Konutta metrekare süprizi!

Konutta metrekare süprizi!

Konutta metrekare süprizi!

Konut metrekareleri düşecek, ofis stoku artacak ve sektör, her yıl yüzde 10-12 arasında büyüme gösterecek.
 
GYODER'in Gayrimenkul Sektörü 2023 Vizyon Raporu'na göre, 2023 yılına kadar nüfus ve gelir artışına bağlı olarak 7.5 milyon konut ihtiyacı doğacak
 
GYODER Yönetim Kurulu Üyeleri Neşecan Çekici ve Cansel Turgut Yazıcı tarafından açıklanan Gayrimenkul Sektörü 2023 Vizyon Raporu'na göre; inşaat sektörü her yıl yüzde 10-12 arasında büyüme göstererek, Türkiye'nin ekonomik büyümesine 1 ile 2 puan arasında katkı sağlayacak. 2023 yılına kadar 7.5 milyon konut ihtiyacı doğarken, konut metrekareleri düşecek ve ofis stoku artacak.
 
Kentli nüfusun 57 milyondan 71 milyona çıkacağı öngörülen rapora göre, kentsel alanlarda 5.3 milyon dairenin dönüşümü söz konusu olacak. Ancak bunun yaklaşık yüzde 40'ı gerçekleştirilebilecek. 4 milyon nüfus artışı kaynaklı, 2 milyon da kentsel yenileme kaynaklı konut ihtiyacı gündeme gelecek.
 
2023 yılında 7.5 milyon adet konut ihtiyacı olacak. Gelir dağılımında yaşanacak iyileşmelerle orta gelir grubunun konut talebi artacak. Yatırımlarda altın birinci, gayrimenkul ikinci sırada yer almaya devam edecek.
 
Kiracılardan gelen konut talebi, üst gelir grubunun talebi, hane sayısındaki gelişimin konut ihtiyacını artıran faktörler olarak öne çıkacağı belirtilen rapora göre; konut metrekareleri de düşecek. Ortalama 144.8 metrekare olan ortalama konut metrekaresi, 110-125 metrekare aralığına inecek. 2+1 veya 3+1 konutlarla 75-125 bin dolar aralığındaki evler talep görecek. Yer, fiyat, deprem, büyüklük, yenilik ve ulaşım konut alımında en önemli faktörler olacak.
 
NÜFUS 84 MİLYONA ULAŞACAK
2023'te nüfus ise 84 milyona ulaşacak; İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Bursa ve Antalya'da nüfus yarım milyondan fazla artacak. 45 ilin nüfusu artarken, 19 ilde azalma olacak ve 17 ilin nüfusu aynı kalacak. Bu farklılık, kentleşme kavramında da farklılık yaratacak ve yüzde 76.8 kentleşme oranı, yüzde 84'e çıkacak.
 
Ofis stoku ise 2023'te 7 milyon metrekareye ulaşacak. İstanbul dışında Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Kocaeli, Adana ve Mersin birinci grupta yer alacak... Kaynak : internethaber

Etiketler : Konutta metrekare süprizi , GYODER Gayrimenkul Sektörü 2023 Vizyon Raporu , Neşecan Çekici , Cansel Turgut Yazıcı , Gayrimenkul Sektörü 2023 , Ofis stoku , emlak haber , konut haber

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman