TOKİ'den 45 bin aileye konut

TOKİ'den 45 bin aileye konut

TOKİ'den 45 bin aileye konut
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), afetlere karşı riskli, yapı ömrünü tamamlamış konutların bulunduğu yerleşim yerlerinde bugüne kadar uyguladığı kentsel dönüşüm projeleriyle 45 bin 24 aileyi depreme karşı dayanıksız yapılardan kurtardı.

Van depreminde yaşanan yıkım, dikkatleri deprem riski göz önüne alınmadan inşa edilen denetimsiz, kalitesiz ve çarpık yapılaşmaya çevirdi. Şehirleri insan sağlığını tehlikeye atan çarpık ve kalitesiz yapılardan arındırıp sağlam ve kaliteli yapılar inşa edilmesi amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca sunulan Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun Tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda onaylanarak yasalaştı. Kamuoyunda kentsel dönüşüm ya da afet yasası olarak adlandırılan tasarı kentlerin yenilenmesinde TOKİ 'yi önemli görevler yüklerken, İdare son 9 yılda uyguladığı kentsel dönüşüm projeleriyle önemli başarılara imza attı.

TOKİ, deprem gibi afetlerde en çok hasar gören gecekondu ve kaçak yapılaşma bölgelerinde kentsel dönüşüm projeleri uyguluyor. Deprem fay hatları haritasına göre yapı stratejisini belirleyen İdare, gecekondu ve kaçak yapılar karşısında "Depreme dayanıklı kentsel dönüşüm" uygulamaları gerçekleştiriyor. İnşaatın yapılacağı arazide jeolojik ve jeoteknik etütler yaptıktan sonra, deprem riski göz önünde bulundurularak en uygun temel tipi ve taşıyıcı sistemine göre binalar inşa ediliyor.

257 BİN KONUT İNŞA EDİLECEK

TOKİ, Kentsel Dönüşüm kapsamda son 9 yılda 184 projeyi uygulamaya koydu. Bu projelerden 47'si tamamlanarak 45 bin 24 konut inşa edildi. Halen devam eden 137 Kentsel Dönüşüm Projeleriyle 212 bin 963 konut üretecek. Tamamlanan 47, devam eden 137 Kentsel Dönüşüm Projeleriyle birlikte İdare, 257 bin 987 konut inşa edecek. İdarenin halen yürüttüğü 137 Kentsel Dönüşüm Projelerinin protokollere konu olan yüzölçümleri yaklaşık 4 bin 700 hektar. Tamamlanan projelerle birlikte bu alan 5 bin 100 hektar alana ulaşıyor.

TOKİ, devam eden projelerde 70 bin 900 konutun ihalesi sürecini başlattı. 65 bin 967 konutun ise ihalesi tamamlanarak inşaat süreci başladı. TOKİ'nin projelendirme ve yapım aşaması devam eden 136 projesinden, 17'si Ankara, 4'ü İzmir, 17'si İstanbul'da olmak üzere 58 ilde 127 belediye ile işbirliği içinde sürdürülüyor. İdare, önümüzdeki beş yıllık dönemde tüm il merkezlerinde kapsamlı dönüşüm projesi çalışmalarını başlatmayı planlıyor. Samanyolu Haber

Etiketler : TOKİ'den 45 bin aileye konut , Başbakanlık , Toplu Konut , TBMM Genel Kurulu , TOKİ , TOKİ yeni konut projeleri , Depreme dayanıklı kentsel dönüşüm

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman