Yabancılar Türkiye'den nasıl kredi kullanacak

Yabancılar Türkiye'den nasıl kredi kullanacak

Yabancılar Türkiye'den nasıl kredi kullanacak?

Yabancıların Türkiye'den mülk edinmesinin önünü açan yasayla beraber, Türk bankaları da yabancılardan gelen kredi taleplerini değerlendirmeye aldı. Yurtdışında yaşayan Türklerin gelen başvuruların %65’inin ilk ev için başvuruda bulunduğu belirtildi.
Mütekabiliyet yasasının çıkmasının ardından, gözler şimdi yabancıların konut alması için bankaların nasıl bir politika uygulayacağı konusunda. Yabancıların Türkiye'den konut alırken, nasıl bir yöntem izleyeceği sorusunu cevaplayan konutkredisi.com.tr kurucu ortağı Onur Tekinturhan, yasanın çıkması ile birlikte yurtdışında yaşayan Türklerden gelen başvuruların %65’inin ilk ev için başvuruda bulunduğunu söyledi. Türkiye'den gelen kredi taleplerinde yatırım amaçlı satın alma talebinin yüzde 18 seviyesinde olduğunu belirten Tekinturhan, yurtdışındaki Türklerden gelen taleplerde bu oranın yüzde 35 seviyesinde olduğunu belirtti. Yurtdışındaki Türklerden gelen talepler incelendiğinde ilk evlerini satın alacakların ağırlıklı olarak İstanbul ve İzmir’i tercih ettikleri, yatırım amaçlı başvuruda bulunanların ise yine İstanbul ve yaz turizminin başkenti Antalya’yı tercih ettikleri görülüyor.
 
Yabancıya kefilsiz kredi 
 
Türk bankalarının yurtdışından gelen konut kredisi taleplerini değerlendirebildiklerini söyleyen Tekinturhan, “Kredi ürünleri ağırlıklı olarak Avrupa ve Amerika’da yaşayan, Türkiye’de bir ikamet adresi ve kefil gösterebilen kişileri hedefliyor. Türkiye’de kefil gösteremeyen kişilere de kredi verilebilebiliyor fakat bu durumda kişinin yurtdışındaki gelirini ve ikametini daha detaylı bir şekilde ispatlaması gerekiyor”dedi. Türkiye’den ikinci gayrimenkulünü alacak kişilerin işi ise daha kolay, çünkü böyle durumlarda banka ilk gayrimenkulü de teminat olarak kabul edebiliyor. Kredilendirme sürecinin zor olmadığını, gelirini yurtdışında belgeleyen çok sayıda müşterinin konut kredisi kullanmasına aracılık ettiklerini belirten Tekinturhan, buna rağmen kredi seçeneklerine daha çok yurtdışında yaşayan Türklerin rağbet gösterdiğini belirtti. Yabancılar ise çoğunlukla kendi ülkelerinde varolan evlerini teminat göstererek döviz bazlı kredi almayı tercih ediyorlar.
 
Gelirini yurtdışında belgeleyen kişilerin Türkiye’deki bankalardan kredi kullanabilmeleri için gereken evraklar: 
Satın alacakları konutun tapusu
Kişinin pasaport fotokopisi ya da varsa T.C. nüfus cüzdanı
Yaşadığı ülkedeki ikamet adresini gösteren fatura fotokopisi (su, elektrik vb.)
Yurt dışındaki işvereni tarafından imzalanmış son 3 aylık bordrosu
Yurtdışındaki banka hesap hareketlerini gösteren banka belgeleri
Varsa şahsi varlıklarını ispatlayan belgeler (örn. sahip olunan gayrimenkullerin tapu fotokopisi)
Varsa Türkiye’de yaşayan ve kefil olacak kişinin bilgileri  Yelda Akgün-habertürk

Etiketler : Yabancıların Türkiye mülk edinmesi yabancıların konut alması , Mütekabiliyet yasası , Türk bankalari

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman