Ferhad'ın Şirin için deldiği Harşema Dağı'na büyük proje

Ferhad'ın Şirin için deldiği Harşema Dağı'na büyük proje

 

Ferhad'ın Şirin için deldiği Harşema Dağı'na büyük proje
Amasya Belediyesi, Ferhad ile Şirin aşkının efsaneleştirildiği Harşena Dağı'nda turizm odaklı proje geliştiriyor.
 
Amasya Belediyesi, Ferhad ile Şirin aşkının efsaneleştirildiği yer olan Harşena Dağı'nda 2.5 dönümlük alanda kentin turizm ekonomisini hareketlendirecek bir proje geliştiriyor. Proje, Ferhad ile Şirin'in kavuşamaması esas alınarak geliştirildi.
 
PROJEDE AŞIKLAR ESAS ALINDI
Yüzyıllardır anlatılan efsaneye göre, Amasya Hükümdarı Hürmüz Şah, Ferhad'ın Şirin'e kavuşması için dağı delerek kenti suyla buluşturmasını şart koşmuştur. Ferhad su kanalını kazmış, ancak, iki aşığın birleşmesine engel olmak isteyen Şah, Şirin'in öldüğü haberini Ferhad'a ulaştırarak onun ölümüne neden olmuştur. Ardından da Şirin kendini hançerlemiştir.
 
 
Proje, bu efsaneden yola çıkıyor. Alanı 2.5 dönüm olan proje, Ferhad ile Şirin aşkının geçtiği varsayılan Harşema Dağı'nda; Amasya-Tokat yolunun hemen kenarında Ferhad arası denilen mevkide kuruluyor. Mevki, Ferhad'ın Şirin'e kavuşmak için kazdığı varsayılan 6 kilometrelik kanalın bir bölümünü oluşturuyor.
 
1 DÖNÜMLÜK KISIM DAĞIN ALTINDA KURULUYOR
Projeyi ilginç kılan yönlerden biri, yaklaşık 1 dönümlük kısmının dağın altında kuruluyor olması. Bu bölümde iki aşığın kavuşamamasına atfen bir nikâh salonu planlandı. Hedef kitle, önce tüm Türkiye, sonra tüm dünyada evlenmek isteyen ve nikâh tazelemek isteyen çiftler. Belediye Başkanı Cafer Özdemir, projeyi duyanların şimdiden randevu almaya başladıklarını söylüyor. Özdemir, projenin açılış tarihi olarak Sevgililer Günü'nü esas aldıklarını belirterek, 14 Şubat 2013 tarihini gösteriyor.
 
MÜZEDE AŞIKLARIN HEYKELLERİ OLACAK
Projenin bir başka yönünü, yine dağın altındaki müze oluşturuyor. Müzede Ferhad ile Şirin başta olmak üzere Anadolu'daki diğer efsane aşklar, yani Leyla ile Mecnun, Kerem ile Aslı gibi aşıkların balmumu heykellerine yer verilecek. Ayrıca, Anadolu'da yaşadığı varsayılan aşıkların yazılanlardan ve anlatılanlardan yola çıkarak çeşitli eşyaları da üretilerek sergilenecek. Bu arada projeyle Ferhad Su Kanalı arasında doğrudan bir bağlantı da olacak. Projede bir diğer ayak, yeryüzünde devasa bir Ferhad ile Şirin heykeline yer vermek. Nasıl bir heykelin yapılacağını belirlemek için bir yarışma düzenlenmesi planlanıyor. ensonhaber

Etiketler : Amasya Belediyesi , Ferhad ile Şirin aşkı , Harşena Dağı , emlak , emlak haber , amasya yeni konut projeleri , Belediye Başkanı Cafer Özdemir

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman