde de durum çok farklı değil. Ülkeden ülkeye değişmekle birlikte insanların yaklaşık yüzde 60’ı bu tür konutlarda oturmayı tercih ediyorlar. Türkiye’de yapılan bir çok araştırma da insanların çok büyük çoğunluğunun müstakil evde oturmak istediğini gösteriyor. Bahçeli ev konsepti bizim de çok aşina olduğumuz ve tercih ettiğimiz bir yerleşim modeli. Ülkemizin yaşadığı hızlı sanayileşme ve kentleşmenin hızlı artışı sebebiyle maalesef şehirlerimiz hızla ve dikey olarak büyümek zorunda kaldı. Milli gelirdeki artışın sürmesi ve şehirlerin çeperlerine doğru yapılacak raylı ulaşım sistemleri sonucu olarak bahçeli evlere olan talep de büyük bir artış olması kaçınılmaz olacaktır.”

Asmalı Evler’in yüzde 50’si satıldı, teslimat kasımda

“Her eve bir bahçe” anlayışıyla Dekar DK tarafından Bahçeşehir’de inşa edilen Asmalı Evler projesinin, altı ay gibi bir sürede yüzde 50’sinin satışı tamamlandı. Projenin birinci etap teslimatlarına kasım ayında başlanacak. 134-180 metrekare arası brüt alanlı dokuz farklı ev tipinden oluşan Asmalı Evler’de her evin 40 metrekare ile 300 metrekare arasında değişen bahçeleri bulunuyor. Toplam 55 bin metrekare arsa alanı içerisine inşa edilen Asmalı Evler, konutlara özel bahçeler, yarı olimpik yüzme havuzu, kafe ve fitness salonunun yer aldığı sosyal tesis, kapalı ve açık otoparklar, rekreasyon alanları, yürüyüş parkurları ile betonun değil yeşilin hakim olduğu bir hayat sunuyor. 170 bahçeli evden oluşan Asmalı Evler Projesi’nin ilk etabı Kasım 2012, ikinci etabı Haziran 2013, üçüncü etabı ise Eylül 2013 tarihinde teslim edilecek. EKOFİNANS.COM 

Etiketler : Konutta kredi faizleri çok yüksek , Dekar DK Yönetim Kurulu Başkanı , Salih Kuzu , konut finansman , İpotekli gayrimenkuller , Salih Kuzu , inşaat sektörü , Bahçeşehir , Bahçeli evde marka , bahçeli ev , Bahçeli eve taleb , Bahçeli ev projeleri , Asmal

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman