İnşaat sektörü 500 milyar dolarlık imkan sunuyor

İnşaat sektörü 500 milyar dolarlık imkan sunuyor

İnşaat sektörü 500 milyar dolarlık imkan sunuyor Körfez ülkelerindeki inşaat sektörü küresel ekonomik krizin etkilerinden tam olarak kurtulamasa da Suudi Arabistan, Katar, Abu Dabi (Birleşik Arap Emirlikleri) ve Irak'ta halen ciddi iş imkanları bulunduğu bildirildi.  

Deloitte Ortadoğu tarafından yayınlanan 'Körfez İşbirliği Konseyi İnşaat Güçleri – Öğrenilecek Beş Ders' adlı rapora göre müteahhitler için en büyük imkanların bulunduğu alanlar sosyal ve ulaşım altyapısı ile petrol ve gaz sektörlerindeki projeler. 
 
Deloitte, bölgede enerji, eğitim, sağlık, ulaşım ve ekonomik kalkınmanın diğer kritik sektörlerinde tahmini 500 milyar dolarlık yatırım imkanı olduğunu belirtti.
 
2022 Dünya Kupası'na hazırlanan doğal gaz zengini Katar, altyapısı için 100 milyar dolarlık bütçe ayırmış durumda. Suudi Arabistan ise önümüzdeki 10 yıl boyunca altyapı projelerine 400 milyar dolar harcamayı planlıyor. Raporda ayrıca dev projelerde müteahhitler adına ciddi boyutlarda iş imkanı bulunması rağmen proje sponsorlarının likidite problemi ve borçlarla uğraşmak durumunda olduğu hatırlatıldı.
Raporda, petrol ve gaz ihraç eden Suudi Arabistan, Katar ve Abu Dabi (BAE)'nin petrole olan bağımlılıklarını azaltmaya çalıştıkları ve bu nedenle altyapı projelerine yatırım yapmaya devam edecekleri vurgulandı.
Uzmanlar, 2011'in ilk çeyreğinde 40 milyar dolarlık projenin ihaleye verildiğini ve bunun yüzde 47'sinin de enerji sektöründe olduğunu söyledi...Samanyolu Haber

Etiketler : İnşaat sektörü 500 milyar dolarlık imkan sunuyor , dev projelerde müteahhitler , inşaat emlak haber , emlak konut haber

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman