Dönüşümde konutlar bütçeyi aşmamalı!

Dönüşümde konutlar bütçeyi aşmamalı!

 

GYODER Başkanı Işık Gökkaya, kentsel dönüşüm alanlarının yüzde 70'inde orta ve dar gelirlilerin oturduğunu, yeni konutların vatandaşın bütçesini aşmayacak şekilde inşa edilmesi gerektiğini söyledi.
 
Türkiye'nin önde gelen inşaat şirketlerinin de üye olduğu Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Işık Gökkaya, kentsel dönüşüm alanlarının yüzde 70'inde orta ve dar gelirlilerin oturduğunu, yeni konutların vatandaşın bütçesini aşmayacak şekilde inşa edilmesi gerektiğini ifade etti. Gökkaya, sadece konutların yıkılıp yeniden yapılmamasını, aynı zamanda şehirlerin yeniden planlanmasını önerdi. Gökkaya, 81 ilin 1/100.000 ölçekli haritalarının yapılması gerektiğini ve bunun o şehrin anayasası olarak kabul edilmesi gerektiğini anlattı.
Zaman'a değerlendirmelerde bulunan Işık Gökkaya, 1999 Marmara depremi öncesi yapılan konutların önemli bir bölümünü ilgilendiren kentsel dönüşüm projesinin altından tek başına ne özel sektörün ne de kamunun kalkabileceğini vurguladı. Türkiye'nin önümüzdeki 15-20 yılını etkileyecek olan kentsel dönüşüm çalışmaları için uzun vadeli planlar yapılması gerektiğine dikkat çeken Gökkaya'ya göre bu çalışmalarda karşılaşılacak en önemli sorun, insanların yıkılacak dairelerine karşılık birden fazla daire istemesi olacak. Bu sorunun aşılması için konut sahiplerinin mevcut evleri kadar talepte bulunmaları konusunda ikna edilmesi gerekiyor. "Şehirlerin yerleşim alanı, ticari alan ve yeşil alanı net olarak belli olması lazım." diyen Gökkaya, ruhsat verildikten sonra projenin devam edip etmeyeceğiyle ilgili bir kaygının yaşanmaması gerektiğini vurguladı. Türkiye'nin daha önce dönüşüm yapmış ülkeleri örnek alabileceğini belirten Gökkaya, buna örnek olarak İngiltere modelini gösterdi: "O mahaldekiler bir araya getirilir, adi bir şirket kurulur. O kat malikleri bu şirkete ortak edilir. Şirket konutu yapar. Herkes hak ettiği kadar dairesini alır, ortada kalan para da o hissedarlar arasında eşit olarak paylaşılır. Bu İngiltere'de yapıldı. Çok da güzel oldu. Kimse o zaman 'bana az oldu, ona çok oldu' gibi iddialar öne süremez."
Yerel seçimler, dönüşümü yavaşlatacak
Işık Gökkaya, 2014'te yapılacak yerel seçimlerin yaklaşmasının kentsel dönüşüm sürecini yavaşlatacağını düşünüyor. "Seçimler öne alınırsa dönüşüm çalışmalarını bir süre unutalım." diyen Gökkaya, kışın zaten bir şey yapılmayacağını, ilkbahar ve yaz aylarının da da seçim çalışmasıyla geçeceğini söylüyor. Kentsel dönüşümde rol almak isteyen müteahhitlerin seçimler dolayısıyla tedirginlik yaşayabileceğini ifade eden Gökkaya, "Çünkü plan yapan firmalar 'x partisi bir dahaki dönem burada olacak mı?' diye bir düşünceye kapılıyor. Çünkü bizde imar hakkı müktesep (kazanılmış) hak değil." dedi. Dönüşümün planlı bir şekilde yapılması gerektiğine dikkat çeken Gökkaya "Binaların tek tek yenilenmesine belediyeler izin veriyor. Ancak bu süreçte iyi bir koordinasyon yapılması gerekiyor. İyi bir dönüşüm planlaması yapılmalı ki başka bir yönetim geldiğinde onu devam ettirebilsin." diye konuştu. Kaynak: Arkitera

Etiketler : GYODER Başkanı Işık Gökkaya , kentsel dönüşüm , Marmara depremi

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman