Maliye'den 2-B hamlesi

Maliye'den 2-B hamlesi

 

Maliye'den 2-B hamlesi
Orman vasfını kaybetmiş arazilerin satışında başvuru bedellerini değeri düşük araziler için kaldıran Maliye, vatandaşın sorununu çözmek için yeni bir kolaylık daha getirdi.
 
Daha önce defterdarlıklar ve malmüdürlüklerinde alınan başvurular, artık mahalle ve köy muhtarlıklarında alınacak. Türkiye genelinde ilk kez başvuru standı kurarak 2-B kullanıcılarına büyük kolaylık sağlayan Antalya Defterdarlığı, vatandaşların konuyla ilgili tereddütlerini gidermek için Twitter hesabı, email ve danışma telefonlarını hizmete koymuştu. 
 
Konuyla ilgili bilgi veren Antalya Defterdarı Hidayet Mat, 6292 sayılı kanuna göre satın alma başvurularının 7 Mayıs 2012 tarihi itibariyle başladığını, 30 Temmuz 2012 tarihi itibariyle de Antalya'daki başvuruların 30 bine yaklaştığını belirtti. Antalya'nın Milli Emlak Otomasyon Projesi (MEOP) kayıtlarına göre Türkiye genelinde 2-B başvurusu yapılan iller arasında ilk sırada yer aldığını hatırlatan Mat, "Orman vasfını kaybetmiş arazilerin satışında yeni bir uygulama başlattık. İlimizde, 2-B arazisi kullanıcı vatandaşlarımızın satın alma başvurularını kolay ve hızlı bir şekilde yapılmasını sağlamak amacıyla ilgili mahalle ve köy muhtarları ile işbirliği yapacağız. İl merkezinde Defterdarlık, ilçelerde ise malmüdürlüklerinde oluşturulan ekiplerimizce ağustos ayı içerisinde belirli bir program dahilinde mahalle ve köylere giderek başvuruları mahallinde elden alacağız."
 
Belediye mücavir alan sınırları içerisinde 3 yılda faizsiz 6 taksit, dışında ise 4 yılda faizsiz 8 taksitte ödeyebilme imkanları getirilerek 2-B arazisi kullanıcılarına tarihi fırsat niteliğinde avantajlar sağladıklarını kaydeden Mat, vatandaşların bu fırsatı değerlendirdiğini ve 2-B başvurularına yoğun ilgi gösterdiğini dile getirdi. 2-B kullanıcılarının satış bedellerine mahsup edilmek üzere belediye ve mücavir alan sınırları içinde olan taşınmazlar için 2 bin lira, dışında olanlar için ise bin lira başvuru bedeli yatırarak satın alma başvurularının de devam ettiğini aktaran Hidayet Mat, "Bununla birlikte; 4 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren 345 nolu Milli Emlak Genel Tebliğine göre; 2-B arazisi kullanıcıları başvuru bedellerini başvuru süresinin bitim tarihine kadar ödemek şartı ile, başvuru bedeli ödemeksizin başvuru yapabilecekleridir. Bu şekilde başvuru yapanların dilekçelerinin altına 'başvuru bedelini yatırmadan başvuru yaptım, başvuru süresinin bitimine kadar başvuru bedelini ödemem gerektiğini, aksi halde herhangi bir bildirime gerek kalmaksızın tüm haklarımın düşeceğini biliyorum' ifadesini yazıp imzalaması gerekmektedir." diye konuştu. Mat, 2-B arazisi kullanıcı vatandaşlara bu fırsatlardan yararlanma çağrısında bulunarak başvurularını biran önce yapmalarını önerdi.

Etiketler : Maliye , 2-B , Antalya Defterdarlığı , Hidayet Mat , Antalya Milli Emlak Otomasyon Projesi

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman