Sertifikalı olmayana iş yok

Sertifikalı olmayana iş yok

Sertifikalı olmayana iş yok
Kentsel dönüşüm için çıkarılan yasanın ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, çalışılacak kişilere sertifika şartını koyuyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüm için sertifikalı yapı ustalarıyla çalışacak.Bakanlık tarafından bugüne kadar 235 bin 783 kişiye geçici ustalık sertifikası verilirken, en fazla sertifika alan il sıralamasında 18 bin 765 rakamıyla Samsun ilk sırada yer aldı.

AA muhabirinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan aldığı bilgiye göre, afet riski altındaki alanların dönüştürülmesiyle ilgili kanunun TBMM'de kabul edilmesinin ardından yapı denetimiyle ilgili çalışmalara ağırlık verildi.

14 MİLYON KONUT İNCELENECEK

Kentsel dönüşüm kapsamında 20 yıl içinde yaklaşık 14 milyon konut incelenecek. Bu kapsamda yapı denetimiyle ilgili çalışmalara yoğunlaşan ve kentsel dönüşüm sırasında sertifikalı ustalarla çalışacak olan Bakanlık, bugüne kadar 235 bin 783 kişiye geçici ustalık sertifikası verdi.

Geçici ustalık sertifikasını, 2015 yılına kadar Milli Eğitim Bakanlığı'nın açtığı kurslarda kalıcı hale getirmeyen ustalar, inşaatlarda çalışamayacak.

EN FAZLA YAPI USTASI SAMSUN'DA

Bakanlık'tan geçici sertifika alan yapı ustası sayısı, Samsun'da 18 bin 765'e ulaştı. Samsun'u sırasıyla 11 bin 952 ile Bursa, 11 bin 357 ile Trabzon ve 10 bin 227 ile Kahramanmaraş takip etti.

Büyükşehirlerinden Kayseri'de 7 bin 58, İzmir'de 5 bin 549, Eskişehir'de 4 bin 263, İstanbul'da bin 122, Ankara'da ise 632 başvuru yapıldı.

YURT DIŞI IÇİN DE BÜYÜK KOLAYLIK

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, inşaat ustalarının, sertifika alma zorunluluğu sayesinde hem daha iyi hizmet verebileceklerini hem de sertifika sayesinde yurt dışında da kolaylıkla iş bulabileceklerini söyledi. Kaynak : internethaber.

Etiketler : Kentsel dönüşüm , sertifikalı yapı ustalarıyla çalışacak.Bakanlık , Milli Eğitim Bakanlığı , TBMM , inşaat emlak haber , emlak haber , emlak inşaat haber

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman