20 bine yakın konut için ihale yapan TOKİ inşaatlara hız kesmeden başladı

20 bine yakın konut için ihale yapan TOKİ inşaatlara hız kesmeden başladı

 

TOKİ bu şehre onbinlerce konut yapıyor
 
20 bine yakın konuT için ihale yapan TOKİ, inşaatlara hız kesmeden başladı
 
Van’da yaşanan 7.2’lik depremin ardından afetzedelerin barınma sorununun kalıcı şekilde çözümü amacıyla inşa edilecek konutların sayısı 20 bine yaklaştı.
 
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Van merkez ve Erciş'te yaşanan deprem felaketinin ortaya çıkardığı acil barınma sorununun en kısa sürede çözülmesi amacıyla başlattığı çalışmaları hızla sürdürüyor.
 
KALICI KONUTLARIN İNŞASINA BAŞLANDI
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’ndan (AFAD) gelen kesin hasar tespit bilgileri doğrultusunda kalıcı konut ihalelerini gerçekleştiren TOKİ, depremden bir ay gibi kısa bir süre sonra kalıcı konutların inşaatlarına başladı.
 
Depremzedelerin eğitim ve ibadet gibi ihtiyaçlarını karşılayabilmesi amacıyla sosyal donatıların ihalesi de konutlarla eş zamanlı yürütüldü. İnşaatları devam eden 15 bin 323 konutun ardından TOKİ, 2 bin 148 konutun ihalesini daha sonuçlandırdı. Böylelikle Van’a inşa edilecek konut sayısı 17 bin 471’i buldu. TOKİ, konutları Ağustos ayı sonundan itibaren afetzedelere teslim etmeyi planlıyor.
 
EDREMİT’E 2 BİN 148 AFET KONUTU
Van’da 15 bin 323 kalıcı konutun inşaat çalışmalarını sürdüren TOKİ, ihtiyaçlar doğrultusunda yeni projeleri uygulamaya koydu. Bu kapsamda Van’ın Edremit ilçesindeki afetzedeler için 2 bin 148 konutun daha ihalesini tamamladı.
 
Yeni ihalesi yapılan 2 bin 148 afet konutu ile birlikte 3 okul, 3 cami ve 4 büfenin de ihalesi gerçekleştirildi. Son ihalelerle birlikte Van’da toplam 17 bin 967 konut, 27 okul, 27 cami, 10 ticaret merkezi ve 17 büfe rakamına ulaşıldı.
 
YÜZLERCE KÖY EVİ
TOKİ, Van merkez ve Erciş’in yanı sıra deprem afetinin yaşandığı köylerin de yaralarını sarmak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Afetzede köylülerin barınma ihtiyaçlarının sağlanması amacıyla kalıcı çözümler üreten TOKİ, ilk etapta üç köyde toplam 225 köy evi inşa etti. Van’ın Dağönü köyünde 75 köy evi, 75 ahır, köy konağı ve cami, Özkaynak köyünde 50 köy evi ve 50 ahır, köy konağı ve cami, Topaktaş köyünde 100 köy evi, 100 ahır olmak üzere toplam ilk etapta toplam 225 köy evi ve ahır inşa edildi.
 
Her bir köye ayrıca köy konağı ve cami de yapılıyor. TOKİ köylerde içme suyu ve atık su kanalizasyon sistemleri de kuruyor. Çelik köy evleri 98 metrekare, ahırlar ise 62 metrekare büyüklüğünde olacak.
 
DEV KONTEYNER İHALESİ
Öte yandan Van ile merkez köyler için TOKİ tarafından 6 bin konteynerin altyapısıyla birlikte ihalesi yapıldı ve tamamlanarak AFAD’a teslim edildi. Bununla birlikte TOKİ, Van merkez ve Erciş’te toplam 16 bin 576 adet konteynere ait “altyapı ve çevre düzenlemesi inşaatı” işini de tamamladı. Kaynak : internethaber

Etiketler : TOKİ , şehre onbinlerce konut , KALICI KONUTLARI , YÜZLERCE KÖY EVİ

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman