Milli Emlak Kanunu'nda değişikliğe gidiliyor

Milli Emlak Kanunu'nda değişikliğe gidiliyor

 

Kamu arazileri Milli Emlak'a devredilecek
Milli Emlak Kanunu'nda değişikliğe gidiliyor.
 
Hükümet, Milli Emlak Kanunu'nda askeri ve sivil tüm kamu arazilerini kapsayacak bir değişiklik yapmaya hazırlanıyor. Buna göre kamu kurumlarına tahsis edilmiş olan ancak mülkiyeti Milli Emlak'a yani Hazine'ye ait kamu gayrimenkullerinin tamamı asker, sivil gözetmeksizin geri alınacak. Ardından bu gayrimenkuller, kamu kurumlarının ihtiyaçlarına göre yeniden dağıtılacak.
 
ANLAŞMAZLIKLAR OLMAYACAK
Maliye Bakanllğı'nda teknik çalışmaları devam eden 78 maddelik düzenlemenin yaz aylarında Meclis'e sevk edilmesi bekleniyor. Konuya yakın kaynaklar, askeri arazi ve gayrimenkullerin de bu kapsamda düzenleme içinde yer aldığının altını özellikle çiziyor. Diğer yandan bu düzenlemenin kurumlar arasında ortaya çıkan ve gelecekte çıkabilecek bütün anlaşmazlıkların daha oluşmadan çözeceğine vurgu yapılıyor.
 
Düzenleme ile kamuya ait çok kıymetli arsa, arazi ve binanın kamu kurumlarının elinden çıkması söz konusu olabilecek. Dünya Gazetesi'nin haberine göre; bu konuda daha önce Milli Emlak'ın bir envanter çalışması yaptığı da edinilen bilgiler arasında.
 
TT ARENA ARAZİSİ BAKANLAR KURULU KARARIYLA YAPILABİLDİ
Milli Emlak'ın uzun zamandır kullanılmayan ama elde tutulan kamu tahsisli taşınmazlarla ilgili sıkıntı yaşadığı ifade ediliyor. Çok sayıda kurum kullanım amacı belirterek arsa/arazi tahsisi istiyor ve veriliyor. Ancak kullanım amacında belirtilen yatırım yapılmıyor. Milli Emlak geri istediğinde ise verilmiyor. Çünkü bunun önünde bir engel yok.
 
Örnek olarak Emniyet Genel Müdürlüğü'ne yıllar önce tahsis edilen ve şimdi Galatasaray Spor Kulübü tarafından kullanılan Türk Telekom Arena Stadı'nın bulunduğu arsa gösteriliyor. Emniyet, bu arsayı bina yapmak amacıyla istemiş, ancak tahsise rağmen hiçbir yatırım yapmamış. Stat ise ancak Bakanlar Kurulu kararıyla yapılabildi.

Etiketler : Kamu arazileri , Milli Emlak Kanunu , Maliye Bakanllğı , emlak , emlak haberleri

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman