Emlak Konut GYO, 2012 yılında 500’e yakın yabancıya konut satışı yaptı

Emlak Konut GYO, 2012 yılında 500’e yakın yabancıya konut satışı yaptı

Ev'li yabancı 24 kat arttı!

Emlak Konut GYO, 2012 yılında 500’e yakın yabancıya konut satışı yaptı
 
Türkiye'de hasılat paylaşımı modeli ile yatırımcılarına ihale usulü ile arazi sağlayan ve dev yatırımlara imza atan Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) 2013 yılında, bu yıl içerisinde TOKİ'den satın aldığı araziler üzerine yatırımlara hazırlanıyor. Kendi arsaları üzerinde proje geliştiren Emlak Konut, bir yandan da büyük ölçekli kentsel dönüşüm projelerinde de aktif rol oynuyor.
 
Emlak Konut GYO’nun Genel Müdürü Murat Kurum, 2012 yılı içerisinde de belirlenen hedefler doğrultusunda portföylerini çeşitlendirmeyi sürdürdüklerini ve yeni ihalelere hazırlandıklarını söyledi. Gelir Paylaşımı ve Kamu İhale Kanunu modeli ile yollarına devam edeceklerini söyleyen Kurum, “2012 yılında yabancıya konut satışını 24 kat artırarak, geçtiğimiz yıl yabancıya satılan 18 olan konut sayısını 500’e çıkardık” diye konuştu.
 
FİNANS MERKEZİ’NDE 40 DÖNÜM ARAZİ
Türkiye’ye yoğun bir ilgi olduğunu ifade eden Kurum, “10 yıllık istikrar hoşlarına gidiyor. Burası onlar için güvenli bir liman” dedi. 2012 yılında bölgesel bazdaki sıkıntıların yanı sıra iyi bir sene geçirdiklerini belirten Kurum, “5.5 milyon metrekare arazi portföyümüz var. Hâlâ konut ihtiyacı fazlasıyla var. Emlak Konut GYO olarak makul ve mantıklı teklifler olursa, boş arazi yerine yıkıp yeniden de yapabiliriz” diye konuştu. 
 
2013 yılında ihalelere devam edeceklerini belirten Kurum, geçtiğimiz günlerde ilana çıkılan Kartal arazisi hakkında da bilgiler verdi ve Kartal’daki TOKİ’den satın alınan 100 bin metrekarelik arazi için 13 Aralık tarihinde ihale düzenleyeceklerini söyledi. Arazinin toplam 141 bin metrekare emsale esas inşaat alanıyla inşa edilebileceğini söyleyen Kurum, “Projede sağlık, eğitim, dini tesis ve ticaret fonksiyonları olacak” dedi. 2013 yılında Sultanbeyli, Körfez, Kayabaşı, Hoşdere’de projelere başlayacaklarını ifade eden Kurum, Finans Merkezi içerisinde kalan 40 dönüm araziyi de imar planlarının netleşmesinden sonra ihale edeceklerini söyledi.
 
KDV DÜZENLEMESİ FİYATLARI DÜŞÜRÜR
KDV düzenlemesinin belirsizliğinin netleşmesi gerektiğini belirten Kurum, “Söylendiği gibi bölgesel uygulama olacaksa, arsa fiyatları KDV oranının yüzde 18 uygulandığı bölgelerde düşecek. Boğaz kenarıyla, merkezden uzak yerlerin bir tutulmaması gerekiyor. Aslında bu uygulama bir nevi teşvik niteliğinde olacak. Yatırımcılar düşük KDV’li bölgelere yatırım yapacak” diye konuştu. 
 
EN GÜVENLİ YATIRIM
Emlak Konut projelerinde kalite farkı olmadığını, farkı arsa değerinin yarattığını söyleyen Kurum, “Türk insanı geleneklerine bağlı. Gayrimenkul ise onlar için en büyük yatırım. Vatandaşımız gelirinin yüzde 30’unu evine harcıyor” dedi. Ataşehir projelerinin yüzde 300 oranında prim yaptığından bahseden Kurum, “İhaleye çıktığımız her projede de kazandırmayı taahhüt ediyoruz” diye konuştu  Yelda AKGÜN / HABERTÜRK

Etiketler : Emlak Konut GYO , 2012 yılı , Murat Kurum , 2012 yılı

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman