Belediye bir gecede evinize el koyabilir

Belediye bir gecede evinize el koyabilir

 

Belediye bir gecede evinize el koyabilir
Bir gece ansızın kapınız çalabilir ve belediye, "evinize imar kanununun 18. Maddesini uyguladım, dairenizin yarısı hazineye, ya da başka birine geçti" diyebilir.
 
İstanbul'un Eyup belediyesine bağlı Kemerburgaz beldesinde olan tam da bu. Binlerce mağdur Kemerburgazlı bugün belediyenin kapısına dayandı.
 
İmar kanununun 18 maddesine göre belediye kimseye sormadan düzenleme ortaklık payı ya da kamu ortaklık payı adı altında tapulu mülkünüzün yüzde 40'ına kadar el koyabiliyor. Eyup belediyesi işte bu 18. Maddeyi Kemerburgaz'da işletti, yüzlerce bölge sakini mağdur oldu.
 
Üstelik 18. Madde Kemerburgaz'da daha önce de işletilmişti. Bu onlar için, ikinci darbe oldu. Banka kredisiyle ev alanlar içinse durum daha da sarsıcı onlar hem banka kredisi ödeyecek, hem de hazineye geçen metrekarelerin bedelini.
 
18. Maddeye isyan edenler, Eyup belediyesi önünde toplandı ve alkışlarla belediye başkanını dışarıya davet edip görüşmek istedi. Onun yerine başkan yardımcısı Sedat Şahin geldi. tansiyonu düşürmeye çalıştı ama nafile. Kemerburgallılar'ın tepkisi dinmezken, gruptaki bir kadın baygınlık geçirdi.
 
Kemerburgazlılar itiraz dilekçelerini verdiler. Şimdi, kameralar karşısında verilen sözlerin yerine getirilmesini bekliyor.

Etiketler : İstanbul'un Eyup belediyesi , Kemerburgaz , emlak , emlak haber , eyüp emlak haber , Kemerburgaz emlak haber

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman