Kentsel Dönüşüm 2012 Kentsel dönüşüm ne zaman başlayacak

Kentsel Dönüşüm 2012 Kentsel dönüşüm ne zaman başlayacak

Kentsel Dönüşüm 2012 Kentsel dönüşüm ne zaman başlayacak?
Bakan Erdoğan Bayraktar, Kentsel Dönüşüm Yasası'nın ayrıntılarını anlattı. Kentsel Dönüşüm Yasası'na göre ilk etapta hedefte 6 milyon konut yıkılacak. Kentsel Dönüşüm'e İstanbul ve İzmir'den başlanacak. İşte Kentsel Dönüşüm'ün detayları..

Kentsel Dönüşüm'ün detayları Kentsel dönüşüm ne zaman başlayacak.Bakan Erdoğan Bayraktar, Kentsel Dönüşüm Yasası'nın ayrıntılarını anlattı. Kentsel Dönüşüm Yasası'na göre ilk etapta hedefte 6 milyon konut yıkılacak. Kentsel Dönüşüm'e İstanbul ve İzmir'den başlanacak. İşte Kentsel Dönüşüm'ün detayları..

Kentsel Dönüşüm Yasası'nın TBMM'den geçmesinin ardından herkesin gözü, afet riski altındaki alanların dönüştürülmesini öngören Kentsel Dönüşüm'e çevrildi. Van depreminin ardından Başbakan Erdoğan'ın kentsel dönüşüme dikkat çekmiş ve "Ne pahasına olursa olsun, iktidarımıza bile mal olsa bunu yapacağız" diyerek kentsel dönüşüme dikkat çekmişti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar da Akşam gazetesine konuştu ve kentsel dönüşüm yasasının detaylarını anlattı. Bakan Bayraktar, kentsel dönüşüm yasası çerçevesinde ilk etapta hedefte 6 milyon konutun yıkılacağını ve önce ev sahiplerine 'Sen yık' denileceğini kaydetti. Bayraktar, "Yıkmazsa da kaçış yok. Devlet düzenleyici olacak, fiyatlar aşağıya çekilecek. Yani tam da halk ekmek modelinde olduğu gibi..."

İşte Akşam gazetesinde yayınlanan ve kentsel dönüşümün ayrıntılarını anlatan Bakan Bayraktar'ın o röportajı...

- İşe nereden başlayacaksınız?

İstanbul ve İzmir'den. Kaybedecek hiç vaktimiz yok. İki büyük ilimiz, deprem riski altında. İstanbul malum. İzmir bizim için çok önemli. Hem deprem riski büyük, hem de konut stoku berbat. Oradan yola çıkarak, Sakarya, Bolu, Kütahya, Simav, Bursa, Van'a kadar gideceğiz. Belediye ayrımı, parti ayrımı yapmayacağız. Hangi belediye (hazırız) derse hemen işe koyulacağız.


KENTSEL DÖNÜŞÜMDE NASIL BİR MODEL UYGULANACAK?
- Nasıl bir model uygulanacak?

Hemen binaların ve şehirlerin röntgeni çekiliyor. Skalamız 6.5 büyüklüğünde bir deprem. Buna dayanamayacak binalar yıkılacak. Önce vatandaşa (bu bina sakat) diyeceğiz ve kendisinin yıkmasını isteyeceğiz. Her türlü desteği vermeye hazırız. Vatandaş kendisi dönüştürebilir. Belli bir süre tanıyacağız.
VATANDAŞ KENDİSİ YIKMAZSA NE OLACAK?

- Vatandaş kendisi yıkmazsa...

O zaman biz devreye gireceğiz. Üçte iki istiyorsa ve üçte bir kalıyorsa bunu yapacağız. Burada da üçte iki, kalan biri satın alabilir. Yoksa biz satın alabiliriz. Farklı modellemeler olacak. Kredi verilebilir, hasılat paylaşımlı, kat karşılığı vs. gibi sistemlerle finansmanı devlet sağlayacak.
KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN GEREKLİ KAYNAK HAZIR MI?

- Gerekli kaynak hazır mı?

Bugünden yarına bitecek bir proje değil. İlk etapta 2B'den gelecek 5 milyar TL, eski hesapla 5 katrilyon lira kullanacağız. Bu, can suyu. Sonra sistem kendisini döndürmeye başlayacak. Tıpkı TOKİ modeli gibi olacak... Binalar dönüşürken kira yardımı da dahil her türlü kolaylığı sağlayacağız. Vatandaş odaklı ve eksenli bir proje yürüteceğiz.


KENTSEL DÖNÜŞÜMDE AMAÇ NE?
- Amacınız nedir? Hangi zamanlamayla bu hedefe ulaşacaksınız?

Can ve mal güvenliğini sağlamak. Bir deprem olursa ülke çok zarar görür. Deprem yıkmadan biz yıkalım. Deprem vurduğunda binalar boş olsun ya da yenilenmiş olsun.


NASIL BİNALAR YAPILACAK?
- Binaların kalitesiyle ilgili endişeler var...

Olmasın. Çevre dostu, yeşil binalar, akıllı binalar yapacağız. Enerji tasarrufunu bütün projelerde öncelikle ele alacağız. Bunu önemsiyoruz.


CHP'Lİ BELEDİYELERE DE ÖNCELİK TANINACAK MI?
- 'Parti ayrımı olmaz' dediniz, CHP'li belediyelere de öncelik tanıyacak mısınız gerçekten?

Asla olmayacak. Hangi belediye hazırlığını yaparsa ve 'Gelin' derse koşacağız. İzmir'de bunu göreceksiniz. İstanbul'da CHP'li ilçe belediyelerinde de...
İSTANBUL'DA KENTSEL DÖNÜŞÜM NASIL OLACAK?

- İstanbul'un özel durumu var...

Evet öyle. Ekonominin can damarı. Ve deprem gelecek. Kaçınılmaz. Yarın da olabilir, 20 yıl sonra da. Zaman kaybedemeyiz. Can kaybını telafi edemeyiz. Ülke ekonomisi de yüzde 5, yüzde 10 arasında küçülür. Göze alamayız. İstanbul'u yıkacağız. Yıkıp yeniden yapacağız. Acilen başlıyoruz.
KENTSEL DÖNÜŞÜM BAŞARILI OLABİLECEK Mİ?

- Zor bir iş... Başarabilecek misiniz?

Milli bir anlayışla hareket edeceğiz. Başaracağız. Brezilya ve Meksika bunu yapamadı, biz yapacağız. TOKİ'de başardık. Dua aldık. Burada da dua alacağız.

- Zaman planlamasını nasıl yaptınız?

Önce iki yıllık bir planlama... Sonra 5, 10 ve 20 yıllık dörtlü bir takvim işleyecek.
KAÇ KONUT YIKILACAK?

- Kaç konut söz konusu?

Türkiye'de toplam 20 milyon konut stoku var. Bunun 5 milyonu son 9 yılda yapıldı. Onlar sağlam. Altı milyona yakın konut riskli. Çoğunluğunu gene özel sektör yapacak.

- Devlet konut yapacak mı?

Özel sektörün uygulamalarına, paralel biz düzenleyici gibi davranacağız. Fiyatları aşağıya çekmek üzere hareket edeceğiz. Halk ekmek modeli gibi. Düşük maliyetle, düşük fiyata ama kaliteli olacak. Tıpkı TOKİ'de olduğu gibi.
BİNALAR YIKILIRKEN ZORLUK YAŞANIRSA NE YAPILACAK?

- Binaları yıkarken zorluk çıkacaktır...

Yasal dayanağımız sağlam. Vatandaş için bunu göze alıyoruz. Bu kez yetkiyi valiliklere verdik. Bu, önemli. Yıkımda belediyeler yetkili olunca zorluk çıkıyor. Hem siyasi bakabiliyorlar hem de polis-jandarma valiye bağlı olunca daha etkili olacak.

- Bu projeye istihdam artırıcı yatırım gözüyle de bakıyorsunuz...

Evet öyle ama onunla sınırlı değil. Ekonomiyi canlandıracak. İnşaat sektörü lokomotif. On yıl boyunca ekonomik canlılık yaratacak. Bu arada şehirleri de yapılandırmış olacağız.

Etiketler : Kentsel Dönüşüm Yasası , TBMM , Bakan Erdoğan Bayraktar , Kentsel Dönüşüm , Kentsel Dönüşüm Yasası , İstanbul emlak haber , İzmir emlak haber , TOKİ modeli , CHP BELEDİYELER

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman