Araplar konut almak için kaporalarını yatırdı bile

Araplar konut almak için kaporalarını yatırdı bile

Araplar konut almak için kaporalarını yatırdı bile!
Yabancıya konut satışını kolaylaştıracak yasal süreç tamamlanmadan Türkiye'den ev ve villa satın almak isteyenler sırada.

Meclis süreci bitmeden İran, Dubai ve Suudi Arabistanlı zenginler konut almak için müteahhitlerin kapısını çaldı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, mütekabiliyetten çok ciddi kaynak beklediklerini belirterek, taslağın Meclis'te Genel Kurul gündemine gelmesinin ardından yabancıların müteahhitlere kapora vermeye başladığını söyledi. Bayraktar, "Mütekabiliyete ilişkin yasal düzenleme çok önemli. Şimdiden gelip konut almak isteyenler var. İstanbul ve Bursa gibi şehirlerde müteahhitlere kapora verenler var. Bunlar daha çok İran, Dubai ve Suudi Arabistan'dan." dedi.

Yasa değişikliği ile yabancılara mülk satışında aranan mütekabiliyet (karşılıklılık) şartı tamamen kaldırılmış olacak. Bir yabancı için 2,5 hektar olan en fazla satış yapılabilecek alan proje şartı kapsamında 30 hektara çıkarılıyor. Örneğin 100 dönüm boş arazi almak isteyen bir yabancı, buraya ilişkin projesini de geliştirmek zorunda. İnşaat sektörü temsilcilerine göre mütekabiliyet şartının kaldırılması yabancılara yaklaşık 1 milyon konut satışının önünün açılmasını sağlayacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar, kentsel dönüşüm olarak bilinen Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Kanunu hakkında bir grup gazeteciye Trabzon'da değerlendirmelerde bulundu. "Kentsel dönüşüm olmazsa olmazımız. Bir devletin zenginliği binalarıdır." diyen Bayraktar, yaşama hakkını koruyacaklarını kaydetti.

Mülkiyetin anayasal bir hak olduğunu ifade eden Bayraktar, "Ancak bundan daha önemlisi insanların yaşama hakkı var. Deprem, sel ve heyelan olduğu zaman yok olan evlerin içinde insan olmasın. Bu riski taşıyan evleri yıkalım diyoruz. Yıkan vatandaşa kira yardımı gibi kolaylıklar getiriyoruz. Örneğin üçte ikilik nitelikli çoğunluk olan yerlerde üçte biri izale edeceğiz. Onun hissesinin değerini tespit edip açık artırmayla satacağız. İlk önce üçte ikiye teklif edilecek, olmazsa Hazine adına satın alınacak." dedi. Bu durumun riskli binalar için geçerli olacağını aktaran Bayraktar, sağlam binalarla ilgisi olmadığını kaydetti. Bakan Bayraktar, kentsel dönüşümde site modeli olacağını, içerisinde park ve bahçe bulunacağını kaydetti.

İstanbul, Ankara, Bursa ve Antalya'da göçü tersine çevirmenin mümkün olmadığını aktaran Bayraktar, bu tarz şehirlerin etrafa yayılması gerektiğine dikkat çekti. Bayraktar, İstanbul'a üçüncü havaalanının yanı sıra 400 kilometre metro yapılması gerektiğini vurguladı. Bayraktar, "Singapur, Şanghay ve Manhattan'ı gösteriyorlar. Bunlar, güçlü olduğunun simgesi. Kalıcı zenginlik binalardır. Bizim bina stokunu yenilememiz lazım. 20 milyon konut stoku var. Bunun ıslah edilmesi lazım." dedi.

Bayraktar, inşaatlarda yöresel mimarinin de kullanılması gerektiğini ifade ederek, TOKİ'nin 500 bin konut yaptığını ve bunun zor bir konu olduğunu aktardı. Tek tip bina eleştirilerine ise, "Bunu herkes söyler ancak yapsınlar elini öpelim." cevabını verdi. Bayraktar, orman vasfını kaybetmiş arazilerin satışında rayiç bedelin yüzde 50'den yüzde 70'e çıkarılmasının hatırlatılması üzerine peşinde yüzde 20 indirim ve taksitli ödeme seçeneği bulunduğunu hatırlattı. Öte yandan Bayraktar, Arap yatırımcıların Trabzon'a da beş yıldızlı otel yatırımı yapacağını da ifade etti.  Ercan BaysalZaman

Etiketler : Araplar konut almak için kaporalarını yatırdı , Yabancıya konut satışı , Türkiye ev villa , İstanbul , Ankara , Bursa ve Antalya , TOKİ , konut , emlak , emlak haber

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman