TOKİ'den Vanlı depremzedelere müjde

TOKİ'den Vanlı depremzedelere müjde

 

TOKİ'den Vanlı depremzedelere müjde
Van merkez ve Erciş'te yaşanan 7,2'lik depremin ardından kalıca afet konutlarını Ağustos ayı sonuna yetiştirmeyi planlayan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ)'ndan depremzedelere müjdeli bir haber daha geldi.
TOKİ, depremden önce Van'da satışını yaptığı 3 bin 14 konutun taksit ödemelerini ikinci kez, Ekim 2012'ye kadar durdurdu. Resmi olarak teslimi gerçekleşmemiş Van merkez Korubaş'taki bin 58 konutun teslim edilmesi halinde bu konutların taksit ödemeleri için de aynı şartlar geçerli olacak. Böylelikle TOKİ depremzedeler için 4 bin 72 konutun taksitini ekim ayına kadar ertelemiş oldu. 
 
TOKİ, Van merkez ve Erciş'te yaşanan deprem felaketinin ortaya çıkardığı acil barınma sorununun en kısa sürede çözülmesi amacıyla hızlı bir ihale sürecine girdi. Bu kapsamda 15 bin 323 kalıcı konutun ihalesi tamamlanırken, depremden bir ay gibi kısa bir süre içinde kalıcı konutların inşaatlarına başlandı. Depremzedelerin eğitim ve ibadet gibi ihtiyaçlarını karşılayabilmesi amacıyla sosyal donatıların da ihaleleri konutlarla birlikte ihale edildi ve imalatları başladı. Sosyal donatı kapsamında Van ve Erciş'te, 25 okul, 23 cami 24 ticaret merkezi uygulamaları başlatıldı. 
 
Kalıcı afet konutlarını ağustos ayı sonuna yetiştirmeyi planlayan TOKİ'den afetzedelere müjdeli haber geldi. TOKİ, depremden önce Van'a satışını yaptığı 3 bin 14 konutun taksitlerini ikinci kez ertelendi. Depremzedelerin taksit ödemeleri Ekim 2012'de başlayacak. 
 
TOKİ'den edinilen bilgiye göre, 23 Ekim 2011 tarihinde meydana gelen deprem felaketi nedeniyle Van merkez Kevenli (368 konut), Van merkez Bardakçı köyü (426 konut), Van Erciş 1. etap (228 konut), Van Erciş 2. etap (304 konut) ve Van Edremit (1688 konut) projelerinde yer alan konut ve iş yerlerinde taksit durdurma uygulamasının süresi 30 Eylül 2012 tarihine kadar uzatıldı. Projelerde durdurulan taksitler Ekim 2012 tarihinde tekrar başlatılacak. Bu projelerde sigorta poliçe bedelleri ve emlak vergisi ödemeleri ara verilmeksizin devam edecek. Ayrıca henüz resmi olarak teslimi gerçekleşmemiş ve taksit ödemeleri teslimden sonra başlayacak olan Van Merkez Korubaş (1058 konut) projesinde konut teslim işlemlerinin 30 Eylül 2012 tarihinden önce gerçekleşmesi durumunda taksit durdurma uygulaması bu proje için de geçerli olacak. Sabah

Etiketler : TOKİ , Van merkez Erciş , kalıcı konutlar , Başbakanlık Toplu Konut İdaresi , emlak konut haber , emlak haber , konut haber

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman