İstinye'nin parası okula gidecek

İstinye'nin parası okula gidecek

 

İstinye'nin parası okula gidecek
 
İstinye'deki borsa binasının bulunduğu arazinin 130 bin metrekaresi TOKi'ye devredilecek. İdare, arazide gelir getiren projeler geliştirecek. Projelerden sağlanacak parayla okul ve yurt yapılacak
 
İstinye'deki borsa arazisi Toplu Konut İdaresi'ne (TOKİ) devrediliyor. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın (İMKB) 130 bin metrekarelik atıl arazisi üzerinde TOKİ gelir getirici proje geliştirecek. Projelerden elde edilecek gelir okul ve yurt yapımı ile öğrencilerin burs ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılacak. Önceki gün Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen yeni Sermaye Piyasası Kanun Tasarısı'na göre, İMKB ile İstanbul Altın Borsası, Borsa İstanbul adı altında A.Ş. şeklinde birleştirilecek. İMKB'nin gayrimenkulleri ve üzerindeki yapılar, tasarının kanunlaşmasından itibaren en geç 1 ay içinde tapuda Hazine adına tescil edildikten sonra Borsa İstanbul adına bedelsiz tahsis edilecek. Devir sonrasında TOKİ, Hazine ve SPK'ya devredilen gayrimenkul dışındaki varlıklar ile yükümlülükler arasındaki fark, Borsa İstanbul'un kuruluş sermayesini oluşturacak. Borsa İstanbul'un yüzde 49 hissesi Hazine, yüzde 51 hissesi kendi adına kaydedilecek. Şirketin sermayesinin yüzde 4'ü İMKB'nin mevcut üyelerine, binde 3'ü İstanbul Altın Borsası üyelerine eşit ve bedelsiz olarak, yüzde 1'i ise Türk Sermayesi Birliği'ne bedelsiz devredilecek. Borsa İstanbul'un esas sözleşmesinin tescil edildiği tarihten itibaren 1 ay içinde Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası A.Ş'nin (VOB) mevcut ortaklarının talepleri halinde bu şirkette sahip oldukları paylar karşılığında pay oranının 0.05 ile çarpılması yoluyla bulunacak oranda Borsa İstanbul payları verilecek. 
 
KARAVANACIYA HAPİS CEZASI
Eşleri, dostları üzerine milyonlarca dolarlık portföy yönetip hem ekonomiyle ilgili yorumları hem de yaptıkları haberlerle piyasaları etkileyenlere hapis cezası gelecek.Sermaye piyasası araçlarının fiyatlarını veya yatırımcıların kararlarını etkilemek amacıyla yalan bilgi veren, söylenti çıkaran, haber verenler, 2-5 yıl hapis cezası ile cezalandırılacak. Ancak, kişi pişmanlık göstererek, 500 bin TL'den az olmamak üzere, elde ettiği menfaatin 2 katı miktarı Hazine'ye soruşturma başlamadan önce öderse hakkında cezaya hükmolunmayacak.
 
MAKETTEN KONUT SATIŞINA DÜZENLEME GELDİ
Tasarıyla gayrimenkul sektörü başta olmak üzere vatandaştan toplanan paralara ilişkin sınırlama geliyor. Yeni düzenleme maketten satış yapanları kapsayacak. Maket üzerinden yapılan konut satışları "halktan para toplama" faaliyeti olarak kabul edilecek ve diğer sermaye piyasası araçları gibi gibi SPK denetimine tabi olacak. Konut sayısı ve sistemin nasıl işleyeceğine ilişkin detayları Bakanlar Kurulu belirleyecek.

Etiketler : TOKi , TOKİ , Hazine , İstinye borsa arazisi , İstanbul Menkul Kıymetler Borsası

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman