Tarihi yalı, lüks konut projesine dönüşecek

Tarihi yalı, lüks konut projesine dönüşecek

Tarihi yalı, lüks konut projesine dönüşecek
Fuad Bezmen'in Yeşilköy'deki yalısını Depar Teknik Yapı şirketi satın aldı

Ünlü sanayici Fuad Bezmen'in Kasım 2011'de vefat ettiği Yeşilköy'deki yalısını Depar Teknik Yapı şirketi satın aldı. Şirket, değerinin yaklaşık 10 milyon dolar olduğu tahmin edilen tarihi yalıyı Anıtlar Kurulu onayının ardından yıkarak, aslını bozmadan butik bir konut projesine çevirmeyi planlıyor. 9.5 metre yükseklik, 4 katı ile siluete uygun tasarlanacak projedeki 6 lüks daire, metrekaresi 10-15 bin dolardan satışa çıkarılacak.

Türkiye'nin ilk tekstil sanayicilerinden olan Mensucat Santral ve Santral Holding'in eski patronu sanayici Fuad Bezmen'in Kasım 2011'de vefat ettiği Yeşilköy'deki yalısı, birkaç ay önce satışa çıkarıldı ve ünlü yalıyı Depar Teknik Yapı şirketi satın aldı.

Şirket, değerinin yaklaşık 10 milyon dolar olduğu tahmin edilen tarihi yalıyı Anıtlar Kurulu'ndan gelecek onayın ardından yıkarak, aslına uygun butik bir konut projesine çevirmeyi planlıyor.

Satış 2-3 ay sonra
Bezmen Ailesi ile Mart ayında el sıkıştıklarını söyleyen Depar Teknik Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Fırat, "Yeşilköy ve Yeşilyurt'ta proje üretirken bu bölgede geniş bir çevremiz oluştu. Arsa arayışımız sonunda gayrimenkul danışmanları aracılığıyla yalının satışta olduğunu öğrendik. Şu anda ruhsat aşamasında olan projemiz, Anıtlar Genel Kurulu'nun onayına sunuldu. 3-4 ay içinde inşaata başlamayı hedefliyoruz" dedi.

Amaçlarının tarihi bir yalıyı yıkarak bambaşka bir projeye çevirmek olmadığını, yalıyı tarihi rengi, dokusu, mimarisiyle aslına uygun olarak yeniden inşa etmeyi planladıklarını vurgulayan Fırat, "Yalıyı bölgenin siluetini bozmama şartına uygun olarak, 9.5 metre yüksekliğinde, 4 katlı olarak tasarlıyoruz. Yeni projede alt ve üst katlarda 250'şer metrekarelik dubleks daireler, ara katta da 150-160 metrekarelik bir normal daire olmak üzere 6 daire yer alacak. Dairelerin metrekare fiyatları ise 10-15 bin dolar arasında yer alacak ve 2-3 ay sonra satışa çıkaracağız" diye konuştu.

Araplar da talip oldu
Anıtlar Genel Kurulu'nun yalı için "Kesin yıkılamaz" şeklinde bir kaide koymadığını, belediyenin projedeki gelişmeleri takip ettiğini belirten Ahmet Fırat, Kraft Mimarlık'la çalıştıklarını, halen projede detaylar üzerinde çalışmalarının sürdüğünü kaydetti. 10 milyon dolar yatırım yapmayı planladıklarını kaydeden Fırat, alınacak onayların ardından inşaatı sonbaharda başlayarak 1 yılda tamamlamayı planladıklarını sözlerine ekledi. Araplar'dan toplu alım noktasında çok ciddi bir talep olduğunu açıklayan Fırat, şöyle devam etti: "Araplar, İstanbul'da deniz kıyısını ve özellikle yalıları çok seviyorlar. Uzun süredir bölgeyi araştırıyorlardı. Toplu olarak binayı satın almak isteyen Araplar var. Biz projeyi geliştirdikten sonra talepleri değerlendireceğiz. Bu arada yalıyı bizim gibi satın almaya talip olan Arap yatırımcılar da bulunuyor."

Emlak danışmanları, bölgedeki yalıların değerinin 7 ila 10 milyon dolar arasında olduğunu belirtiyor. Bezmen'in yalısı da İstanbul'un denize nazır en değerli caddelerinden biri olan İstanbul Caddesi'nde yer almasıyla yatırımcıların dikkatlerini üzerine çekiyor.

Yalı marinanın tam karşısında yer alıyor
1949 yılında inşa edilen Fuad Bezmen'in yalısı, Yeşilköy'de marinanın tam karşısında yer alıyor. Yazlık görünümündeki 3 katlı yalının önü sahile açılıyor. Müştemilatlarıyla yaklaşık 1 dönüm üzerinde 3 kattan oluşan ve 20-25 odadan oluşan yalının inşaat alanı ise 250 metrekareyi buluyor. Geçmişte bahçesinde bir kayıkhanesi de bulunan yalının hemen önünden kayıklarla denize açılmak mümkündü.

Etiketler : Fuad Bezmen Yeşilköy yalısını , Depar Teknik Yapı , Depar Teknik Yapı şirketi , yalı , satılık yalı , Anıtlar Kurulu , Ahmet Fırat , Emlak danışmanları , emlak , emlak haber , haber emlak

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman