41 milyarlık konut sattı!

41 milyarlık konut sattı!

 

41 milyarlık konut sattı!
Halen 136 bin konutun inşası devam ederken, daha önce almış olanlardan 1.943 kişi de borcunu ödeyemedi
 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) 2003 Ocak- 2012 Temmuz arasındaki on yıllık dönemde arsa ve konut olarak 41.1 milyar liralık satış yaptığını açıkladı. Bayraktar, CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar'ın soru önergesine verdiği yanıtta, TOKİ'nin on yıllık çalışmalarını anlattı.  
TOKİ, sosyal konut projesi olarak ürettiği ve satışını gerçekleştirdiği 344 bin 392 konutun satışından yaklaşık 25.1 milyar lira gelir elde etti. TOKİ'nin ve iştiraki Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın kaynak geliştirme uygulamaları kapsamında arsa karşılığı gelir paylaşımı modeli çerçevesinde satışını gerçekleştirdiği konut sayısı da 83 bin 118 oldu. TOKİ, bu satışlardan da 6.3 milyar lira tahsilat yaptı.
Böylece konut satışları 31.4 milyar lira oldu. Arsa da eklenince, TOKİ'nin sosyal konut, üst gelir grubu konutları ve arsa satışlarından elde ettiği toplam gelir onyıllık sürede 41.1 milyar liraya ulaştı.
 
1943 ALICI BORCUNU ÖDEYEMEDİ
Bayraktar, TOKİ'den aldıkları konutun parasını ödeyemeyenler hakkında da bilgi verdi. Buna göre, satışa aracılık eden bankalar tarafından, taksitlerini ödemedikleri için kendilerine ihtar çekilen ve haklarında yasal işlem başlatılması için banka takibine alınan konut-işyeri alıcısı sayısı 396 oldu. 
TOKİ'den konut satın alan ancak taksidini ödememesi sebebiyle hakkında yasal işlem başlatılan konut alıcısı sayısı ise 13 Temmuz 2012 tarihi itibariyle Türkiye genelinde 1.024 kişi oldu. Haklarında yasal işlem başlatılan ya da banka takibine alınmış olan toplam 1.420 alıcının TOKİ'ye toplam taksit borcu 13.6 milyon lira seviyesinde bulunuyor.
Konut taksitlerini ödememeleri nedeniyle haklarında tahliye davası açılan ve davaları devam etmekte olan konut alıcısı sayısı ise Türkiye genelinde 523 kişi olarak açıklandı. Böylece borcunu ödeyemeyenler 1943 kişiye ulaştı.  Ahmet Kıvanç / HT Gazete

Etiketler : Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar , Toplu Konut İdaresi , TOKİ , Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığ , CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman