Konut Kredisi Piyasasına Bakış 2012 Ekim Ayı Raporu Yayınlandı

Konut Kredisi Piyasasına Bakış 2012 Ekim Ayı Raporu Yayınlandı

Konut Kredisi Piyasasına Bakış 2012 Ekim Ayı Raporu YayınlandıKonutkredisi.com.tr’nin Türkiye konut kredisi piyasası ile ilgili veri ve analizlerini paylaştığı ‘Konut Kredisi Piyasasına Bakış Raporu’nda konut fiyatlarında tüketici talebindeki değişiklik ve Merkez Bankası’nın konut kredisi faizlerindeki rolü ile ilgili çarpıcı başlıklar içeriyor

 Konut kredisi trendlerinin ve müşteri profilinin kapsamlı olarak analiz edildiği raporda dikkat çekici birçok sonuç göze çarpıyor:
 
1.    Merkez Bankası’nın faizleri indirmesi konut kredisi maliyet oranlarını sene başından beri %30 düşürmüştür
Gelişmiş ülkelerin uyguladığı parasal genişleme politikaları sonucu artan likidite ve iç talepteki daralmanın artması, Merkez Bankası’nı sıkı para politikasını gevşetmeye ve faizleri düşürmeye sevk etmiştir. Bu sayede konut kredisi maliyet oranları sene başından beri yüzde 30 oranında azalmıştır.
 
2.    Türkiye’de oldukça yavaş büyüyen konut kredilerinin GSYH’ye oranı AB ülkelerinin 10’da biri seviyesindedir
Konut kredisi hacmi son 6 aydır yıllık bazda yüzde 10 civarında büyümektedir. Bu artış TCMB’nin belirlediği yıllık yüzde 25 seviyesinin hala çok altındır. Konut kredilerinin GSYH’ye oranı AB ülkeleri ortalamasının yaklaşık 10’da biri oranında seyretmektedir.
 
3.    Konut kredilerinde takibe dönüşüm oranı diğer bireysel kredi türlerinin yaklaşık 5’te biridir 
Konut kredilerinin takibe dönüşüm oranı diğer bireysel kredi türlerinin 5’te biri civarındadır ve hala düşmektedir. İhtiyaç kredilerindeki takibe dönüşüm oranları ise son 3 çeyrektir artmaktadır.
 
4.    Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinin konut kredileri içerisindeki payı 2010 yılından bu yana %20 artmıştır
Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgeleri’nin konut kredileri içerisindeki payı 2010 yılından bu yana artış trendini sürdürmektedir. Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgeleri’nin konut kredisi içerisindeki payı 2010 yılı başından bu yana yüzde 20 artmıştır. Kullandırılan konut kredilerinin yaklaşık 3’te birini oluşturan İstanbul’un payındaki düşüş trendi sürmektedir.
 
5.    Konut fiyatları yükselirken tüketicilerin talebi 100 bin TL altındaki konutlara kaymıştır
Konut satıcılarının talep ettiği fiyatlar son bir yılda yüzde 16 yükselirken, alıcıların talep ettiği ortalama konut fiyatları son dönemde düşüş göstermiştir. Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında 100 bin TL altındaki konutlara olan talep artmıştır.
 
6.    Kredi maliyetlerinin ucuzlaması kredilendirme oranının yükselmesine sebep olmuştur
Kredi maliyetinin ucuzlaması, talepteki kredilendirme oranlarının yükselmesine sebep olmuştur. Kredi taleplerinin yaklaşık üçte birinde yüzde 75 üstü kredilendirme oranı görülmektedir. Alacağı konutun yüzde 50’sinden daha azı için kredi kullanmak isteyen tüketicilerin oranı geçtiğimiz yıla göre yüzde 65 azalmıştır.

Etiketler : Konut Kredisi Piyasası , Merkez Bankası faizleri

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman