İş ile özel hayat dengesini iyileştirmekte Avrupa’nın en iyisiyiz

İş ile özel hayat dengesini iyileştirmekte Avrupa’nın en iyisiyiz

İş ile Özel Hayat Dengesini İyileştirmekte Avrupa’nın En İyisiyiz

(İstanbul – 4 Haziran 2012) – 80’i aşkın ülkedeki 16.000 profesyoneli kapsayan Regus İş-Hayat Dengesi Endeksi Araştırmasına göre Türkiye’de insanlar 2010 yılına göre daha çok çalışmalarına rağmen, işlerinden daha fazla zevk alıyor. Üstelik evlerine veya kişisel uğraşlarına yeteri kadar zaman ayırabildiklerini hissediyor. Ofis çalışanlarının iş memnuniyetiyle, iş ve özel hayatı dengelemekteki başarılarını ölçen Küresel Endekste Türkiye 159 puanla, Avrupa ülkeleri (109) ve dünya ortalamasının (124) oldukça üstünde görünüyor. Avrupalılar evde geçirdikleri zamandan bize göre daha memnunlar, üstelik iş yerinde bizden daha az vakit geçiriyorlar. Ama biz “Çılgın Türkler”,  geçmiş yıllara göre daha çok çalışmaktan onlara göre daha fazla zevk alıyor, üstelik iş ve özel hayat dengemizin giderek iyileştiğine onlardan daha çok inanıyoruz! Araştırmayı yaptıran Regus yöneticilerine göre ise işin sırrı Türkiye’nin büyük şehirlerinde giderek yayılan esnek çalışma saati ve ofis uygulamalarında yatıyor.   
 
İş memnuniyeti göstergelerini ve katılımcıların genel iş-hayat dengeleri hakkındaki görüşlerini, çalışma saatleri gibi gerçek hayattaki uygulamalar hakkındaki verilerle birlikte ölçen Regus İş-Hayat Dengesi Endeksi, 2010-2012 yılları arasında Türkiye’deki iş-hayat dengesinin iyileşmesinde yüzde 20’lik bir artışı kayda geçiriyor. 80’i aşkın ülkedeki 16.000 profesyoneli kapsayan küresel bir araştırmadan yola çıkarak yapılan ve her altı ayda bir yayımlanan Regus İş-Hayat Dengesi Endeksine göre, Türkiye’de insanlar eskisinden daha çok çalışmalarına rağmen, işlerinden daha fazla zevk alıyor ve çoğunluk evlerine veya kişisel uğraşlarına yeteri kadar zaman ayırabildiklerini hissediyor.
 
Araştırma sonuçlarına göre;
·         Mevcut Türkiye Endeks skoru 159, yani dünya ortalaması olan 124’ün oldukça üstünde.
·         Avrupa ülkeleri genellikle dünya ortalamasının altında kalırken, Çin, Brezilya, Hindistan ve Meksika gibi ülkeler dünya ortalamasının üzerinde bir skora sahip.
·         Türkiye’de çalışanların yarıdan fazlası işlerinden daha fazla zevk alıyor (%70) ve çoğunluk evlerine veya kişisel uğraşlarına ayırdıkları zaman miktarından memnun (%58).
·         Türkiye’deki çalışanların çoğunluğu (%82), iyi bir iş-hayat dengesi ve üretkenlik arasındaki bağlantıyı doğrulayarak, işlerinde 2010 yılında olduğundan daha çok başarı elde ettiklerini belirtiyor.
·         Türkiye’den katılan çalışanların yarısından fazlası (%55) işyerlerinin, işyerinde veya dışında uzun yolculukların getireceği zorlukları kabul ederek, çalışanların işe geliş gidiş yolunda harcadığı zamanı kısaltmaya çalıştıklarını söylüyor.
 
Ticari büyüme için iş-hayat dengesi şart
 
Hükümetler ve kurumlar kadar şirketler de iş hayat dengesinin elde edilmesinin yalnızca çalışan sağlığı ve moraline değil, üretkenlik ve ülke büyümesine de faydaları olduğunu fark ettiğinden beri, son on yılda yaşanan ekonomik durgunluğa rağmen, iş-hayat dengesi konusu her yerde giderek öne çıkan bir gündem oluşturuyor. Araştırma sonuçlarını değerlendiren Regus Türkiye Bölge Müdürü Erim Denel “İyi bir iş-hayat dengesi çalışanların sağlıklı ve mutlu bir hayat sürmeleri için çok önemli, ancak bu Endeks iş-hayat dengesinin ticari büyüme için de gerekli olduğunu göstererek bir çığır açıyor. Bu araştırma; üretkenliği, daha iyi ve daha esnek bir hayat tarzı ile bağdaştırarak şirketlere kesin kanıt sunuyor ve acilen kendi çalışma uygulamalarına göz atmaları için çağrıda bulunuyor.” sözlerini kullandı.
 
2010 öncesi piyasadaki serbest düşüşten ve takip eden küresel ekonomik iflastan sonra, çalışanların şu an kendilerini daha mutlu hissettiklerini belirtmesinin şaşırtıcı olmadığını ve son Regus araştırmasının da küresel ticari güvenin sabitlendiğini teyit ettiğini söyleyen Denel, araştırmanın aynı zamanda daha mutlu çalışanların daha üretken olduklarını da doğruladığını ve katılımcıların önemli bir çoğunluğunun 2010’a kıyasla daha fazla başarı elde ettiklerini belirttiğini vurguluyor.
 
Daha fazla esneklik, daha fazla verim
 
2010’dan bu yana %24 artış gösteren Regus İş-Hayat Dengesi Endeksi’nin küresel sonuçlarına göre,
 
·         Küçük ölçekli şirketler 130 puanla, büyük şirketlerden daha yüksek bir iş-hayat dengesi puanına sahip.
·         Katılımcıların %61’i iş hayat dengelerinin iyileştiğini, %69’u ise 2010’a kıyasla işlerinden daha fazla zevk aldıklarını bildirirken, %59’u aileleriyle veya evde geçirdikleri zaman miktarından memnun olduklarını söylüyor.
·         Katılımcıların %74’ü işlerinde 2010’a kıyasla daha fazla başarı elde ettiğine inanıyor.
·         Meksika, Brezilya, Hindistan gibi gelişmekte olan ekonomilerde, katılımcıların büyük bir kısmı 2010’a kıyasla işlerinden daha fazla zevk aldıklarını belirtiyor, bu da iş hayatındaki iyileşmelerin ekonomik ilerlemeyle paralel ilerlediğini gösteriyor.
·         İngiltere, Belçika ve Japonya ölçeğin en alt sıralarında yer alıyor. Bu durum Batılı ekonomilerin ekonomik gerilemeden en çok darbe alanlar arasında yer aldığını ve Japon ekonomisinin de halen 2011 tsunamisinin etkilerinden arınmaya çalıştığını doğrular nitelikte.
·         Katılımcıların %59’u 2010’a kıyasla iş yerlerinde daha fazla vakit geçirdiklerini düşünüyor. Özellikle Çin, Hindistan ve Almanya’daki çalışanlar iş yerlerinde 2010’a kıyasla daha fazla vakit geçirdiklerini hissediyor.
 
Ekonomik şartlar iyileştikçe ve iş piyasası daha dinamik hale geldikçe, yetenekli çalışanları elde tutmak veya istihdam etmek isteyen şirketler, iyi bir iş-hayat dengesini sağlama konusundaki itibarın şirketlerine katacağı değeri görmezden gelmeyi göze alamıyor. Bunun yanı sıra, şirketler giderek sonuç-odaklı hale geliyor ve geleneksel çalışma uygulamalarından ziyade çalışanlarına daha fazla esneklik sağlayarak verimi artırmayı tercih ettikleri görülüyor. Popüler hale gelen bir diğer önlem, daha esnek çalışma uygulamalarının takdimiyle, çalışanların yolda geçirdiği yorucu ve verimsiz zamanını azaltmalarına yardım etmek. Bu önlemler çalışanların trafiğin yoğun olduğu zamanlar haricinde seyahat etmesini, eve yakın mekanlardan çalışmalarını veya aileleriyle daha fazla vakit geçirmelerini sağlıyor. Artık çalışanların kendi istedikleri gibi çalışmalarını desteklemek, üretkenlik ve mutluluğun teşvik edilmesinde hiç olmadığı kadar önemli bir unsur olarak kabul ediliyor.
 
Regus İş-Hayat Dengesi Endeksi
 
Araştırma, Regus küresel iletişim veri tabanındaki 80’i aşkın ülkeden 16.000 iş profesyonellerinin görüşlerini inceliyor. Dünyanın dört bir yanında 1 milyonu aşkın iş insanını kapsayan Regus küresel iletişim veri tabanı, küresel çapta üst düzey yöneticiler ve iş sahiplerini yüksek oranda temsil ediyor. Katılımcılara çalışma saatleri, evde veya aileleriyle geçirdikleri zaman miktarından olan memnuniyetleri ile iş-hayat dengelerinde iyileşmeler olup olmadığı konularında sorular soruldu. Endeks bu verilerin ölçümünü yaptı ve 2010’da belirlenen 100 değerindeki taban puanı ile karşılaştırdı. Araştırma bağımsız bir organizasyon olan MindMetre tarafından yönetildi ve tatbik edildi.
 
Regus Hakkında:
 
Regus, tam donanımlı ofislerden profesyonel toplantı odalarına, iş salonlarından dünyanın en büyük video konferans stüdyolarına kadar çeşitli ürün ve hizmetler sunan dünyanın en büyük esnek çalışma alanı çözümleri sağlayıcısıdır. Günde 1.000.000'a yakın müşteri, 95 ülkede 550 şehirde 1.200 farklı adrese yayılmış olan Regus olanaklarından faydalanarak istedikleri yerde, istedikleri zaman ve istedikleri şekilde çalışabiliyor. Ofis ve çalışma alanı gereksinimlerini Regus aracılığıyla karşılayarak esas işlerine odaklanma avantajını yakalayan yüz binlerce küçük ve orta ölçekli şirketin yanı sıra Google, GlaxoSmithKline ve Nokia gibi büyük ölçekli küresel şirket ve markalar da Regus’un hizmetlerinden faydalanıyor. Regus, Türkiye’de 5’i İstanbul’da 1’i Ankara’da olmak üzere toplam 6 ofisten hizmet sunuyor. 1989 yılında Belçika'nın Brüksel şehrinde kurulan ve Merkez Ofisi Lüksemburg'da bulunan Regus, Londra Menkul Kıymetler Borsası'na kayıtlıdır. Daha fazla bilgi için www.regus.com adresini ziyaret edebilirsiniz.
 
Medya iletişimi için: Bilge Kaytan: 0212 240 33 73 veya 0530 301 82 17

Etiketler : Regus , iş özel hayat dengesi , iş memnuniyeti , Regus Hakkında , emlak haber , emlak , emlak haberleri , emlak konut haberleri

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman