Günay yazlık konutlarla ilgili çalışmanın ayrıntılarını ilk kez açıkladı

Günay yazlık konutlarla ilgili çalışmanın ayrıntılarını ilk kez açıkladı

 

Günay yazlık konutlarla ilgili çalışmanın ayrıntılarını ilk kez açıkladı
Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir, Kuşadası, Çeşme, Didim, Antalya ve Mersin ile Karadeniz yaylalarında, yazlıklarını turizme açmak isteyen vatandaşlara KOSGEB'ten faizsiz kredi desteği sağlayacak.
 
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli'nin soru önergesine verdiği cevapta, yazlık konut sahiplerini yakından ilgilendiren projenin detaylarını ilk kez açıkladı. Günay'ın verdiği bilgiye göre, ülke çapındaki atıl konutların turizm amaçlı kullanımlarının belge altına alınması, vergi takiplerinin kolaylaştırılması, atıl konutlardan kiralama yoluyla elde edilen gelirlerde vergi kaçakçılığının önlenmesi, bölgesel alanda sosyalleşme ve ekonomik katkı sağlanması, KOSGEB kanalıyla faizsiz renovasyon kredisi verilerek ekonomik katma değer oluşturulması amacıyla 'Atıl Konutların Turizme Kazandırılması' konusunda mevzuat hazırlığı başlatıldı. 
 
İKİNCİL KONUTLAR TURİZME KAZANDIRILACAK
 
Bakan Günay, yazlık konutların turizme kazandırılmasıyla ilgili 'Türkiye Turizm Stratejisi 2023 ve Eylem Planı' kapsamında düzenlemeler yapıldığını ve çalışmaların yerel idarelerle eşgüdümlü olarak devam ettiğini bildirdi.
 
Günay, Turizm Tesislerinin Belgelendirilmesine ve Niteliklerine İlişkin Yönetmeliğin, ikincil konutların turizme kazandırılması için tanıdığı imkanın yanı sıra daha işlevsel adımlar atılabilmesi amacıyla Bakanlık olarak yürütülen projeler de bulunduğunu belirtti. 
 
İkincil konutların yoğun olduğu Karadeniz Bölgesi'ne yönelik özel çalışmaların sürdürüldüğünü bildiren Günay, Karadeniz yaylalarının, yayla evleriyle birlikte eko-turizm kapsamında turizme kazandırılması amacıyla çalıştıklarını kaydetti.

Etiketler : Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay , CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın , KOSGEB

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman