Sultanbeyli’de arazi fiyatları 3 katına çıktı

Sultanbeyli’de arazi fiyatları 3 katına çıktı

Sultanbeyli’de arazi fiyatları 3 katına çıktı!

Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi Ankara Altınoran’a imzasını atan Sinpaş Yapı, 2013 yılı projelerine de hız kesmeden devam edecek. İstanbul’da devam eden Liva projesinin ikinci etap satışlarına geçen firma Sultanbeyli bölgesinin gelişiminden umutlu
 
İstanbul’un merkezinin dışında tasarladıkları konsept projeler ile girdikleri bölgeye değer katılarını söyleyen Sinpaş Yapı Genel Müdürü Ahmet Çelik, Sultanbeyli’de hayata geçirdikleri Liva İstanbul projesinden sonra, bölgede arazi fiyatlarının 3 katına çıktığını söyledi. Sultabeyli’yi Sancaktepe bölgesine benzeten Çelik, “Sultanbeyli’nin geleceğini Sancaktepe gibi görüyorum. Bölge, TEM otoyolu bağlantısı, Formula aksı üzerinde bulunması, Gebze Organize Sanayi bölgesine yakınlığı ile İstanbul’un ihracatının yapıldığı merkez haline geldi” diye konuştu. Bölgede bir yıl öncesine kadar arazi fiyatlarının metrekaresinin 350-400 TL’den başladığını söyleyen Çelik, “Sultanbeyli gelişiyor. Liva’ya başladığımız zamandan bu zamana arazi fiyatları 2-3 katına çıktı ve şu anda 1000 TL’lerden başlıyor”diye konuştu. 
 
Kentsel dönüşümde bir süre sonra herkes kaybedecek! 
 
Kentsel dönüşüm bölgelerinde büyük bir karmaşa yaşandığını söyleyen Ahmet Çelik, “Herkes kendi gayrimenkulünü en yüksek değerden değerlendirmek istiyor. Yatırımcı arazi bedelini, inşaat maliyetini hesaplıyor. İnanılmaz rakamlar var. Gelir-değer artışı halkın zenginleşmesiyle doğru orantılı. Bir süre sonra herkes kaybedecek” dedi. İnşaat sektörünü girişin ve çıkışın en kolay olduğu sektör olarak değerlendiren Çelik, inşaatın uzmanlık, bilgi birikimi isteyen bir mecra olduğunu söyledi. 
 
Kaba inşaatın yüzde 80’i bitti
Sinpaş Yapı’nın Sultanbeyli’de hayata geçirdiği Liva İstanbul projesinde ikinci etap satışlarına başlandı. Kaba inşaatın yüzde 80’inin tamamlandığı projede, birinci etaptaki 349 konut Kasım 2013, ikinci etaptaki 474 konut ise Ocak 2014’te teslim edilecek. 260 milyon TL satış cirosunun beklendiği Liva’da, spordan, sosyal aktiviteye, çocuk kulübünden, fitness center’a kadar pek çok detay bulunuyor. 474 konutun yer aldığı Liva Turkuaz’da, 1+1 ile 4+1 arasındaki her ihtiyaca uygun farklı seçenekteki dairelerin fiyatları 147 bin 550 TL’den başlıyor. 
 
Cari açıkla ne ilgimiz var?
Ahmet Çelik, cari açık sorununa inşaat sektörünün sebep gösterilmesini anlamadığını, sektörün yüzde 95’inin yerli üretim kullandığını belirterek, “Sektörün önünü kesmek demek, işsizliği artırmak demek. 150 tane yan sektör var. Ekonomiyi durdurursunuz. Biz doğu ve güneydoğu bölgesinden işçiler kullanıyoruz. Bu sektörü durdurursanız bu kişiler nerede istihdam edecek?”dedi. Gayrimenkul sektörünün 2012 yılını durgun geçirmesinin kendilerine yaradığını belirten Ahmet Çelik, “Sıkıntılı dönemlerde daha iyi iş yapıyoruz. Konut alıcıları markaya dönüş yapıyorlar” dedi. Sultanbeyli’de arazi fiyatları 3 katına çıktı! Yelda Akgün
 

Etiketler : kentsel dönüşüm projesi Ankara Altınoran , Liva İstanbul projesi , Sinpaş Yapı

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman