Çin'de emlak fiyatları tekrar tırmanışta

Çin'de emlak fiyatları tekrar tırmanışta

 

Çin'de emlak fiyatları tekrar tırmanışta
Çin'deki 70 kentte sekiz aydır düşüşte olan emlak fiyatları Haziran ayında, Mayıs'a kıyasla artış kaydetti.
 
Çin'in başkenti Pekin'de konut fiyatları yüzde 0,3 oranında artarken, Şanghay'daki fiyatlar bir önceki aya kıyasla yüzde 0,2 arttı.
 
Çin, konut fiyatlarını düşük tutmak için iki yıldır emlak piyasasında kısıtlayıcı önlemler alıyordu.
 
Bununla birlikte Çin ekonomisinde yılın ikinci çeyreğinde gözlenen yavaşlama nedeniyle, büyümeyi teşvik edici önlemler alınıyor.
 
Çin Merkez Bankası son aylarda faiz oranlarını iki kez düşürdü. Yorumcular, bu sayede ve diğer adımlar ardından konut fiyatlarındaki düşüşün durdurulduğunu kaydediyor.
 
Şanghay'daki Standard Chartered kuruluşundan Lan Shen, "Faizlerin düşürülmesi ve piyasaya yeniden güven gelmesiyle, konut satışlarının toparlanacağı kanısındayız" dedi.
 
Credit Suisse'in Hong Kong'daki ekonomistlerinden Jinsong Du ise "ekonomik veriler zayıf seyretmeye devam ederse yetkililer tek gözlerini kapatıp, konut fiyatlarının artmasına izin verecek. Zira kısa erimde ekonomiyi canlandırmanın tek yolu bu" dedi ve emlak fiyatlarının yüzde 10 oranında artabileceğini, ama ekonomide istikrar sağlanırsa Çin yönetiminin emlak piyasasına yeniden el koyabileceğini belirtti.
 
Resmi rakamlara göre Haziran ayında yeni konut fiyatları yalnızca 21 kentte düştü. Reuters'in yayımlanan verilere dayanarak yaptığı hesaplamaya göre, ülke çapındaki konut fiyatları, geçen yıla kıyasla yüzde 1,5 düşüş kaydetti.
 
Çin'de artık ulusal düzeyde konut fiyatları açıklanmıyor; bunun yerine bazı kentlere ilişkin veriler yayımlanıyor.
 
Küresel kriz ardından Çin'de altyapı ve inşaat projelerine büyük harcamalar ayrılmasıyla, emlak fiyatları yükselmeye başlamıştı.
 
Yorumcular emlak piyasasındaki spekülasyonların fiyatlarda patlama yarattığını; bu yüzden de yetkililerin fiyatları frenlemeye yöneldiğini kaydediyor.
 
Başbakan Wen Jiabao da, belli başlı kentlerde emlak fiyatlarının düşmesi gerektiğini vurgulamıştı.  sabah

Etiketler : Çin başkenti Pekin , Çin ekonomisi , Çin Merkez Bankası , emlak haberleri

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman