İstanbul’a 7 dev proje için 32 milyarlık yatırım

İstanbul’a 7 dev proje için 32 milyarlık yatırım

İstanbul’a 7 dev proje için 32 milyarlık yatırım
Kabinenin en başarılı bakanlarından bir olarak gösterilen Binali Yıldırım 7 dev yatırımın tutarını açıkladı..

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, devam eden Avrasya geçişi, Marmaray, hızlı tren, 3'üncü Boğaz Köprüsü, İstanbul'a 3'üncü havaalanı, İzmir-İstanbul Otoyolu ve Kanal İstanbul'un toplam maliyetinin 32 milyar dolar olduğunu kaydetti.

Star'dan Mustafa Kartoğlu'nun haberine göre, İzmir otoyolu kapsamında İzmit Körfezi'ne yapılacak olan asma köprünün rüzgar testleri için İtalya'nın Milano kentinde bulunan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, toplam maliyeti 32 milyar dolar olan İstanbul'u ilgilendiren 7 projenin devam ettiğini söyledi. Yıldırım'ın açıklamaları şöyle:
10 milyar doları özkaynaklardan

Halen İstanbul için süren 7 büyük projemiz var. Avrasya geçişi, Marmaray, Ankara-İstanbul Hızlı Treni, 3'üncü Boğaz Köprüsü, 3'üncü Havalimanı, İzmir-İstanbul otoyolu ve Kanal İstanbul. Toplam yatırım 32 milyar dolar. Bunun 10 milyar dolarını öz kaynaklardan kalanını da yap işlet devret ile yapacağız. 3. Boğaz Köprüsü ile İzmit Körfez Geçişi'ni önümüzdeki 3 yıl içinde aynı anda bitirmeyi planlıyoruz. Yani 2015'te iki köprümüz daha olacak. İstanbul'a 3'üncü Havalimanı için hazırlıklar son aşamaya geldi. Yerini belirledik. 150 milyon yolcu kapasiteli olacak. 5 pisti ile aynı anda iniş ve kalkışa uygun olacak. İlk bölümünü 3 yıl içinde bitireceğiz. Terminal pistlerin arasında olacak. İkinci bölümünü hizmete girdikten sonra bitireceğiz. Atatürk Havalimanı kapasitesinin 2 katı çalışıyor. Böylesi dünyanın hiçbir yerinde yok. Gecikmelerin olduğu ortada, yok sayamayız. Arkadaşlarımız olağanüstü çalışıyorlar. 2003'te 8 milyon olan yolcu sayısı 2011'de 38 milyona çıktı. Havalimanı aynı ama artış inanılmaz. Günde 1100 uçuş yapılıyor. Havalimanını büyütmek mümkün değil. İlave pist yapmak çok maliyetli. Çünkü 5 bin konut yıkmanız lazım. Kot farkı çok fazla. 5 milyar dolar ve çok zaman harcamak lazım. Fizibl değil.
Emniyet asla müzakere edilemez

Peki 3 yıl ne yapacağız? Bir dizi adım attık. Seyrüsefer alt yapısını yeniledik. Uçuşlarla ilgili bir takım çalışmalarımız var. Kontrolörlerden pilotlara kadar herkesi daha yoğun havalimanlarına eğitime yolladık. Daha fazla park alanı yapıyoruz. 760 dönümlük askeri alanı da devralıp uçaklar için park yeri yapıyoruz. Atatürk havalimanında rötarları bitirmek mümkün değil. Ama en azından katlanılabilir düzeye getirmeye çalışıyoruz. Kimse suçu havalimanına ya da DHMİ'ye atmasın. Havacılıkta emniyet asla müzakere konusu olmaz.
 

Etiketler : İstanbula 7 dev proje , Binali Yıldırım , Ulaştırma Bakanı Yıldırım , Avrasya geçişi , Marmaray , hızlı tren , 3 üncü Boğaz Köprüsü , İstanbula 3 üncü havaalanı , İzmir İstanbul Otoyolu , Kanal İstanbul , emlak haber

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman