Dönüşüm önce yoksulu ev sahibi yapacak

Dönüşüm önce yoksulu ev sahibi yapacak

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kentsel Dönüşüm'de yıkımlar başlamadan önce belirlenen rezerv alanlarda yoksul vatandaşlara özel konut yapacak. Yoksul vatandaşların mağdur olmaması için başlatılan özel çalışma kapsamında, yoksullara 2 yıl ödemesiz düşük faizle 20 yıl vadeli ev satılacak. Bakanlık aynı proje kapsamında bu vatandaşları aynı şartlarla dükkan sahibi de yapacak. Bakanlığın projesinin ön çalışmalarına göre ortalama 80 bin TL'ye mal edilmesi planlanan dairelerin, aylık 330 liralık geri ödemelerle vatandaşa satılması planlanıyor. Aylık ücret, vatandaşların sosyal ve ekonomik durumlarına göre Bakanlar Kurulu kararı ile düşürülebilecek. 
 
KONTROLLÜ PATLATMA 
Dönüşümün yapılacağı yerlerde inşa edilecek konutlar için kura çekilişi düşünülmüyor. Öte yandan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar "Kontrollü patlatma ve makinelerle yıkımlar gerçekleşecek" dedi. Bayraktar, afet riski altındaki alanların dönüşümünü, Türkiye'nin 700 noktasında aynı anda başlatmak istediklerini söyledi. 

Etiketler : Çevre ve Şehircilik Bakanlığı , Kentsel Dönüşüm , Erdoğan Bayraktar , emlak , emlak haber , kentsel dönüşüm haber

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman