Bir ev parası kadar faiz olmamalı

Bir ev parası kadar faiz olmamalı

 

Bir ev parası kadar faiz olmamalı
 
EMAAR Türkiye Genel Müdürü Ozan Balaban, "Dünyada yüzde 1’lerde mortgage kredisi olan gelişmiş ülke kalmadı" dedi.
 
EMAAR Türkiye Genel Müdürü Ozan Balaban, “Dünyada yüzde 1’lerde mortgage kredisi olan gelişmiş ülke kalmadı. Bir ev alıyorsunuz, bir ev parası kadar faiz parası veriyorsunuz” derken, KDV düzenlemesinin de halka ‘düşük gelirliysen, pahalı yerlerde oturma demek’ olacağını söyledi.
 
Eylül ayında Çamlıca’daki yeni projesini satışa sunmayı hedefleyen Emaar Türkiye’nin Genel Müdürü Ozan Balaban, yeni KDV düzenlemesi ve faizlerin yüzde 1’in üzerinde seyretmesini inşaat sektöründe ‘dönen tekerleğe çomak sokmak’ olarak değerlendirirken, “Bankalar kâr edecekler ama dünyada yüzde 1’lerde mortgage kredisi olan gelişmiş ülke kalmadı. Bir ev alıyorsunuz, bir ev parası kadar faiz parası veriyorsunuz. Gelişmiş ülkelerde bu oranlar yüzde 0.50, 0.60’larda bulunuyor” dedi. Balaban, KDV düzenlemesindeki bölgelere göre değerleme yapmanın da halka ‘düşük gelirliysen, şehrin pahalı yerlerinde oturma demek’ olacağını vurguladı.
 
Yeni projelere bakma vakti
 
Emaar Türkiye’nin 2013 yılı itibariyle gözünü yeni projelere dikeceğini söyleyen Ozan Balaban, şunları söyledi: “Genelde 3 yılda bir yeni projelere bakıyoruz. Toskana Vadisi’nde 3 yıl geçti ve proje bir yere geldi, şimdi Çamlıca’daki yeni projemiz geliyor. Vakti geldi, İstanbul ve İstanbul dışında yeni projelerle ilgilenmeye devam edeceğiz. Türkiye’de İstanbul dışında gelişmekte olan ve gelişen bir çok şehir var. Kayseri, Bursa, Ankara var. Bunun yanında bir de İzmir var. Bugüne kadar İzmir’e pek bakmıyorduk. Doğma büyüme İzmirli olduğum için bunu çok rahat söylüyorum. Daha önce ‘nereye yatırım yaparsınız’ dediklerinde nereye yapmayacağımı söylerdim: İzmir. İzmirlinin amacı birşey yaptırmamaktır. İzmir zor bir şehirdir. İzmir’i iyi tanıyorum ama şu anda İzmir önüne geçilemeyecek bir gelişme içerisinde. Yanlış yönetim sayesinde yıllarca potansiyelinin altında kaldı. Ancak İzmir’in bu potansiyelinin ortaya çıkacağını düşünüyorum.”
 
Ödenen vergi aynı değil
 
Türkiye’nin gençleştiğini, üretim ve satın alma gücünün arttığını vurgulayan Balaban, şöyle konuştu: “Artık elimizdeki gayrimenkulleri yenilememiz, daha nitelikli projeler yapmamız gerekiyor. Eskiden kaloriferli dairenin lüks sayıldığı ülkemize artık bu yetmiyor. Çağa ayak uydurmamız lazım. İnşaat sektörü yürüyorsa bir ülkede, ekonomi de yürüyor. Dünyada kriz varken, Türkiye bunu kolay atlattıysa inşaat sektörünün de katkısı var. Bunu düşünüp düzenlemeler yapmak gerekir. Şimdi KDV düzenlemesi var. Bir denge sağlanması gerekiyorsa sağlayalım ama bunu birlikte kararlaştırmak gerekir. Metrekaresi 10 bin dolar olan konutun ödediği yüzde 1 KDV ile, metrekaresi 1000 TL olan konutun ödediği yüzde 18 KDV aynı değil. Ayrıca bölgelere göre değerleme yapmak halka düşük gelirliysen, şehrin pahalı yerlerinde oturma demek olacak.”
 
Yüzde 1 faiz sağlıklı değil
 
Sektörde maliyet sıkıntısı olduğunu ifade eden Balaban, “Türkiye’nin kalkınması için hükümet, özel sektör ve bankacılar dahil herkesin çalışması lazım. Bankalar kâr edecekler ama dünyada yüzde 1’lerde mortgage kredisi olan gelişmiş ülke kalmadı. Bir ev alıyorsunuz, bir ev parası kadar faiz parası veriyorsunuz. Gelişmiş ülkelerde bu oranlar yüzde 0.50, 0.60’larda bulunuyor. Faizlerin düşmesi lazım, yıllık yüzde 6-7’lerin üstüne çıktığında sağlıklı olmuyor. O yüzden Emaar yeni projesinde özel faizlerle çıkacak. Müşterilerimizi destekleyeceğiz. Önceden sektörde satışlar her projeye yayılırken, şimdi faizler nedeniyle seçici olunmya başlandı” diye konuştu.
 
Kentsel dönüşümü uzaktan izliyoruz
 
EMAAR Türkiye Genel Müdürü Ozan Balaban, kentsel dönüşümün çetrefilli bir iş olduğunu belirterek, “Bizim gibi uluslararası kuruluşlar için netlik olmadığında olmaz. Netleşen projelere bakabiliriz ya da satın alma ve ortaklık yoluyla bakabiliriz ama şu anda uzaktan izliyoruz. Sulukule’de olanları gördük. Orayı yapan yatırımcıya yazık, oraya ruhsatı veren belediyeye yazık” dedi.
 
Çamlıca’da önce Türk müşterileri hedefliyor
 
Ozan Balaban, Çamlıca’daki ‘Yeni İstanbul’ olarak bilinen ve eylül ayında satışa çıkarmayı hedefledikleri projenin satış ofisinin ve örnek dairelerinin tamamlandığını, bu ayın sonunda çok uzun süredir projeyi bekleyen kesime ön satışa başlayacaklarını açıkladı. Yurtdışında satışa başlamadıklarını, ilk etapta Türk müşterilerin hedefte olduğunu anlatan Balaban, “Emaar’ın yurtdışında potansiyeli çok büyük. Emaar’ın iş yaptığı bütün ülkelerde proje satışa çıkacak. Yüksek bir talep alırız ancak bu projeyi yurtdışı için yapmadık. Yüzde 80-90 Türk vatandaşı, yüzde 10-20 yabancı olur. Ancak alışveriş merkezi için devamlı yurtdışından talep geliyor. Türkiye’ye giriş yapmak için bekleyen bir çok marka bu projeyle gelecek” diye konuştu.
 
3 farklı konsept
 
Proje dahilinde yaklaşık 1000 konut olacağını kaydeden Balaban, şu bilgileri verdi: “3 tane farklı konsept var. Her kesime, her yaş grubuna ve aile yaşantısına hitap etmek istedik. Boulevardi Rezidans’ta, neoklasik bir yapıda konutlarımız var. 32 katlı Boulevardi Hydes dediğimiz ultramodern rezidansımız var. Yatırımcı, genç çiftler, profesyoneller, az çocuklu aileler için düşünülen bir yer. Üçüncü ürünümüz de The Address oteli bünyesinde branded rezidans olacak. İstanbul’da yurtdışından veya diğer şehirlerden gelip haftanın 3-4 günü otellerde kalan insanlar var. O kimseler otel odalarında kalmaktan bıkmış durumdalar. Buranın otele bağlı dairelerini isterlerse dayalı döşeli satın alma imkanları var. 3 ay gelmeyeceğim benim evimi kiralayın da diyebilir. Biz bunu Dubai’de gerçekleştirdik çok rağbet gördü. 2013’te satışa çıkaracağız. kaynak : Ekonomi servisi

Etiketler : EMAAR Türkiye Genel Müdürü Ozan Balaban , mortgage kredisi , Emaar Türkiye , Çamlıca Yeni İstanbul , İstanbul emlak haber , emlak haber

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman