İstanbul'un en pahalı ve en ucuz konut bölgelerinin ayrıntılı analizi sizler için derlendi

İstanbul'un en pahalı ve en ucuz konut bölgelerinin ayrıntılı analizi sizler için derlendi

istanbul'un en pahalı ve en ucuz konut bölgelerinin ayrıntılı analizi sizler için derlendi

‘Projeler’ sayfası ile Türkiye çapındaki bin 600’den fazla sıfır konut ve ofis projesine tek tıkla ulaşmayı sağlayan sahibinden.com, İstanbul’un en çok projeye sahip ilçelerini ve bu ilçelerde son bir yıl içinde daire fiyatlarında yaşanan değişimi ortaya koydu. Veriler, sıfır konut projelerinden ev sahibi olmayı planlayanlara rehberlik edecek önemli bilgiler içeriyor.

ESENYURT PROJEDE, ÇEKMEKÖY FİYAT ARTIŞINDA ŞAMPİYON

2011 Nisan - 2012 Nisan tarihleri arasını kapsayan sahibinden.com Projeler verilerine göre, konut projesi sayısında İstanbul’un lideri 70 proje ile Esenyurt olurken; tüm konut tiplerinde ortalama fiyatın 135 bin TL’den 180 bin TL’ye yükselerek yüzde 33’lük bir değişim gösterdiği Çekmeköy zam şampiyonu oldu.

BEYLİKDÜZÜ VE ÜMRANİYE SEKTÖRÜN GÖZDESİ

70 proje ile İstanbul’un en çok konut projesine sahip olan Esenyurt’u 54 proje ile Beylikdüzü ve 38 proje ile Ümraniye izliyor. Yapımı halen devam eden 36 konut projesine ev sahipliği yapan Kartal dördüncü sırada yer alırken, 34 projeye sahip Başakşehir beşinci, 29 projeye sahip Ataşehir ise altında sırada bulunuyor. Eyüp ve Maltepe 27’şer projeyle yedinciliği paylaşırken, Çekmeköy 26 proje ile sekizinci, Sancaktepe ise 18 proje ile dokuzuncu sırada yer aldı.

ekran-resmi-2012-06-14,-2.21.57-pm.png

BEYLİKDÜZÜ'NE METROBÜS GELMEDEN FİYATLAR YÜZDE 26 ARTTI

Daire fiyatlarında son bir yıl içinde yaşanan değişimleri ortaya koyan sahibinden.com verilerine göre ise, Özyeğin Üniversitesi’nin yerleşke açtığı ve ihalesi tamamlanan metro hattının birkaç yıl içinde faaliyete başlaması beklenen, İstanbul’un yeni yaşam merkezlerinden Çekmeköy, daire fiyatlarının en çok yükseldiği ilçe oldu. Çekmeköy’de ortalama daire fiyatları bir yıl içinde yüzde 33 artış kaydederek 135 bin TL’den 180 bin TL’ye yükseldi.

Yapımının tamamlanmasına kısa bir süre kalan metrobüs hattının da etkisiyle daire fiyatlarının yüzde 26 artışla 123 bin TL’den 155 bin TL’ye yükseldiği Beylikdüzü, tıpkı proje sayısında olduğu gibi fiyat değişiminde de ikinci sırada yer aldı. Anadolu Yakası’nın ilk metro hattının en önemli noktalarından birinde yer alan Kartal’da ortalama fiyat yüzde 16 artışla 185 bin TL’den 215 bin TL’ye yükselirken, yeni finans merkezi olarak konumlandırılması beklenen Ataşehir’de de Kartal’la aynı oranda artış kaydedildi ve dairelerin ortalama fiyatı 155 bin TL’den 180 bin TL’ye çıktı.

EN PAHALI DAİRELER ÜMRANİYE'DE

Yüzde 14’lük artış kaydederek 200 bin TL’den 227 bin 500 TL’lik ortalama fiyata ulaşan Ümraniye, en çok konut projesine sahip ilçeler arasında en pahalı dairelere ev sahipliği yapıyor. Kadıköy-Kartal metro hattı üzerinde yer alan Maltepe de metronun getirilerinden yararlanan ilçeler arasında yer aldı. Maltepe’de geçtiğimiz yıl 130 bin TL olan ortalama daire fiyatı, yüzde 12 değişimle 146 bin TL’ye yükseldi. En düşük artışın yaşandığı ilçe ise yüzde 2’lik oran ile Esenyurt olurken, ilçede fiyatlar 88 bin TL’den 90 bin TL’ye çıktı. Esenyurt bu fiyatla listedeki en ucuz dairelere ev sahipliği yaptı. Fiyatların değişmediği tek ilçe ise Sancaktepe oldu. Sancaktepe’deki 135 bin TL’lik ortalama fiyat, geçtiğimiz yıldan bu yana aynı kaldı.

En çok konut projesine sahip ilçelerden ikisinde ise daire fiyatlarında yüzde 10’un üzerinde düşüş görüldü. Başakşehir’de geçtiğimiz yıl 225 bin TL olan daire fiyatı bu yıl yüzde 16’lık düşüşle 190 bin TL’ye geriledi. Eyüp’te ise 2011’in Nisan ayında 190 bin TL olan ortalama daire fiyatı 2012’nin aynı döneminde 170 bin TL’ye düşerek yüzde 11’lik azalma kaydetti.

ekran-resmi-2012-06-14,-2.05.41-pm.png

Etiketler : ESENYURT PROJEDE , ÇEKMEKÖY , BEYLİKDÜZÜ VE ÜMRANİYE , EN PAHALI DAİRELER

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman