Tünele komşu binalara yükseklik vizesi

Tünele komşu binalara yükseklik vizesi

Tünele komşu binalara yükseklik vizesi

 İstanbul’un prestij bölgelerinden biri olarak planlanan Piyalepaşa-Dolapdere, Halıcıoğlu-Sütlüce mevkilerinde turizm ve ticaret hareketliliğini artırmak amacıyla talep edilen plan değişikliği Büyükşehir Belediye meclisinden geçti.

Beyoğlu Belediye Başkanlığı 2001 ve 2002 yılında kabul edilen Dolapdere Piyalepaşa Bölge İmar planlarındaki kat yüksekliklerinin yeniden belirlenmesi için Büyükşehir Belediye Meclisine başvurdu. İlçe belediyesi tarafından verilen dilekçede, yükseklik sınırları metre olarak belirlenen binalardaki kat sayısını fazla tutabilmek için biçimsiz yapılaşmaların ortaya çıktığı belirtildi. Yükseklik sınırının metre üzerinden değil kat sayısıyla belirlenmesini içeren talebi değerlendiren İmar ve Bayındırlık Komisyonu, mevcut imar planındaki koşullara ek olarak ekstra yükseklik verilmesini kararlaştırdı. Mevcut imar planlarında getirilen sınırlamalar nedeniyle kat sayısını fazla tutmak isteyen yapı sahipleri, ilk katları yüksek diğer katları ise alçak inşa etmeye çalıştı. Siluet ve estetik açıdan olumsuz görünüm oluşturan konuyla ilgili Büyükşehir Belediyesi’ne başvuran Beyoğlu Belediyesi, bina yüksekliklerinin metre üzerinden değil kat adedi olarak belirlenmesini istedi. Ayrıca, ticari hizmet verecek binaların kat yüksekliklerinde 1- 1.5 metre havalandırma ve aydınlatma payı için ekstra yükseklik tanınması istendi.

Yükseklikler düzenlendi
İlçe belediyesinin talebini değerlendiren Büyükşehir Belediyesi İmar ve Bayındırlık Komisyonu, maksimum 2 kat olarak belirlenen yapıların yüksekliği 7.50 m, 3 kat ise 11 m, 4 katlı binalar 14.50 m, 6 kat binalar 21.50 metreyi geçemez şeklinde düzenleme yaptı.  sabah

Etiketler : Büyükşehir Belediye meclisi , Beyoğlu Belediye Başkanlığı , emlak , emlak haber

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman