İstanbul'a iki yeni şehir kuruluyor

İstanbul'a iki yeni şehir kuruluyor

 

 

İstanbul'a iki yeni şehir kuruluyor

İstanbul'a 500'er bin nüfuslu iki şehir kurulmasına ilişkin çalışmalar son aşamaya geldi. TOKİ, konuyla ilgili yıl sonuna kadar önemli adımlar atmaya hazırlanıyor.
İstanbul'a iki yeni şehir için ilk kazma bu yıl vurulacak
TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel, "Modern, yaşanabilir şehirleri yakında vatandaşımızın hizmetine sunacağız." dedi. 
500 binlik konut hedefini aşan Toplu Konut İdaresi (TOKİ) yeni projelere hız verdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan İstanbul'a 500'er bin nüfuslu iki şehir kurulmasına ilişkin çalışmalar son noktaya geldi. TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel, yıl sonuna kadar önemli adımlar atılacağını söyledi. 
Karabel, " Çalışmalar sürüyor. Temennimiz 2012 yılı içerisinde inşaatın başlayacağıdır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da çalışma yürütüyor. Bitirince TOKİ inşaatı yapacak. Modern, yaşanabilir şehirleri vatandaşımızın hizmetine sunacağız." dedi. İdarenin 550 bin sayısına ulaştığını bildiren Karabel, İstanbul'da 100 binin üzerinde konut inşa edildiğini aktardı. Hazine'ye yük olmadan kendi kaynaklarını ürettiklerini ifade eden Karabel, Kayaşehir'de 65 bin konutluk alan olduğunu söyledi. 
20 bin konutluk kısmının bittiğini ifade eden Karabel, 45 bin konutun daha yapılacağını açıkladı. TOKİ Başkanı Karebel bir grup ekonomi muhabirine Mersin'de İdare'nin yeni projelerinin yanı sıra Van depremine ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. Karabel, ağustos ayı sonunda kalıcı konutların teslimatlarının başlayacağını açıkladı. 
15 bin 323'e ilave olarak 2 binin üzerinde konut ihalesi yaptıklarını belirten Karabel, teslimatların ihalelerin geliş sırasına göre yapılacağını aktardı. Maliye Bakanlığı'nın rantı yüksek yerlerdeki konutlardaki KDV oranının farklılaştırılmasına ilişkin çalışmasına değinen Karabel, düzenlemenin sektöre darbe vurmayacağı görüşünde. Vatandaşın bütçesine göre konut alacağını dile getiren Karabel, fiyatın buna göre ayarlanacağını kaydetti. 
TOKİ'nin çalışmalarının yurtdışında ilgi gördüğünü dile getiren Karabel, 60'a yakın ülkeden talep geldiğini bildirdi. Venezuela'nın da TOKİ projelerini yakından takip ettiğini aktaran Karabel, Chavez'in talepte bulunduğunu söyledi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile ilgili genel müdürlüklerin konunun takipçisi olduğunu belirten Karabel, "Orada üretim yapan Türk inşaat firmaları var. Bunun kamu eliyle yapılması için görüşmeler sürüyor. Son aşamaya gelinmiştir. Netlik kazanmasının ardından görev verilirse elimizden gelen katkıyı yaparız. 
 
Bu sefer kâr amaçlı olacak. Venezuela'da 2013 yılında seçim olacak. Seçime yetiştirilebilecek adet ne kadarsa bizden bunu talep edeceklerdir." diye konuştu. Samsun'da meydana gelen sel felaketi hakkında da değerlendirmede bulunan TOKİ Başkanı, somut adım olarak ellerinden geleni yaptıklarını, bundan sonra bol yağış alan yerlerde bodrum katta hizmetli dairesi olmayacağını kaydetti. TOKİ Başkanı Karabel, Milli Savunma Bakanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı ile karakolların yenilenmesi konusunda protokol imzalandığını belirterek yeni inşa talebi geldiğini söyledi. 
 
Karabel, "Onlar çalışmalarını bitirdikçe ilgili yerlerdeki karakolları bildiriyorlar, biz de çalışmalarımızı yürütüyoruz. " dedi. Konunun Genelkurmay tarafından takip edildiğini aktaran Karabel, İdare'nin inşaat çalışması yürüttüğünü ifade etti. Bu arada, yeni evli çift, fakir vatandaş, şehit ailesi, dul ve yetimlere konut yapım çalışmaları devam ediyor. Karabel, şiddet gören kadınlara yönelik konut üretiminin de valilik ve Bakanlığın talebi sonrasında ortaya çıkacağını kaydetti. Karabel, gazetecilerin Ali Sami Yen Stadı'nın yeşil alan yapılmasına ilişkin gelen talepleri hatırlatması üzerine yeni stadın maliyeti olduğuna dikkat çekti. 
ZAMAN 

Etiketler : İstanbul iki yeni şehir , TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel , TOKİ inşaatı , emlak toki haber

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman