Maketten satış yasağına düzenleme geliyor

Maketten satış yasağına düzenleme geliyor

Maketten satış yasağına düzenleme geliyor

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız maketten satış yasağının kalkmayacağını söyledi.
 
CNBC-e'de Melda Yücel Kocaalp'in sunduğu Finans Cafe programına konuk olan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız, tüketiciyi koruma uygulamalarıyla ilgili bilgi verdi.
 
MAKETTEN SATIŞ
 
Emlak sektöründe maket üzerinden satışa getirilen yasağın kaldırılmayacağını söyleyen Altunyaldız, "Amacımız ekonomik faaliyetleri kısıtlamak değil ... kanun, tüketici haklarını güvence altına ve alan aynı zamanda ekonomik katalizör görevi görecek bir anlayışla düzenleniyor" dedi.
 
Aldatıcı ve gizli reklamları önlemeye yönelik çabaları olduğu belirten Altunyaldız, 2012 yılı Kasım ayı itibariyle 12 milyon liranın üzerinde ceza kesildiğini söyledi.
 
BÜTÇEYE KAYNAK
 
Reklam Kurulu'nun 2010 yılında 21 milyon lira ceza kestiğini aktaran Altunyaldız, kesilen cezalarla bütçeye kaynak aktarıldığını belirtti.
 
TÜKETİCİ ŞİKAYET EDİYOR
 
Altunyaldız, son derece geniş olan reklam sektöründe kanuna uygunsuzluğun tespitinde tüketici şikayetlerinin büyük yer tuttuğunu belirtti.
 
Gizli reklamın yasak olduğunu belirten Altunyaldız, "Tüketicinin reklama maruz kaldığını fark etmeden izlediği reklamlar gizli reklamdır. Bu durumlarda doğrudan idari ceza kesilir" dedi.
 
EN ÇOK CEZA KESİLEN SEKTÖRLER
 
Reklam Kurulu tarafından 2012 yılında en çok ceza kesilen sektörlerin gıda, sağlık gereçleri, kozmetik ürünleri, temizlik maddeleri ve turizm olduğunu söyleyen Altunyaldız, toplam 2 bin civarındaki şikayetin 524'ünün gıda ürünleri ile ilgili olduğunu belirtti.  CNBC-

Etiketler : Maketten satış , Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman