Arazi Alırken Arazi Olanlara Dikkat!

Arazi Alırken Arazi Olanlara Dikkat!

Arazi Alırken Arazi Olanlara Dikkat!

Baharın gelmesiyle birlikte, emlak sektöründe ki hareketlilik artıyor. Konut yatırımı yapmak, arsa almak isteyenler çoğalıyor. Konut projeleri daha somut iken yani dokunup görülebilirken, arazilerin değeri ancak emlak danışmanlarının anlattıklarıyla sınırlı kalıyor. İster küçük bir yatırımcı ister büyük bir yatırımcı olsun, arazi-arsa alırken nelere dikkat etmeniz gerekiyor?

İstanbul 3. Bölgeyi çok iyi bilen bu konuda 35 yıllık deneyime ve birikime sahip Roda Gayrimenkul’un sahibi Eyub Özyürek arazi alacakları uyarıyor!

Eyub Özyürek; İstanbul 3. Bölge’de henüz sınırları net bir şekilde bilinmediği halde, Kanal İstanbul Projesinin her arazinin yanından geçtiğini söyleyen emlak danışmanlarına dikkat etmek gerektiğini vurguluyor. Bir arazinin imar durumunun alıcı tarafından araştırılmasını, bu konuda olumlu ya da olumsuz değişikliklerin takip edilmesini; olumsuz değişikliklerin fiyat artış hızının azalması ya da en kötüsü durması anlamında değerlendirilmesi gerektiğini dile getiriyor. Araziye imar uygulaması yaparken, uygulama planı notlarına, iski koruma havzasında olup olmadığına, yerin konumuna, araziden geçen enerji aktarım elemanlarına (Doğalgaz borusu, yüksek gerilim hattı v.b) yol ve kamu alanlarına yakınlığına, bölgeye olan yatırımcı talebine dikkat edilerek yatırım yapılmalısının önemine değiniyor.

Doğru Zaman mı Doğru Arazi mi?

Roda Gayrimenkul’un sahibi Eyub Özyürek; arazi yatırımcısı için alım-satımın piyasa koşullarıyla ters orantılı olduğunu belirtiyor. Emlak yatırımcısının, piyasanın kötü olduğu dönemde alım, hareketli olduğu dönemde satış yaptığının altını çiziyor. Arazi almak isteyenlerin gelişmekte olan bölgeleri tercih etmesi, karlılık beklentisinin ve süresinin bölge dinamikleri göz önünde bulundurularak oluşturulması gerektiğini söylüyor. Arazi almaya karar veren bir kişinin, tapu sicil müdürlüğünden hisse, ipotek ve haciz durumunu tespit ettirmesini, belediyeden ise imar ve vergi borcunu araştırmasını önemle tavsiye ediyor ve ekliyor;

    Büyük İnşaat Şirketlerine Komşu Olun,
    Gelir Seviyesi Yüksek Kesime Komşu Olun:
    Göç Alan Bölgelerin Çok Kazandırdığını göz önünde bulundurun,
    Hızla Büyüyen Kentlerden Arsa Alın,
    Ulaşım Projelerinin Arazinizi Değerlendireceğini Hiç Unutmayın,
    Ana Caddeleri Tercih Edin,
    Resmi Kurumlara Yakın Olsun,
    Çevresindeki Yolları Önemseyin,
    Cephesi Geniş Olsun,
    Ormana Yakın Olmayın,
    Kriz Dönemlerini Fırsat Bilin

Etiketler : Arazi Alırken Arazi Olanlara Dikkat , emlak , emlak haber , emlak sektörü , Konut yatırımı , Konut projeleri , İstanbul 3. Bölge , Roda Gayrimenkul , i Eyub Özyürek arazi , arazi yatırımcısı

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman