Yükseklik yasağı kalkınca gökdelen için kolları sıvadı

Yükseklik yasağı kalkınca gökdelen için kolları sıvadı

İnşaat sektöründe Çin'le yarışan Türk müteahhitler, birbiri ardına gökdelen inşa ederek ilgileri üzerine topluyor.

Bugün 261 metrelik yüksekliğiyle Türkiye'nin en yüksek binası unvanını elinde bulunduran Sapphire'in 66. katından tüm İstanbul izlenebilirken başkent Ankara'da yapımı halen devam eden 176 metrelik 35 katlı Türk Telekom Tower ise yarışın hayli gerisinde kalıyor. Yakın zamanda 53 katlı Diamond of İstanbul'un 270 metre yükseklik ile Türkiye'nin en yüksek bina olması bekleniyor. Diğer taraftan 220 metrelik 40 katlı 2 kuleden oluşan Folkart Bayraklı ile İzmir dahi Ankara'nın bir adım önünde duruyor. Bu durumu lehine çevirmek isteyen Ankara Ticaret Odası (ATO), önümüzdeki 3 yıl içinde Türkiye'nin en yüksek binası olacak bir hizmet binası yapmaya hazırlanıyor. Artık bu yarışta Ankara'nın da var olduğunun sinyalini veren ATO Meclis Başkanı Nuri Gürgür, "Bulunduğumuz çevrede bugüne kadar belli yükseklik kotu vardı. Manya hattı dediğimiz hava kuvvetlerinin uçuş imkânlarını kullanması için tahdit vardı. Son alınan kararlarla bu kaldırıldı. Dolayısıyla artık 70 kata kadar çıkabilen bina inşaatı mümkün. Şu an içinde bulunduğumuz hizmet binalarını yıkarak yeni bir hizmet binasını hem bu bölgenin hem belki de Türkiye'nin en yüksek binasını inşa etme projesi var." diye konuştu.
 
Daha önce gecekonduların yoğunlaştığı Ankara'nın Çukurambar ve Söğütözü mevkiinde kat sınırlamasının yükseltilmesiyle birçok yüksek katlı proje gündeme gelirken mevcut durumda ATO'nun hizmet binası Türkiye'nin en yüksek binası olma yolunda aday olarak görülüyor. Projenin 3 yıl içerisinde gerçekleşmesi ümidinden bahseden Gürgür, "ATO, bu binayı kendi imkânlarıyla yapacak. Uygulamaya geçtiği zaman kamuoyu ile de paylaşacağız. Önümüzdeki ekim ve kasım aylarında seçim süreci var. Bunun hemen arkasından sonra açıklanacak." dedi.

Etiketler : Türkiye en yüksek binası , Sapphire , İstanbul , Türk Telekom Tower , Diamond of İstanbul , ATO Meclis Başkanı Nuri Gürgür , emlak , emlak haber

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman