İnşaat sanayicilerinden ''geçici belge'' sitemi

İnşaat sanayicilerinden ''geçici belge'' sitemi

İnşaat sanayicilerinden ''geçici belge'' sitemi

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkanı Şükrü Koçoğlu, inşaat işçisine sınavsız, eğitimsiz geçici belge verilmesi uygulamasının gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.
 
Koçoğlu, Türkiye'nin geçirdiği acı deneyimlerden sonra ''kentsel dönüşümü'' gündemine aldığını belirtti.
 
Kısa süre içinde yasalaşması beklenen ''kentsel dönüşüm'' seferberliğine hakkıyla katkı vermek için inşaat sektörü olarak hummalı bir çalışma yürüttüklerini dile getiren Koçoğlu, ''16 Aralık'ta yayınlanan bir yönetmelikle, inşaat sektörü için önemli bir düzenlemeye imza atıldı. 1 Ocak'tan itibaren inşaat ve tesisat işlerinde yetki belgeli usta çalıştırılması zorunluluğu getirildi. Türkiye'nin bu tarih itibarıyla tanıştığı 'eğitimli ve belgeli usta' kavramı, İNTES için ise yeni bir kavram değildi'' dedi.
 
Koçoğlu, İNTES olarak bu alandaki çalışmalara yıllar önce başladıklarına işaret ederek, Türkiye tarihinde bir ilke imza atarak 2004 yılında Yol-İş ile Türkiye Eğitim Şantiyesi'ni hayata geçirdiklerini anımsattı.
 
Yaklaşık 8 yıldır burada verilen eğitimlerle binlerce işçiyi, kaliteli, nitelikli bir inşaat sektörünün neferleri olarak eğittiklerini vurgulayan Koçoğlu, şöyle konuştu:
 
''İNTES olarak sadece eğitim verme ayağında değil daha nitelikli bir sektör olmanın ön koşulu olan 'meslek standartları' konusunda da öncülük yaptık. Mesleki Yeterlilikler Kurumu ile imzalanan protokoller çerçevesinde inşaat sektöründe meslek standartlar sistemini kurmakla görevlendirildik ve Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi'ni kurduk. Bu merkezde bugüne kadar 6 bini aşkın işçinin mesleki yeterliliğini ölçmeye yönelik sınavı başarıyla gerçekleştirdik. Yüzlerce mühendis, usta, formenlerle, 20-30 kişilik teknik ekipler kurarak, akademik bilgiyi de yanımıza alarak üniversitelerle beraber çalıştık. 250 kuruluşa görüş sorduk, inşaat komitesiyle aylarca çalıştık. Bu sistemi kurduk.''
 
İnşaatın kalbini oluşturan alanlarda standart
 
Koçoğlu, kurdukları mesleki yeterlilik ve meslek standartları sisteminin 5 Ocak tarihinde Türk Akreditasyon Kurumu tarafından akredite edildiğine dikkati çekerek, bugüne kadar ahşap kalıpçı, betonarme demircisi, endüstriyel boru montajcısı gibi bir inşaatın ömrünü belirleyen ana alanlarda yeterliliklerin onaylandığını, bir başka deyişle bu alanlarda çalışanların uyması gereken standartların belirlendiğini anlattı.
 
İlerleyen günlerde yeterlilikleri onaylanan meslek sayısının 20'ye çıkmasını öngördüklerini belirten Koçoğlu, sektörün geleceğini şekillendirecek ''standartları belirlenmiş meslekler'' ve ''eğitimli, belgeli çalışanları'' önemsediklerini belirtti.
 
Koçoğlu, uygulamaları daha geniş alanlara yayabilmek için de geceli gündüzlü çalıştıklarını dile getirerek, bunu her hangi bir karşılık beklemeden, ülkeye duyulan sorumluluk olarak yaptıklarını söyledi.
 
''Çok canlar yanmasın''
Bu heyecan ve emekle altyapısı kurulmaya çalışılan, inşaatta-tesisatta belgeli işçi çalıştırma zorunluluğunun, geçen aylarda Resmi Gazete'de yayımlanan tek bir cümleyle esnetildiğini iddia eden Koçoğlu, ''Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından getirilen bir düzenlemeyle, müteahhitten veya Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan alınacak bir yazı ile 2017 yılına kadar geçici ustalık belgesi alınmasının yolu açıldı. Biz 'belgeli usta' çalıştırmanın altyapısal anlamda gerektirdiği yoğun mesai ve zorlukların farkındayız. Ama depreme dayanıklı konutlarda güvenle oturabilmek istiyorsak, bu sistem şart. Elbette altyapısı kurulana kadar sıvacı, boyacı, seramikçi gibi konut estetiği alanlarında çalışanlarda, yeterlilik testi ve belge aranması uygulamasında esnekliğe gidilebilir'' diye konuştu.
 
''Çalışanda belge aramak lüks değil, gereklilik''
Şükrü Koçoğlu, inşaata koydukları tuğlayla, döşedikleri demirle bir inşaatın kalbini oluşturan, kalıpçı, betonarme demircisi, betoncu ve iskelecide yeterlilik koşullarını aramanın lüks değil, gereklilik olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:
 
''Bir inşaatın sıvası döküldüğünde, can yakmadan telafi etme şansı olabilir. Ama bir betonarme demircisinin yapacağı hatanın bedelini onlarca masum insan canıyla ödeyebilir.
 
Bir müteahhitten alacağı yazıyla, '5 yıllık bir süre' için geçici ustalık belgesi almak; 'belgesiz yetersizlerden, belgeli yetersizler' dönemine geçmek demektir. Türkiye'yi depreme dayanıklı konutlarla donatacak olan 'kentsel dönüşüm' çalışmalarını kime emanet etmemiz gerektiğini tüm Türkiye olarak bir kez daha düşünmemiz gerekiyor.''
 
İNTES üyesi firmaların bir zorunluluk olmamasına karşın mesleki eğitim ve belgelendirmeye yoğun çaba gösterdiğini ifade eden Koçoğlu, bu çabanın yayılarak tüm Türkiye'yi sarması istediklerini söyledi.
 
Koçoğlu, İNTES olarak sektörde kalite ve can güvenliği standartlarının 5 yıl süreyle ertelenmesini istemediklerine dikkati çekerek, ''İnsan canına verilen önemin, bir 5 yıl daha ertelenmesinin, telafisi zor kayıplar verebileceği konusunda herkesi uyarmak istiyoruz. İnşaat işçisine sınavsız, eğitimsiz geçici belge uygulamasının gözden geçirilmesini istiyoruz. En azından taşıyıcı sistemi yapan işçilere eğitim ve belge şartı getirilmeli diye düşünüyoruz'' dedi... Sabah

Etiketler : İnşaat sanayicilerinden geçici belge sitemi , İNTES Başkanı Şükrü Koçoğlu , kentsel dönüşüm , İNTES , inşaat emlak haber , inşaat sektörü , belgeli usta

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman