Malatya’da 43 bin konuta ihtiyaç var

Malatya’da 43 bin konuta ihtiyaç var

 

Malatya’da 43 bin konuta ihtiyaç var
Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından hazırlanan "Gayrimenkul Sektörü ve İller için Öngörüler 2015" raporu açıklandı.
 
Rapora göre Malatya’da 2008-2015 yılları arasındaki konut ihtiyacının 43 bin olacağı, kentleşme oranının 2015 yılında yüzde 67’ye çıkacağı, kentli hane halkı büyüklüğünün 4.50 kişiye ineceği ve kentli hane halkı sayısının 118 bin olacağı öngörülüyor.
 
TÜİK verilerine ve GYODER’in açıklamalarına göre de 2011 yılında 757.930 olan Malatya nüfusunun 2023 yılında artan nüfus ve ilin aldığı sürekli göç nedeniyle yaklaşık yüzde 3.7’lik bir artışla 785.884’e ulaşacağı tahmin ediliyor. 
 
Artan nüfusa bağlı olarak şehir içinde sınırlı kalsa da şehir dışında ivme kazanan gayrimenkul piyasasının, ilerleyen dönemlerde konut kredisi kullandırımlarına daha fazla katkı sağlaması bekleniyor. 
 
Malatya Konut Kredisi Kullandırımında Birinciliği Elden Bırakmıyor
KrediPazari.com’un Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu üçüncü çeyrek verilerinden elde ettiği bilgilere göre Doğu Anadolu Bölgesinde en çok konut kredisi kullandırımının gerçekleştiği il, geçen dönemde olduğu gibi bu dönemde de yine Malatya oldu. 
 
İkinci çeyrekte  478 milyon 240 bin TL düzeylerinde olan konut kredisi kullandırımı, 3 ayda 20 milyon 600 bin TL artışla 498 milyon 843 bin TL’ye ulaştı.Malatya, Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki toplam 1 milyar 838 milyon TL konut kredisi kullandırımının yüzde 27’sini oluşturdu. 
 
Taşıt Kredisi Kullandırımında 3. Sırada 
Malatya taşıt kredisi kullanımında Doğu Anadolu Bölgesi toplamının yüzde 19’unu oluşturarak, geçen dönemde olduğu gibi bu dönemde de3. sıradakini yerini korudu. Geçen dönemde 39 milyon TL olan taşıt kredisi kullandırımı 3. dönemde 41.2 milyon TL’ye yükseldi. 
 
Üçüncü çeyrekte taşıt kredisi kullandırımında ilk 2 sırayı yine Erzurum ve Van paylaştı.
 
Diğer Tüketici Kredilerindeki Sıralamada 2.
 
Diğer tüketici kredisi kullandırımlarına bakıldığında Malatya’nın ikinci çeyrek sonuçlarında olduğu gibi 3. çeyrekte de  2. sırada yer aldığı görüldü. Malatya diğer tüketici kredileri kullandırımında Doğu Anadolu Bölgesi toplamımın yüzde 15’ini oluşturdu.
 
Takipteki Alacaklarda Artış Göze Çarpıyor  
BDDK üçüncü çeyrek verilerine göre Malatya’da takipteki alacaklar rakamlarında  artış görüldü. 2012 yılı ikinci çeyrekte konut kredisitakibindeki alacaklar sıralamasında Türkiye genelinin yüzde 0.23’ü oluşturan Malatya, yeni verilere göre yüzdelik dilimini yüzde 0.29’lara çıkardı. 
 
Taşıt kredisindeki ise alacaklar yüzde 0.43’ten yüzde 0.45’e, diğer kredilerde ise yüzde 0.52’den yüzde 0.57’te yükseldi. 

Etiketler : Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği , GYODER , Malatya , emlak haber

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman