15 BİN KONUT KISA SÜREDE SATILIR' Alanya patlar

15 BİN KONUT KISA SÜREDE SATILIR' Alanya patlar

Alanya patlar
YABANCIYA mülk satışını, inşaat ve emlak sektörünün talepleri doğrultusunda düzenleyen yasa tasarısının TBMM Genel Kurulu'ndan geçmesinin sevinci yaşanıyor. Alanya Müteahhitler Birliği (MÜTBİR) Başkanı Alaattin Çakır, Cumhurbaşkanı Gül'ün onayını beklediklerini belirterek "Bu yasa sektörün beklediği yasaydı. Şimdi son onayı ve satış yapabileceğimiz ülkelerin belirlenmesini bekliyoruz. Bu yasayla, Alanya ekonomisinin umulanın üzerinde canlanmasını bekliyoruz" dedi.
 
Alanya patlar
'15 BİN KONUT KISA SÜREDE SATILIR'

ALANYA Emlak Komisyoncuları Derneği Başkanı Kerim Balıktay ise şöyle konuştu: Bu yasa, Alanya'nın çehresini değiştirecek. Arap ülkeleri, İran, Azerbaycan, Kazakistan gibi ülkelerden yoğun talep vardı ancak satış yapamıyorduk. Artık bu talepleri karşılayabileceğiz. Böylelikle Alanya'da kış turizmi de büyüyecek. Artık mülk satışında, Akdeniz ülkelerinin popüler şehirleriyle yarışabileceğiz. Satılmayı bekleyen 15 bin konutun da kısa sürede tükenmesini bekliyoruz.

TÜRKİYE Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda Mütekabiliyet Yasası'nın onaylamasıyla gözler, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayına çevrildi.
Mütekabiliyet Yasası’nın, TBMM Genel Kurulu'ndan geçmesi Alanya'da büyük sevinç yarattı. Konuyla ilgili konuşan Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu (TİMFED) Genel Başkan Vekili ve Alanya Müteahhitler Birliği (MÜTBİR) Başkanı Alaattin Çakır, Mütekabiliyet Yasası'nın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onaylaması sonrasında yasalaşacağını söyledi. Çakır, "Bu yasa sektörün beklediği bir yasaydı. Bu yasayla birlikte asıl önemli olan sektörün beklediği mülk satışının hangi ülkelere yapılabileceğini gösteren listenin yayımlanması" dedi.
Alanya Emlak Komisyoncuları Derneği Başkanı Kerim Balıktay ise, "Mütekabiliyet Yasası'nın geçmesiyle birlikte Alanya'nın çehresinin değişmesiyle ilgili çok büyük umutlarımız var. Arap ülkeleri, İran, Azerbaycan, Kazakistan gibi ülkelere karşılıklılık ilkesi olmadığından satış yapamıyorduk. Bu ülkelerle ilgili taleplerimiz var. Bunun yanında mülk satışı Alanya'da kış turizmine çok büyük katkı yapacak. Mütekabiliyet Yasası'nın geçmesinden sonra mülk satışında Akdeniz ülkeleriyle yarışabilecek duruma geleceğiz. Artık Alanya'nın inşaat ve emlak turizmi farklı bir boyut kazanacak. Bunun yanında ülkeye de çok büyük bir döviz girdisi geleceğine inanıyoruz. 15 bin civarında satılmayı bekleyen konutumuz var. Ama bu işi bilinçli, bilgili şekilde yapmak gerekiyor. Biz merdivenaltı emlakçıları istemiyoruz. Bu konuda gerekli önlemlerin alınması gerekiyor. Bu işi profesyonel insanların yapması gerektiğini düşünüyoruz. Biz burada gayrimenkul satacağız. Buradan gayrimenkul almak isteyen insanlar bütün sezon evlerinde oturmak istiyor. Mevcut yasaya göre, bir yabancının ülkemizde oturabilmesi için 3 ay ülkemizde, 3 ay da kendi ülkesine dönüş yaparak orada oturması gerekiyor. Bu inşaat sektörünü olumsuz etkileyecek. Biz bu kanunun düzeltilmesini istiyoruz" diye konuştu.

Etiketler : YABANCIYA mülk satışı , ALANYA Emlak Komisyoncuları Derneği Başkanı , Kerim Balıkt , TÜRKİYE Büyük Millet Meclisi , antalya , alanya emlak haberleri

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman