KoruFlorya’ya “hanım eli” değdi

KoruFlorya’ya “hanım eli” değdi

KoruFlorya’ya “hanım eli” değdi

Aydınlı, Metal Yapı Konut, Arke ve Vizyonlife ortaklığının TOKİ işbirliğiyle hayata geçirdiği ve inşaatı devam eden KoruFlorya projesi, ailelerle yapılan focus grup çalışmaları ışığında tasarlandı.
 
KoruFlorya Satış ve Pazarlama Koordinatörü Belgin Özyurt, “Projeye başlamadan önce Florya bölgesinde oturan ailelerle focus grup çalışmaları yaptık. Aile bireylerini dinledik, beklentilerini öğrendik. Bu çalışmalardan aldığımız bilgiler, daire tiplerinden metrekarelere, yapıların dış görüntüsünden rezidans hizmetlerindeki beklentilere kadar en ince detayları bile görüştüğümüz, fikirleri topladığımız bir ortam sundu bize. Focus gruplarda paylaşılan görüşler çerçevesinde projemizin yapı elemanları ve mimarisi ünlü İngiliz mimari ofisi Broadway Malyan ve Kraft Mimarlık, malzeme seçimleri ve iç mimari tasarımı da Kreatif Mimarlık tarafından gerçekleştirildi” dedi.
 
24 metrekareye kadar mutfak var
 
Özellikle kadınlarla yapılan focus grup çalışmalarının projenin şekillenmesinde belirleyici olduğunu ifade eden Özyurt, “Kadınlar evde en çok vakit geçiren aile bireyleri oldukları için mutfaktan salona, yemek odasından balkona, evin pek çok noktasının tasarlanmasında bizi yönlendirdiler. Ev hanımlarının çoğunun yaşadıkları evlerdeki mutfak büyüklüğünden şikayetçi olduklarını gördük. Genellikle iki veya daha fazla çocuklu, ev hayatını seven ailelerin hanımları, mutfakta çok zaman geçiren, evde yemek yapan, komşusunu mutfağın içinde ağırlamak isteyen bir profile sahip. Bu amaçla KoruFlorya’da mutfakları ortalama mutfak boyutlarından büyük olarak tasarladık. Proje genelinde 24 metrekare büyüklüğe kadar mutfaklar var” diye konuştu.
 
Geniş ailelere 50 m2’lik salon, 30 m2’lik yemek odası
 
“Cumbalı mutfak”  konseptiyle, mutfağın içinde yemek yapma ve depolama alanlarından ayrışmış bir yaşam alanı oluşturduklarını dile getiren Özyurt, “Yere kadar cam cepheler sayesinde mutfaklar hem aydınlık hem de manzara avantajı sunuyor. Mutfaklardaki oturma grubu, tezgahlardan ayrışmış olarak camın önünde. Salon ve salon balkonuna cumbadan çıkılabilmesi de balkona ve salona servis imkanı sağlıyor. Öte yandan bazı dairelerde kilerin mutfaktan ayrı tasarlanması sayesinde depolama imkanları genişliyor” dedi.
 
Focus gruplardan, salonun hem yemek hem de oturma grubunu ferahça sığdıracak kadar büyük olması sonucunun da çıktığını ifade eden Belgin Özyurt, şöyle devam etti:
 
“Projemiz genelinde salonlar ortalama 45 m2 büyüklükte. Daha geniş salona ihtiyaç duyan aileler için yemek odasının salondan ayrıldığı daire tipleri tasarladık. Bu dairelerde 50 m2’lik salonlara ek olarak yaklaşık 30 m2’lik yemek odaları var. Yine salonlarla ilgili aydınlık ve ferah bir ortam talebine yönelik, tavandan yere panoramik giydirme cephelerle hem doğal ışık miktarını, hem de manzaradan faydalanma oranını artırdık.”
 
Geniş balkonlar birer kat bahçesi
 
Kadınların talebi üzerine konutların balkonlarında cam parapet kullanarak doğal ışık engelini kaldırdıklarını belirten Özyurt, “Salon-mutfak ortak balkon uygulamasıyla hem ayrı olan iki balkonu birleştirerek son derece geniş ve kullanışlı bir balkon alanı yarattık, hem de mutfaktan balkona yeme-içme servisini kolaylaştırdık. Sürgülü tavandan yere geniş doğramalarla yaz günlerinde salonla balkonu birleştirme olanağı sunduk” dedi.
 
“Kat bahçesi” uygulamasıyla balkonda bitki-çiçek yetiştirme imkanı da sunduklarını dile getiren Özyurt, “Düşük döşeme tekniğiyle oluşturduğumuz bu kat bahçelerinde KoruFlorya sakinleri bir zamanlar Florya’yla özdeşleşmiş hanımeli çiçeği yetiştirebilecek; her türlü çiçek, çim, süs bitkileriyle kat bahçelerini renklendirebilecekler. Bahçe katı sahipleri de sürgülü salon kapılarından özel bahçelerine geçip bahçe keyfi yaşayabilecek; bahçe mobilyaları ve süs bitkileri ile dekore edebilecekleri alanda müstakil evlerin bahçelerini aratmayacak bir bahçeye sahip olacaklar” şeklinde konuştu.
 
Belgin Özyurt, kendi banyosu bulunan hizmetli odaları, daha düşük enerji ve daha fazla güvenlik sunan elektrikli ocak, split klima yerine VRV merkezi soğutma sistemi gibi uygulamaların da focus grup çalışmaları sonucunda hayata geçirildiğini sözlerine ekledi.

Etiketler : Aydınlı , Metal Yapı Konut , Arke , Vizyonlife , TOKİ , KoruFlorya Satış ve Pazarlama Koordinatörü Belgin Özyurt , mimari ofisi Broadway Malyan ve Kraft Mimarlık , KoruFlorya , Belgin Özyurt , KoruFlorya projesi , florya konut projeleri

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman