Türkiye’de gayrimenkule el attı

Türkiye’de gayrimenkule el attı

 

Türkiye’de gayrimenkule el attı
Fon büyüklüğü 4 milyar dolar olan İsviçreli yatırım fonu Viatrans, Likör fabrikası arazisi üzerinde ilk karma projesini hayata geçiriyor.
Fon, başta İstanbul olmak üzere yeni projeler için de arazi bakıyor.
 
Gayrimenkul sektöründe Türkiye'ye olan ilgi giderek büyüyor. İlk kez 2008 yılında Türkiye'de gayrimenkul sektörüne yatırım yapan İsviçreli yatırım fonu Viatrans, arazi yatırımının yanı sıra Türkiye'de proje geliştirmeye konusunda da adım attı.
 
Aşçıoğlu ile birlikte Mecidiyeköy'deki tarihi likör fabrikasının da içinde bulunduğu 24 bin metrekare araziyi satın alan ve daha sonra tüm hisseleri toplayarak en büyük ortak olan Viatrans, arazi üzerine konut, otel, ofis ve ticari ünitelerden oluşan karma bir proje geliştirecek.
 
Yeni yerler bakıyor
 
Türkiye'ye ve sahip olduğu siyasi istikrar ve ekonomik potansiyele tam olarak güvendiklerini belirten
Viatrans Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haydar Özkan, gayrimenkul geliştiricisi olarak yeni projeler de yapacaklarını söyledi. Özkan; "Yeni yatırımlar için araziler bakıyoruz. İstanbul'da merkezi lokasyonlar başta olmak üzere farklı bölgelerde gayrimenkuller geliştireceğiz" dedi.
 
40'ar katlı iki kule
 
TOKİ iştiraki Emlak Konut GYO ile Viatrans-Meydanbey Ortak Girişimi ile hayat bulacak proje likör fabrikasının arka cephesinde 40'ar katlı iki kule şeklinde yükselecek. 400 konutun yer alacağı projede ağırlıklı olarak 2+1 ve 1+1 daire tipleri bulunacak. Dairelerin yüzde 75'i yerli, yüzde 25'i yabancı yatırımcılara satılacak.
 
200 milyon dolarlık yatırım
 
İsviçreli fon grubu Viatrans'ın büyük hissedar olduğu proje 200 milyon dolarlık bir yatırımla hayat bulacak. Projeye isim arayışının sürdüğünü belirten Özkan, "Projemizin ismi konusunda karara vardıktan sonra lansman toplantımızda sizlerle paylaşıyor olacağız. Lansmanı en geç Eylül ayında yapacağız ve satışlarda bu tarihten sonra başlayacak" bilgisini verdi.    
 
Aslına sadık kalınacak
 
Arazi içinde bulunan ve 1930'lu yıllarda dönemin önemli Fransız mimarlarından Robert M. Stevens tarafından yapılan likör fabrikası yıkılarak aslına uygun şekilde yeniden inşa edilecek. Ön bahçenin korunacağı likör fabrikası uluslararası kültür ve sanat etkinliklerine ev sahipliği yapacak.
 
54 bin metrekare otoparkı var
 
Projenin inşaatını üstlenen Meydanbey Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şener'de karma yapının toplamda 184 bin metrekare inşaat alanına sahip olduğunu söyledi. İnşaat alanı içinde 54 bin metrekarelik otopark, 25 bin metrekarelik otel, 55 bin metrekarelik konut, 25 bin metrekarelik ofis ve 14 bin metrekarelik ticari üniteler bulunacak. Bugun

Etiketler : Gayrimenkul sektörü , Türkiye gayrimenkule el attı , Türkiye gayrimenkul sektörü , Aşçıoğlu , TOKİ iştiraki , Emlak Konut GYO

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman