Kamu bankalarının 2B için kredi hazırlığı içine girmesi taraflar arasında sevinçle karşılandı.

Kamu bankalarının 2B için kredi hazırlığı içine girmesi taraflar arasında sevinçle karşılandı.

2B’ye kredi fırsatçıyı engelleyecek
Kamu bankalarının 2B için kredi hazırlığı içine girmesi taraflar arasında sevinçle karşılandı.

Sektör temsilcileri özel sektör bankalarının da devreye girmesini istedi ve tefecinin önüne geçileceği söylendi.

Ekonomiye can simidi olacak 2B yasasında en büyük sorun olarak gösterilen kaynak ihtiyacına kamu bankalarından kredi desteği gelecek olması inşaat sektörünün aktörleri tarafından olumlu bir adım olarak değerlendirildi. Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, 2B kullanıcıları için kaynak sorununun önemli bir sorun olduğunu belirtti. Ağaoğlu, “Bankaların kredi vermesi ve devletin bu konuda girişimde bulunması sevindirici. Bu durumda hak sahibi elindeki araziyi çıkarmak yada hakkından vazgeçmek durumunda kalmayacak" dedi.

Özeller de vermeli
2B arazilerinin satışında, yasayla tanınan vade imkanlarına rağmen ödemekte zorlanacak kişilerin spekülatörlerin ve tefecilerin eline düşme riskinin azalacağına dikkat çeken İstanbul Gayrimenkul Değerleme Yönetici Ortağı Ahmet Büyükduman'da bankaların devreye girecek olmasını olumlu bir adım olarak değerlendirdi. Büyükduman sadece kamu bankaları değil özel sektör bankalarının da 2B'ye kredi vermesinin gündeme gelebileceğine dikkat çekti.

Artaş İnşaat Başkanı Süleyman Çetinsaya, kaynak ihtiyacı nedeniyle yasanın çıkmasından itibaren birçok 2B
hak sahibinin inşaat firmaları ile görüşme trafiğini hızlandırdığını bildirdi. Çetinsaya, “Bankaların bu konuda destek olması da sistemin dağa sağlıklı olarak işlemesini sağlayacakî bilgisini verdi.

Bankasız olmaz
İnanlar İnşaat Başkanı Serdar İnan, ekonomiyi canlandırmak için atılan adımda en büyük eksik olan kaynak ihtiyacına çözüm sorusunun kamu bankaları sayesinde cevaplanmış olduğunu ifade etti. İnan şunları söyledi: “2B'nin sağlıklı işlemesi için bankaların mutlaka devreye girmeleri gerekiyordu. Aksi taktirde 2B'den beklenen gelirin elde edilmesi imkansız görünüyordu. Şimdi vatandaş 2B arazisini satın alabilecek ve devletin kasasına para girecek." Emine AÇAR / BUGÜN

Etiketler : 2B için kredi hazırlığı , Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu , İnanlar İnşaat Başkanı Serdar İnan , B yasası , emlak 2 b haber , emlak haber

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman