2B 'de Son müracat 30 Ekim 2012

2B 'de Son müracat 30 Ekim 2012

 

53 bin kişi 2B için başvuru yaptı
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2B alanları için 2 ay içinde toplam başvuru sayısının 53 bin kişiye ulaştığını belirtti.
Şimşek, "Bu sayı başvuru sayısının beklenen düzeyde olacağını gösteriyor" dedi.
 
Kamuoyunda çok tartışılan Hazine arazilerinin satışına ilişkin başvurularda sayı her geçen gün artıyor. Tüm Türkiye genelinde 2 ay içinde toplam 53 bin kişinin bu haktan yararlandığını belirten Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, henüz başvuru yapmayanlara seslenerek "Son başvuru tarihi 30 Ekim 2012. Bu tarihe kadar hak sahipleri başvurularını yapsın"  uyarısında bulundu.
 
Başvuru bedeli ötelendi
 
Maliye Bakanı Şimşek, vatandaşların kanunun uygulanmasına ilişkin ''[email protected]'' adresine gönderdiği taleplerin de dikkate alınarak, başvuru esnasında başvuru bedelinin yatırılmış olması şartının kaldırıldığını ve başvuru süresinin sonuna kadar yatırabilme imkânının getirildiğini kaydetti.
 
Tebliğ yayımlanma aşamasında
 
Bakan Şimşek, vatandaşların satış bedelinin temininde karşılaşacakları zorluklar düşünülerek, kredi kuruluşlarından yararlanma imkanını sağlayacak düzenlemelerin yapıldığını ifade ederek, belirlenen rayiç bedellerin kontrol çalışmalarının da yoğun şekilde devam ettiğini kaydetti.
 
Tebliğ yayımlanma aşamasında
 
Şimşek, uzun yılların ortaya çıkardığı 2B alanlarındaki mülkiyet sorununun çözümüne yönelik olarak çıkarılan kanunun uygulanmasına ilişkin usul ve esasları belirlemek, mahalli teşkilatı ve vatandaşları yönlendirmek amacıyla hazırlanan tebliğin de yayımlanma aşamasına geldiğini bildirdi.
 
Son müracat 30 Ekim 2012
 
410 bin hektar 2B alanı için vatandaşlar illerde defterdarlıklara, ilçelerde mal müdürlüklerine başvuruda bulunabilecek. 26 Nisan 2012 tarihinde başlayan başvurular, 30 Ekim 2012 tarihinde sona erecek. Başvuru bedeli belediye ve mücavir alan sınırları içinde 2 bin lira, belediye ve mücavir alan sınırları dışında ise bin lira. 2B arazilerinde Türkiye'nin tamamında ortalama metrekare fiyatı ise 8,5 lira. EMİNE AÇAR / BUGÜN GAZETESİ

Etiketler : Maliye Bakanı Şimşek , 2B Son müracat 30 Ekim 2012 , 2b emlak haber , 2b güncel haber

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman