Denge Yapı Tahran’da konut yapacak

Denge Yapı Tahran’da konut yapacak

 

Denge Yapı Tahran’da konut yapacak
Tahran'da 1100 metrekare arsa için pazarlıklara paşlayan Denge Yapı, Tahran Belediyesi ile imza atmak üzere.
İmzalar tamamlandığında şirket, Tahran'a 16 katlı konut ve alışveriş merkezi yapacak.
 
Sektöre uzun yıllar profesyonel olarak hizmet verdikten sonra 2004 yılında Denge Yapı'yı kuran ve kendi işinin patronu olmayı tercih eden Denge Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Bayram, bu güne kadar birçok kişiyi ev sahibi yaptı. Türkiye'de geliştirdiği ve halen inşaatları devam eden projelerin yanı sıra yurtdışı yatırım fırsatlarını da değerlendiren Abdullah Bayram, bugünlerde Tahran'da proje geliştirmek için kolları sıvamış durumda. Tahran'da Tahran Belediyesi ile arsa karşılığı inşaat yapmak için prensipte anlaştıklarını belirten Bayram, "Yakın zamanda inşaata başlarız" dedi.  
 
7 milyon liralık yatırım
 
Yatırımın değeri arsa hariç 7 milyon lira olarak hesaplandı. Tahran'da ruhsat paralarının çok yüksek olduğunu belirten Abdullah Bayram, ruhsat içinde Tahran Belediyesi ile kat karşılığı anlaşmayı planladıklarını söyledi. 1100 metrekare arsa içinde tek blokta otoparklar dahil 23 katlı bir yapı olacak. Yerin üzerinde ise 16 kat bulunacak. Projede her katta 7 ofis olacak. Yaklaşık 100 üniteli proje olarak tasarlanan binada ofis ve konutların büyüklükleri 60 metrekareden başlayacak.
 
Yeni araziler alıyor
 
Abdullah Bayram şu an Samandıra, Soğanlık ve Kartal'da olmak üzere üç arsa için prensipte anlaştıklarını ancak bu arsaların hisseli tapu olması nedeniyle davaların sürdüğünü söyledi. Samandıra'da bulunan arazinin büyüklüğü 18 bin metrekare, Soğanlıkta bulunan arazinin büyüklüğü 10 bin metrekare, Kartal'da bulunan arazinin büyüklüğü ise 5 bin metrekare olarak veriliyor.
 
Ekonomi canlandıkça sıkıntılar artar
 
Son dönemde sektörde konuşulan yeni düzenlemelerle ilgili de görüşlerini dile getiren Abdullah Bayram, bir ekonomide canlanma olduğu zaman sıkıntıların da beraberinde geldiğini söyledi. Bayram, "İşte bu noktada tedbir almak gerekiyor. Ancak bu tedbirleri alırken iyi araştırıp sektörün muhatapları ile masaya oturmak şart. Tüketicilerin korunması yolunda atılan adımlar kesinlikle doğru ama bunu sektöre iş yapan kişileri de zora sokmadan ve önüne çok fazla engel getirmeden yapmak gerekiyor. Hatalı çalışan işadamı artık geçmiş yıllara göre az kaldı diyebiliriz. İşini yarıda bırakan müteahhit çok az. Şimdi alınan önlemleri de ben ileride oluşabilecek riskleri önlemek üzere atılan adımlar olarak yorumluyorum" şeklinde konuştu.  
 
Büyükler küçülebilir
 
Bu tür önlemlerin aynen uygulamaya konulması durumunda büyük montanlı iş yapan firmaların aynı anda birden fazla iş yapmasının zorlaşacağını da aktaran Bayram, bu durumun büyük şirketlerin işlerini küçültebileceğini söyledi.
 
3 ayda 95 daire sattı
 
Mahal Sancaktepe ve Mahal Ada projelerinde 3 aylık süre içinde 95 dairenin satışı tamamlandı. Şu an kredi çekmek için bekleyenlerle birlikte satışların 120'ye yaklaşacağını belirten Denge Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Bayram, en fazla satışın gerçekleştiği daire tipinin ise 1+1 ve 2+1 olduğunu söyledi. Ev alanların 3 aylık süre içinde yaklaşık yüzde 10 kazanç elde ettiği projede daire fiyatları Ö. Arasında değişiyor. 15 bin 640 metrekare arsa üzerinde her biri dokuz katlı 6 bloktan oluşan Mahal Sancaktepe'de 306 daire bulunuyıor. Daire büyüklükleri 50 metrekare ile 125 metrekare arasında değişiyor.
 
Geniş sosyal alan
 
Arazinin yüzde 79'u, açık alanlara ayrılmış durumda. 7/24 güvenlik hizmeti, kapalı - açık otoparklar, çocuk oyun alanları, açık yüzme havuzları, yürüme ve koşu yolları, süs havuzları, kamelyalar, basketbol, voleybol ve mini futbol ortak spor alanları, meyve bahçeleri, kapalı sosyal tesislerde saunas ve fitness merkezi ve kapalı havuz bulunuyor.  Projede 350 metrekare alanda bir de ticari ünite bulunuyor. Bu ünitenin geliri kat maliklerine ait. Buradan elde edilen gelir aidatlara aktarılacak. Bu da aidatların daha da düşük olmasına etki yapacak.  EMİNE AÇAR / BUGÜN

Etiketler : Denge Yapı , Tahran Belediyes , Denge Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Bayram

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman