TOKİ Irak'ın Yeniden İnşasından Model Oldu

TOKİ Irak'ın Yeniden İnşasından Model Oldu

 TOKİ Irak'ın Yeniden İnşasından Model Oldu
 
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) 2016'ya kadar 2.5 milyon konuta ihtiyacı olan Irak'a esin kaynağı oldu.
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) 2016'ya kadar 2.5 milyon konuta ihtiyacı olan Irak'a esin kaynağı oldu. Kuzey Irak Yerel Yönetimi Ticaret ve Sanayi Bakanı Sinan Çelebi ve beraberindeki heyet yarın saat 11.00'da, TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel'i makamında ziyaret ederek, TOKİ modelini yerinde inceleyecekler.

TOKİ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Rejim değişikliğinin ardından yeniden yapılanma sürecine giren Irak, inşaat sektöründe de TOKİ'yi model aldı. Kuzey Irak Yerel Yönetimi, toplu konut alanındaki sorunları aşmak amacıyla öncelikle, Türkiye'de başarıyla uygulanan TOKİ modeli çerçevesinde, yeni bir yapılanma kuruyor. Bu kapsamda Kuzey Irak Yerel Yönetimi Ticaret ve Sanayi Bakanı Sinan Çelebi başkanlığında, Kuzey Irak Yatırım Kurulu Hukuk, İdare ve Mali İşler Genel Müdürü Nawroz Muhammad Amin ve Kuzey Irak Ekonomik Kurul Genel Sekreteri ve Başbakan Danışmanı Osman Şiwani'den oluşan heyet yarın TOKİ'yi ziyaret edecek.

Kuzey Irak Yerel Yönetimi heyeti, model olarak tercih ettikleri TOKİ'yi yerinde inceleyerek, TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel'den brifing alacaklar.

TOKİ'nin, yurt içindeki konut sunumu modelleri özellikle son yıllarda uluslararası düzeyde ilgi çekiyor. Bu kapsamda toplu konut alanında işbirliğinin geliştirilmesi yönünde ilgili ülkelerle ortak çalışmalar gerçekleştiren İdare, doğal afetlerden etkilenen ülkelerde de konut ve sosyal donatı uygulamaları yapıyor.

TOKİ bu kapsamda, Güney Asya'da meydana gelen depremde ve tsunamide evlerini kaybedenler için Endonezya'nın Banda Aceh bölgesinde bin 50 adet konut ile aynı felakette zarar gören Sri Lanka'da 500 adet konut, sosyal donatılarıyla tamamlanarak hizmete sundu.

2005'te Pakistan'ın Kuzey Doğusunda meydana gelen deprem sonrasında Jammu ve Kashmir Eyaletinde "Muzafferabad Bölge Hükümet Yönetimi" kompleksi projesi gerçekleştiren TOKİ, 2 ilkokul, 2 yurt, 197 adet konut, 12 adet yönetim binası, cami, kolej binası, konferans ve sergi salonu, alışveriş merkezi, misafirhane ve spor salonu inşa etti. 2010 yılında Pakistan'da meydana gelen sel felaketi ardından 4620 konut ve 37 adet sosyal donatının uygulamaları, 2011 yılının ilk yarısında başlatıldı. Söz konusu projenin 2013 yılında tamamlanması planlanıyor.

İdare'nin Somali'de, 200 yataklı hastane, 40 derslikli hemşire meslek yüksekokulu, ve cami gibi temel tesislerin yapımı konusunda çalışmaları da devam ediyor.

Başta bölge ülkeleri olmak üzere, Latin Amerika, Afrika, Avrupa ve Uzak Doğu'dan işbirliği teklifleri alan TOKİ; Irak, İspanya, İran, Venezüella, Ürdün, İtalya, Suriye, Sudan, Senegal, Hollanda, Nijerya, Mısır, Madagaskar, Kuveyt, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Yemen, Cezayir, ABD, Pakistan, Endonezya ve Sri Lanka'yı da kapsayan 60 civarında ülkeden ortak çalışma için talepler alıyor.

Öte yandan İstanbul'da düzenlenen "Irak Altyapı Projeleri Konferansı 2011"de (The MEED Iraq Infrastructure Projects 2011 Conference) Irak'ın altyapısının geliştirilmesine yönelik projeler ve yatırım fırsatlarının masaya yatırılmıştı. Konferansta konuşan Irak İnşaat ve İskan Bakan Yardımcısı Istabraq İbrahim Al Shouk, ülkenin izlediği ekonomik modeller arasında TOKİ'yi de örnek göstermişti. TOKİ'nin Türkiye'deki konut projelerinde önemli işlere imza attığını söyleyen Al Shouk, "Irak'ın 2016'ya kadar en az 2.5 milyon yeni konuta ihtiyacı var. Irak, inşaat alanında TOKİ modelini örnek alıyor. Biz de bundan sonraki yatırım ve projeleri TOKİ modeliyle hayata geçirebiliriz. Türk şirketleri bu konuda deneyime sahip ve bunu Irak'ta da uygulamalarını istiyoruz" demişti. haberler

Etiketler : Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı , TOKİ , TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman