Stüdyo dairelere talep artıyor

Stüdyo dairelere talep artıyor

Stüdyo dairelere talep artıyor Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Işık Gökkaya, gayrimenkul sektörünün Türk toplumunun ihtiyaçlarını karşılayacak doğrultuda değiştiğini, bu kapsamda farklı tasarımlı, deprem riski göz önünde bulundurularak inşa edilen stüdyo dairelerin sayısının arttığını bildirdi.

Gökkaya, yaptığı açıklamada, Türkiye'de çekirdek aile yapısının değiştiğini, aile tiplerinin yavaş yavaş küçülmeye başladığını söyledi.
 
Günümüzde beyaz yakalıların sayıca arttığını, iş nedeniyle büyük şehirlere göç eden genç ve yabancı uyruklu çalışanlar ile bekarların ayrı evde yaşamaya başladığını dile getiren Gökkaya, bireyselleşmeyi ve insanların yalnız yaşama isteğinde olmasını tetikleyen bu faktörlerin stüdyo, 1 1 ve 2 1 dairelere ilginin artmasına neden olduğunu belirtti.
 
YATIRIM İSTEYEN DE 1 1'İ TERCİH EDİYOR
Ayrıca fiyatlarının erişebilir olması, kolay satılması veya kiralanabilmesi nedeniyle 1 1 dairelerin yatırım amaçlı da çok tercih edilmeye başlandığını vurgulayan Gökkaya, gayrimenkul sektörünün de sosyal olarak değişen Türk toplumunun ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde değiştiğini ifade etti.
 
Gökkaya, farklı tasarımlı, deprem riski göz önünde bulundurularak inşa edilen stüdyo dairelerin sayısının arttığı ve sosyal donatı alanlarının ön planda olduğu projelerin ağırlık kazandığını kaydetti.
 
KÜÇÜK KONUTLARA VE GÜVENLİKLİ SİTELERE TALEP DAHA DA ARTACAK
 
Kişilerin güvenliğe verdikleri önemle de birlikte gelecek 10 yıl içinde küçük konutlara ve güvenlikli sitelere talebin artacağını bildiren Gökkaya, şöyle devam etti:
 
''Sosyoekonomik gelişmelere bağlı olarak tek başına yaşayanlar, birlikte yaşayanlar, çocuksuz aileler ve tek çocuklu ailelerin sayıları her geçen gün artıyor ve toplam nüfus içindeki payları genişliyor. Bu eğilimin önümüzdeki yıllarda da devam edeceği öngörülüyor. Söz konusu gelişmeler, konut talebini belirleyici unsur olarak ortaya çıkmaktadır. Bu ölçekteki hane halklarının sayısının artması, özellikle küçük konut talebini hızlandırıyor.
 
Sosyal, ekonomik ve demografik gelişmeler göz önüne alındığında, önümüzdeki 10 yılda bireylerin konut tercihleri de değişecek. Buna göre önümüzdeki 10 yıl içinde ilk olarak 110-125 metrekare arası, 2 1 ve 3 1 konutlar tercih edilecek. Kişilerin ikinci tercihi ise 75-90 metrekare arası 1 1 ve 2 1 konutlara olacaktır.''
 
DEPREMDEN KORKANLAR ALT, YALNIZ YAŞAYANLAR ÜST KATLARI İSTİYOR
 
Gökkaya, binalardaki kat tercihlerinin kişiye, konuta, projeye ve lokasyona göre değiştiğini de bildirdi.
 
Hayvanseverler ya da deprem korkusu yaşayanların bahçe katı ve alt katlarda oturmak istediğini dile getiren Gökkaya, yalnız yaşayan ve rezidans tarzı projelerle ilgilenen kişilerin ise üst katları tercih edebildiğini kaydetti.
 
Gökkaya, çocuklu ve geniş ailelerin tercihlerinin ise dubleksten yana olabildiğini sözlerine ekledi...  SABAH

Etiketler : Stüdyo daire , GYODER Başkanı Işık Gökkaya

   UZMANINA SORUN
İlkay YILMAZ

Gayrimenkul Pazarlama Trendleri
Onay TÜBEK

Emlak Piyasası
Kazım YILMAZ

Emlak Soru-Cevap
M. Emre TOTİK

Hukuki Danışman