Ataköy'e demir atacak yurtdışına da açılacak

Ataköy'e demir atacak yurtdışına da açılacak

Şehrin merkezlerine lüks ve butik projeler yapan Aşçıoğlu İnşaat, biri Ataköy'de bir diğeri ise yurtdışında olmak üzere iki yeni projeye başlıyor.

Şirket, Ataköy ihalesine de hazırlanıyor.
 
Sektörde 40 yıldır faaliyet gösteren Yaşar Aşçıoğlu, Ataköy'de yeni bir projeye başlıyor. Aşçıoğlu İnşaat olarak bugüne kadar hep şehrin merkezlerini seçtiklerini belirten Aşçıoğlu, yeni başlayacak projenin de özel olacağını söyledi. Şirket, dünya ile yarışacak projeler yapmak için Beyoğlu, Sarıyer ve Bağdat Caddesi gibi yerlerde arazi geliştirme çalışmalarını hızlandırdı.  
 
400 daire olacak  
 
Ataköy'de satın alınan arazinin büyüklüğü 24 bin metrekare. Dairelerin büyüklüğü 90-300 metrekare arasında. Modüler sistemle daireler büyütülebilecek. Fiyat ile ilgili fizibilite çalışmalarının devam ettiği projenin tamamı ise konutlardan oluşacak. Sosyal donatılar da eksiksiz olarak projede yer alacak.
 
Ülkeleri markaja aldı
 
Şirket, 2013 planları arasında yer alan bir projeyi de yurtdışında gerçekleştirecek. Bunun için ilk adım Katar ve Türkmenistan'da atıldı. Buralarda firma kuran Aşçıoğlu, yakın zamanda Azerbaycan, Yunanistan, Kuveyt ve Moskova'da da birer firma kurmayı hedefliyor. Yaşar Aşçıoğlu bu ülkelerde üst yapı projelerine imza atacaklarını söyledi. Birçok ülkenin üst düzey yetkililerinin Türkiye'de geliştirilen projeleri beğendiğini belirten Aşçıoğlu, "Bizlere ülkelerin temsilcilerinden gelin projeler geliştirin teklifleri geliyor" dedi.  
 
Bodrum'da 'çarşı'
 
Aşçıoğlu, ayrıca Bodrum'daki portföyünde bulunan araziye çarşı yapmayı planlıyor. Ancak proje için henüz erken olduğunu belirten Yaşar Aşçıoğlu, "Bu arazi bizim olduğu için diğer fırsatları kolluyoruz" dedi.
 
Ataşehir çok şişti
 
Sektördeki konut stokuna da değinen Yaşar Aşçıoğlu, şehrin belli bölgelerinin çok şiştiğini söyledi. Ataşehir, Beylikdüzü, Gaziosmanpaşa, Kağıthane, Maltepe ve Kartal bölgelerinde çok fazla arz olduğunu belirten Aşçıoğlu, bu bölgelerde tecrübeli firmaların ortaya koyduğu projelerde sorun olmadığını aktardı.
 
Kat karşılığına dikkat
 
Yaşar Aşçıoğlu, kat karşılığı yapılan projelerde mutlaka konut alıcısının arsa sahibi ile yüzde kaç üzerinden anlaştığını sorması gerektiğine de dikkat çekti ve yüzde 50'in altındaki oranın makul olduğunu, projenin tamamlanmama riskini azalttığını aktardı.
 
Önce dışarı sonra içeri
 
1950'den bu yana inşaat sektörünün hızla yol aldığına vurgu yapan Aşçıoğlu, "Ancak geçmiş yılların satın alma ve konfor anlayışına göre yapılan binalar bugün itibariyle baktığımızda Türk insanına yakışmıyor" dedi. Aşçıoğlu şöyle devam etti:
 
Yükseliş yeni başlıyor
 
"Mimari ve konsept anlamında marka şehirler oluşturmak için binaları önce şehrin dışına sonra da tekrar şehrin içine taşıyarak yenilemek mümkün. Bunun için de 10-15 yıllık bir süreye ihtiyaç var. İnşaat firmaları da bu nedenle asıl bundan sonra yükselişe geçecek diyorum." Kentsel dönüşüm projeleri için hazırlık yaptıklarını belirten Aşçıoğlu, sağlıklı dönüşüm için sistemi iyice irdelemek gerektiğini ve kendilerinin de şirket olarak henüz hazırlık ve araştırma aşamasında olduklarını söyledi.
 
'Yüksek karşılık' hata
 
Yenileme projelerinde birçok firmanın yüksek kat karşılıkları verdiğini ve bu durumun hata olduğunu belirten Aşçıoğlu, "Yüzde 55-60'larla müteahhitler yer alıyor. Bu oranlarla bu işin altından çıkılmaz. Herkes bu konuda dersini alacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na da yoldaki aksaklıkları iletiyoruz" dedi.
 
Ataköy ihalesine giriyor
 
Şirket, İstanbul'un 1.2 milyar dolarlık muhammen bedelle en değerli arazisi olan Ataköy Turizm Kompleksi ihalesine de girmek için hazırlıklarını tamamladı. 4 ortaklı konsorsiyum oluşturduklarını belirten Yaşar Aşçıoğlu şunları söyledi: "Konsorsiyumda Zülfikarlar ve iki firma daha var.  İhaleyi kazanırsak orayı Türkiye'nin en güzel projesi yapacağız. İçinde otel hariç diğer kompleksleri yıkacağız" dedi. EMİNE AÇAR - BUGÜN 

Etiketler : Yaşar Aşçıoğlu , Beyoğlu , Sarıyer ve Bağdat Caddesi , Aşçıoğlu İnşaat

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman