Yakıt aidatına itiraz dönemi

Yakıt aidatına itiraz dönemi

Yakıt aidatına itiraz dönemi
Merkezi sistemle ısınan evlerde enerji tasarrufunu amaçlayan 'ısı pay ölçer sistemi'nde beş yıllık geçiş süresi dün doldu. Bugünden itibaren sisteme geçmeyen bina yönetimleri şikâyet edilebilecek
Enerji tüketimini en aza indirmeyi hedefleyen 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu (ENVER) çerçevesinde 2008'de merkezi ısıtma ile ısınan binalara getirilen 'ısı paylaşım zorunluluğu' getirilmişti. Tüm binaların bu sisteme geçmesini amaçlayan kanunda tanınan beş yıllık geçiş süresi dün sona erdi. Bugünden itibaren zorunlu hale gelen ısı pay ölçer zorunluluğu ile birlikte ev sahibi ya da kiracılar adil bulmadıkları yakıt aidatına itiraz edebilecek. Hatta, sisteme geçmeyen bina yönetimleri hakkında suç duyurusunda bulunulabilecek. Bakanlık ise sistemi gider paylaşımı yapan 19 şirket yoluyla denetleyecek.

100 BİNE YAKIN BİNA GEÇTİ
İki milyona yakın bina stoğunun bulunduğu Türkiye genelinde sisteme geçenlerin sayısı 100 bini bile bulmuyor. Uzmanlar, özellikle sonbaharda havaların soğumasıyla birlikte binalarda yakıt aidatları konusunda oluşabilecek karışıklıklar konusunda bina yönetimlerini uyarıyor. Her dairedeki kalorifer peteği ya da merkezi kalorifer üzerine konulacak 'ısı pay ölçer' cihazı sisteme geçişi sağlıyor. Daire başına ortalama 200 TL'ye alınabilen cihazla ev sakinleri merkezi sistemle ısınan bir evde yaşasa bile harcadığı kadar yakıt masrafı ödüyor.

YÜZDE 40'A VARAN TASARRUF
Cihaz, merkezi sistemdeki evlerde de istendiği zaman kaloriferi yakmayı sağlayarak bireysel kontrole izin veriyor. Bugünden itibaren zorunlu hale gelen yasayla birlikte, bina yönetimleri aylık yakıt aidatını tüm apartman sakinlerine eşit olarak bölüştürmeyecek. Her daire yaktığı kadarını ödeyecek. Yetkililer, sistem sayesinde hem bireysel hem de toplu tüketimde yüzde 40'lara varan enerji tasarrufu sağlandığını vurguluyorlar.

Sistem nasıl işliyor?
Merkezi sistemle ısıtılan binalarda bugüne kadar genel olarak daire metrekaresine göre paylaşım yapılıyordu. Yeni sistemde ise her radyatöre takılan pay ölçer aleti ile tüketilen enerji miktarı ölçülüyor. Uzmanlar sistemle gündüzleri evde olmadığı halde kaloriferi yanan ve kış aylarında bile camlarını açmak zorunda kalanların enerji tasarrufuna katkı sağlayacağı üzerinde duruyor. Ayrıca yaz aylarına girmemiz nedeniyle birçok kişinin farkında olmadıği konusunda da uyarıyor.

200 TL'den başlıyor
Birçok firma ısı pay ölçer cihazı satmaya başlarken markalar arasında bazı farklılıklar bulunuyor. Bazı markalar, daire başına fiyatlandırma yaparken bazıları ise her radyatör üstüne cihazı yerleştirerek radyatör sayısına göre bir maliyet çıkarıyor. Ayrıca ortalama 200 TL'lik cihaz parası haricinde kurulum ücreti de alıyorlar.

Binaların yüzde 5'i sisteme geçti
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Enerji Verimliliği Dairesi Başkan Vekili Murat Bayram, Türkiye'de merkezi sistemle ısınan 2 milyona yakın bina olduğunu söyledi. Bayram, 5 yılda yüzde 5 oranında binanın bu sisteme geçtiğini açıklayarak, "Bugünden sonra uygulama yapmayan binaların yönetimleri hakkında suç duyurusunda bulunulabilir" dedi. Kanun kapsamında sistemi uygulayan binalara gider paylaşımının kimler tarafından hesaplanacağının belirlendiğini söyleyerek "Bu işle yetkili 19 şirket var. Bu şirketlere dikkat etmelerini öneriyoruz" dedi. Bayram, bakanlığın bina yönetimlerine değil, bu denetimi yapan şirketlerde bir usulsüzlük olursa onlara ceza uygulayabileceğini de sözlerine ekledi.sabah

Etiketler : Yakıt aidatına itiraz dönemi , enerji tasarrufu , Enerji tüketimi , Murat Bayram , emlak haber , emlak haberleri , istanbul emlak haberleri

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman