TOKİ Başkanı: Ucuza kaptırmayın!

TOKİ Başkanı: Ucuza kaptırmayın!

 

TOKİ Başkanı: Ucuza kaptırmayın!
Samsun'a gelen Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ahmet Haluk Karabel, sel felaketinde 5 kişinin hayatını kaybettiği Canik Kuzey Yıldızı TOKİ konutlarında incelemelerde bulundu. Binaların sağlamlığına garanti veren Karabel, evine satmak isteyenlere, "Kendileri bilirler ama kesinlikle konutlarını ucuza kaptırmasınlar. Bir daha böyle sağlam konut bulamazlar" dedi.
 
TOKİ Başkanı Ahmet Halik Karabel, Canik İlçesi’nde bulunan ve Çarşamba gecesi yaşanan sel felaketinde sular altında kalan Kuzey Yıldızı konutlarına gitti. 5 kişinin öldüğü binaları gezen Karabel, incelemelerde bulundu. İnceleme sonrasında açıklama yapan TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel, "Sayın Başbakanımızın da bize vermiş olduğu talimatlar neticesinde bundan sonra artık bodrum katlarda iskan yaptırmayacağız. Kapıcı dairelerini zemin katta konuşlandıracağız. Bunun haricinde mevcut arazimizde de yapmış olduğumuz ve dere kenarında yıkılmış olan istinat duvarlarını da kazıklı bir şekilde yeniden oluşturulmasını sağlayacağız" dedi. 
 
2006 yılında Samsun Büyükşehir Belediyesi, Canik Belediyesi ve TOKİ’nin 3’lü ön protokol yaparak kentsel dönüşümü başlattığını söyleyen Karabel, "TOKİ’nin yapmış olduğu kentsel dönüşüm neticesinde can kaybı da minimize oldu. Tabi bu istenmeyen bir durum. TOKİ konutlarında 5 kaybımız var. Devlet Su İşleri’nin Yılanlı Vadisi’nde yapmış olduğu ıslah çalışmaları faciayı bir miktar engellemiş oldu. Çünkü orası vahşi bir çöp depolama alanıydı. Devlet Su İşleri burada böyle bir çalışma yapmasaydı can kaybımız mutlaka artacaktı. Tabi bu da büyük bir can kaybı bizim için" diye konuştu. 
 
"PROTOKOLDEN ÖNCE PLANLARI YAPILMIŞTI" 
2006 yılında yapılan ön protokolden önce Kuzey yıldızı TOKİ konutları alanının planlarının yapılmış olduğunu dile getiren Karabel, "Biz herhangi bir plan değişikliği yapmadan mevcut plan üzerinde gerekli çalışmalarımızı başlattık. Ruhsatımızı ve iskanımızı aldık. Burada herhangi bir sıkıntı mevzu bahis değil. Dünyadaki iklim değişikliği, eksen kayması, küresel ısınma nedeniyle bir iki senede yağacak yağmurlar bazen birkaç saat içerisinde bölgeye inebiliyor ve bu da afete sebebiyet verebiliyor. Dolayısıyla biz normal olarak Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporumuzu aldık, planlarımızı mevcut plan mevzuatı üzerinden gerçekleştirdik. Herhangi bir sakıncası olmayan bölgede konut yaptık" dedi. 
 
"BÖYLE SAĞLAM KONUT BULAMAZLAR" 
Binaların sağlamlığına garanti veren TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel, "Konutlarımızın her birinin altında radye temel, artı 13 ile 14 metre derinliğinde çelik ve beton kazıklar mevcuttur. Bu kazıklarda 13, 14 metre sağlam zemine kadar girmiş durumdadır. Dolayısıyla vatandaşlarımızın belki içlerinde şüphe olabilir. Evelallah herhangi bir sıkıntı olmayacağını buradan garanti veriyoruz. Kazıklı bir sistem olduğu için konutlarımız bir derece daha fazla güvenlidir. Yani sel suları konutların temelinin altını bile boşaltsa kazıklar sağlam zemine girmiş olduğu için konutlarımıza her hangi bir güvenlik sorunu olmayacaktır" diye konuştu. 
 
"UCUZA KAPTIRMAYIN" 
Karabel, buradan vatandaşlarımıza bildiriyorum diyerek şöyle devam etti: 
 
"İçleri müsterih olsun. Afet sonrası psikolojik durum gereği vatandaşlarımızda panik oluşması doğal. Ancak konutlarını ucuz kaptırmalarını tavsiye etmiyorum. Tekrar ediyorum. Konutlarımız çok dayanıklı sağlamdır. Bir milim bile oynayamayacağını buradan garanti veriyorum. Konutlarımız hakkında güvenilir garantisini veriyorum ve arkadaşlarımızın, kardeşlerimizin konutlarını ucuza kaptırmamalarını söylüyorum. Sonuç olarak kendileri bilirler ama kesinlikle konutlarını vermesinler. Bir daha böyle sağlam konut bulamazlar." 

Etiketler : TOKİ Başkanı Ahmet Halik Karabel , TOKİ Başkanı , TOKİ Başkanı , emlak haber

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman