TOKİ Yöresel evler inşa edecek

TOKİ Yöresel evler inşa edecek

Yöresel evler inşa edecek TOKİ yöresel ve kültürel mimariye uygun konutlar inşa etmek için ‘Tasarım Birimi’ oluşturdu.

Başkan Ahmet Haluk Karabel, “Halkımız bir sene içinde yöresel mimariye uygun konutlar görecek” dedi.
 
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı “2023’e kadar bir milyon konut” hedefine ulaşmak için bir dizi yenilikler başlattı.
 
Çayeli ve Safranbolu örneği Kasım ayı itibariyle 560 bin konut rakamına ulaşan TOKİ, yöresel ve kültürel mimariye uygun konutlar inşa etmek için kolları sıvadı.
 
TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel, özel tasarımbirimi oluşturduklarını belirterek, “Bu birim oluşturulmadan önce TOKİ’de genel portföyün yüzde 5’i kadar yerel ve de kültürel mimari örneklerimize uygun konut adacıkları oluşturduk.
 
Erzincan’da, Safranbolu’da, Rize Çayeli’de yöresel ve kültürel mimariye uygun konutlar inşa ettik. Yeni kurduğumuz tasarım birimi ile birlikte halkımız bir sene içinde ve devamında artık yöreselmimariye uygun konutları görecek.
 
Tasarım birimindeki çalışmalarımızla birlikte inşa edeceğimiz konut adacıklarını halkımızın beğenisine sunacağız” dedi.
 
Konut üretiminin yüzde 10’u
 
TOKİ’nin Türkiye’de konut üretiminin yaklaşık yüzde 10’unu karşıladığına dikkat çeken Karabel, özel sektörün yatırım yapmadığı bölgelerde Türkiye coğrafyasına eşit bir hizmet anlayışı ile yatırım yaptıklarını kaydetti.
 
Kalite, sağlamlık, ucuzluk gibi hususlara dikkat ettiklerine de değinen Karabel, konut piyasasını disipline edip spekülatif oluşumlara mani olduklarını söyledi. Hedef 1 milyon konut 2011 yılında kurulan 61. hükümet döneminde Başbakanın TOKİ’ye tevdi ettiği yeni bir 500 bin konut ile birlikte hedeflerinin 2023 yılına kadar birmilyon konuta çıkarıldığına da işaret eden Karabel, “Kasım ayı başı itibariyle 81 vilayette 2 bin 472 şantiyede 560 bin konut rakamına ulaştık. Bu 100 bin nüfuslu 22 adet şehir anlamına geliyor.
 
Konutların yüzde 85’i sosyal konut yüzde 15’i ise kaynak geliştirme için inşa edildi. Yoksul gruba yönelik üretilen konutlar 45-55 metrekarelik olup peşinatsız 20 yıl vadeli ve yaklaşık 100 liradan başlayan taksitlerle satışa sunuluyor.
 
Alt gelir grubuna yönelik 65-87 metrekarelik konutlar ise yaklaşık 6 bin lira peşinat ve konut teslimiyle başlayan yaklaşık 300 lira taksitle, 15 yıl vadeli olarak satılıyor. TOKİ, devletin genel bütçesinden pay almadan kendi finansmanını kendisi üretiyor” bilgisini verdi.
 
6 stat inşa ediyor
 
Son 9,5 yılda 861 okul, 888 spor salonu, 199 hastane, 91 sağlık ocağı, 27 sevgi evi, 20 engelsiz yaşam merkezi, 471 ticaret merkezi, 448 ibadethane, 68 kamu hizmet binası, 41 kütüphane inşa ettiklerini aktaran Karabel, UEFA kriterlerine uygun 6 adet statın da uygulama aşamasında olduğunu söyledi.
 
260 BiN KONUTLUK KENTSEL DÖNÜŞÜM
 
Yerel yönetimlerlemüşterek başlatılan kentsel yenileme projesiyle toplam 45 bin 404 konutun üretimini tamamladıklarını da aktaran Karabel, 215 bin 407 konutluk projeye devam ettiklerini kentsel dönüşüm kapsamında İdare olarak toplamda 260 bin 811 konutun üretilmiş olduğunu söyledi. EMİNE AÇAR - BUGÜN

Etiketler : TOKİ yöresel ve kültürel mimariye uygun konutlar

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman