Önce yap sonra sat dönemi başlıyor

Önce yap sonra sat dönemi başlıyor

Yakuplu’da 5 bin 400 konutluk Eston Deniz projesini etaplar halinde tamamlayan ve 2017’de teslim edecek olan Eston Yapı’nın Genel Müdürü Ali Cenk Dönmez, maketten satış döneminin zorlaştığını söyledi. Dönmez, dev projeler yapan şirketlerin maliyetleri dengelemek ve riski azaltmak için ‘önce yap sonra sat’ modeline geçtiğini anlattı.

Beylikdüzü Yakuplu’da 5 bin 400 konutluk Eston Deniz projesinde satışlara devam eden Eston Yapı’nın Genel Müdürü Ali Cenk Dönmez, artık maketten satış döneminin zorlaştığını söyleyerek “Bizim gibi dev projeler yapanlar için inşaatı yapmadan satma dönemi bitti. Biz ihtiyatlı ve teminli büyümeden yanayız. Proje büyüklüğünü dikkate alarak mahalle etapları şeklinde 400-500 konutluk etapları yapıp satıyoruz. Daha sonra diğer etaplara geçiyoruz. Bu Eston Yapı’nın Genel Müdürü Ali Cenk Dönmezşekilde maliyeti dengeliyor ve riskleri kontrol ediyoruz” diye konuştu.

Eston Deniz projesinde satışları devam eden Kalyon Mahallesi’nde 1. etap teslimini gerçekleştirdiklerini söyleyen Dönmez, 2. etabı 31 Temmuz, 3.etabı ise ekim sonunda teslim etmeyi planladıklarını anlattı. Kalyon Mahallesi’nin tamamı ise 31 Aralık 2013’te teslim edilmiş olacak. Eston Yapı Genel Müdürü Ali Cenk Dönmez, her mahallenin ortalama 30’ar villadan oluşacağını söyledi. Eston Deniz projesinin tamamı ise 5 bin 400 villa ve evden oluşan konut sektöründeki en büyük projelerden birini oluşturuyor. Projenin tamamının ise 2017’de tamamlanacağını söyledi.

Villa müşterisinin çok seçici olduğunu belirten Dönmez, satış ofislerine haftada 200-250 kişinin geldiğini söyledi. Yaz ve ramazan nedeniyle durgunluk yaşadıklarını da dile getiren Dönmez, Organize Sanayi Bölgesi’ndeki işadamları ve fabrika sahipleri ile yöneticilerden talep olduğunu anlattı.

Eston Deniz projesindeki evlerin fiyatları 255 bin TL’den başlayarak 1.2 milyon TL’ye kadar çıkıyor. 9 farklı konut tipinin bulunduğu projede en küçük 1+1 daireler 65 metrekareden başlıyor. En büyük konut tipi olan tripleks villalar ise 363 metrekareye kadar çıkıyor. Projedeki metrekare fiyatları ise 3 bin 200 TL civarında bulunuyor.

1.5 kilometrelik sahili var
Eston Deniz’i diğer konut projelerinden ayıran en önemli özelliklerin başında 1.5 kilometrelik sahili ve 500’ün üzerinde yat kapasiteli marinası geliyor.

İstanbul’da kendine ait marinaya sahip tek proje olan Eston Deniz, 621 bin 951 metrekare konut inşaat alanında kendine ait özel sosyal tesisi ve açık yüzme havuzları ile dikkat çekiyor.

Eston Deniz projesi

‘Yurtdışında pazarlama yapacağız’
Projeye yurtdışından da ilgi olduğunu söyleyen Dönmez, Körfez ülkelerinin yanı sıra ABD ve Almanya’dan da talepler geldiğini anlattı. Projeyi yurtdışından pazarlamak için de çalışmalara başlayacaklarını özellikle de yurtdışı fuarlara katılacaklarını anlatan Dönmez, “Projemizi yurtdışında pazarlamak için talepler geliyor. Ancak biz yabancı şirketlere satış yetkisi vererek bu işi yapmak istemiyoruz. Bizim için önemli olan projeden saire satın alacaklarının projeyi Eston Deniz projesiyerinde görmesi ve imzayı burada atması. Diğer şekilde markamıza zarar verebilir” diye konuştu.

Dönmez, Eston Yapı’nın bugüne kadar 5 bin konut teslim ettiğini söyleyerek Reşitpaşa’da 3 bin 300 konutluk Eston Şehir projesinin 1 milyon 200 bin metrekare alan üzerinde hayata geçirildiğini anlattı. Dönmez, bu projede şu ana kadar 600 konutun teslim edildiğini açıkladı.

Eston’un hep büyük çaplı projelere imza attığını da vurgulayan Dönmez, “Başka şirketlerin bir proje olarak yaptığı büyüklükte işleri biz proje içindeki bir mahalle olarak yapıyoruz” dedi. Beylikdüzü bölgesinde büyük arazi stokları olduğuna da değinen Dönmez, 2019’a kadar bu bölgede büyük projeler geliştirmeye devam edeceklerini anlattı.  Dilek TAŞ AYDIN/Emlak&Mortgage

Etiketler : Yakuplu , Beylikdüzü Yakuplu , Eston Deniz projesi , Eston Yapı Genel Müdürü Ali Cenk Dönmez , Eston

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman