Ankara'nın en yüksek binası inşa edilecek

Ankara'nın en yüksek binası inşa edilecek

Ankara'nın en yüksek binası inşa edilecek
Ankaraya inşa edilecek bina, yüksek performanslı, yeşil olacak ve yenilenebilir enerji kaynakları kullanacak.

Ankara Ticaret Odası Başkanı Salih Bezci, Ankara'ya yapacakları 70 katlı simge binanın Türkiye'de birçok ilke imza atacağını ve 60 yeni teknoloji barındıracağını belirtti. Ankara'nın en yüksek binası olacak yapının en üst katına 360 derece panoramik Ankara manzaralı bir seyir terası yapılacak. Binada ticaret müzesi de kurulacak.

Yaptığı yazılı açıklama ile binanın özelliklerini açıklayan ATO Başkanı Bezci, petrol ve türevi enerji kaynakları rezervlerinde azalmayı dikkate alarak ATO'nun yeni binasını sürdürülebilirlik ilkesi çerçevesinde tasarladıklarını kaydetti. Bezci, yeni binanın daha az enerji tüketeceğini, yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanacağını ve yerküreye karbondioksit salınımını azaltacak şekilde inşa edileceğini söyledi.

Bezci, yüksek performanslı binanın çevreye duyarlı, yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanan, yüksek performanslı bir bina olacağını ve çevre dostu bir gökdelen inşa edileceğini de açıkladı.


YÜKSEK PERFORMANS KRİTERLERİNE UYGUN
ATO binasının, Yüksek Performans (High Performance Buildings) kriterlerine uygun olarak tasarlanacağını belirten Bezci; bina yapı elemanlarının, ısı geçirgenlik direnci yüksek cam, duvar, yalıtım malzemesi, çift cidarlı yapı kabuğu gibi yüksek elemanlardan oluşturulacağını söyledi. Bezci, böylece, bina inşasında kullanılan yüksek performansın, mekanik ısıtma ve soğutmaya daha az ihtiyaç duyulmasına yol açacağını ifade etti.

Binanın dünyanın en geçerli yeşil sertifikasyon sistemi olan LEED Platin Sertifikalı olarak inşa edileceğini kaydeden Bezci; akıllı bina olarak tasarlanacak ATO binasında, kullanılmayan sistemlerin enerji tüketmeyeceğini söyledi. Bezci, binanın oksijen ve karbondioksit seviyesi ile havalandırma verimliliğini kendi kendine sürekli kontrol edeceğini, kullanıcıların enerji ve su tüketimlerini izleyeceğini ve enerjiyi verimli kullanacağını açıkladı.


OTOMATİK GÖLGELENDİRME
ATO'nun yeni binası yüzde 40 oranında daha az enerji tüketirken, kendi enerjisinin yüzde 15'ini de güneş panelleri aracılığıyla kendisinin üreteceğini kaydeden Bezci, gün ışığını yüzde 90 oranında kullanacak binada otomatik çalışan gölgelendirme elemanları olacağını söyledi.

Binanın su tasarrufu dikkate alınarak tasarlanacağını da belirten Bezci, şehri ısıtmayacak, etrafında ısı adası yapmayacak şekilde tasarlanacağını ve özel çatı malzemeleriyle kaplanacak olan binanın, küresel ısınmayı engellemek için yüzde 35 daha az karbon salınımı yapacağını kaydetti.

Açıklamaya göre; enerji verimliliği ilkesi baz alınarak inşa edilecek binaya elektrikli arabalar için şarj istasyonu yapılacak. Özel park yerleri ve bisiklet otoparkları bulunacak binanın dış yüzeyi aydınlatılarak, gece-gündüz ışık gösterileri yapılacak. Bina girişinde yer alacak havuzlarda da fıskiyelerle ışık gösterileri sürdürülecek. enson haber

Etiketler : Ankara en yüksek binası inşa edilecek , Ankara Ticaret Odası Başkanı , Salih Bezci , ATO , ATO binası , emlak haber , emlak , ankara emlak haberleri , ankara yeni projeler

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman