Araplar kira getirisi peşinde

Araplar kira getirisi peşinde

Araplar'ın Türkiye'de kira getirisi olan gayrimenkul arayışı artıyor. Albaraka Türk Genel Müdür Yardımcısı Verçin, "Bu özelliği taşıyan yeterli gayrimenkulümüz yok" dedi

Türkiye'ye yatırımlarını artıran Araplar, son olarak kira getirili gayrimenkulleri yakın takibe aldı. Ancak Albaraka Türk Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Verçin, artan talebe karşın bu alanda yeterli ürün bulunmadığını söyledi. Türkiye'de sukuk imkânı tanıyan yeterli kiralık gayrimenkul bulunmadığını belirten Verçin, gayrimenkul yatırımında Araplar'ı Türkiye'ye çekebilmek için daha fazla enstrüman geliştirmemiz gerektiğini söyledi. TSKB Değerleme ve Arkitera'nın "Bir Gayrimenkul destinasyonu olarak Türkiye" konulu toplantısında konuşan Verçin, şunları söyledi: "Araplar'da çok para olduğunu söylüyoruz. Bu parayı çekmek için ülkemizde yatırım yapacakları enstrümanları artırmamız lazım. Çünkü faizli yatırım araçlarını istemiyorlar. Bu nedenle kira getiri garantisi olan yani içinde kiracısı bulunan gayrimenkullere bakıyorlar. Ancak Türkiye'de kira getirisi olan yeterli sayıda gayrimenkul yok."
 
NOT FİYATLARI DÜŞÜRDÜ 
Verçin, kendilerinin daha önce sukuk'la ilgili gerekli hazırlıkları yaptıklarını da hatırlattı. Ali Verçin, "O dönemde Türkiye'nin kredi notu düşük olduğu için oldukça yüksek fiyatlar çıkardılar. Türkiye'nin kredi notunun yükselmesi ve artan istikrarla birlikte geçen yıla göre fiyatlar yüzde 60 ucuzladı" diye konuştu. Rönesans İnşaat CEO'su Murat Özgümüş ise "Herkes iş modelini yabancı yatırımcıya göre şekillendiriyor. Yabancılar da kira getirisi olan gayrimenkul istiyor. Ancak kira kontratlarıyla ilgili düzenlemeye ihtiyaç var" dedi. 

Etiketler : kira getirisi olan gayrimenkul , Rönesans İnşaat CEO Murat Özgümüş , Albaraka Türk Genel Müdür Yardımcısı

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman